Hlavní navigace

O konektivitu se dělit nehodlám

23. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rychlost internetových připojení roste, datové limity se ruší, tak co brání kolegiálnímu sdílení konektivity s ostatními uživateli Internetu, kteří jdou zrovna kolem našeho access pointu? Minimálně vtipálci.
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Začátkem roku 2007 jsem se v článku Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá snažil najít důvody, proč se Češi ve větší míře nezapojují do projektu FON nebo proč se obecně nechtějí dělit o svou konektivitu s náhodnými kolemjdoucími prostřednictvím bezdrátové sítě. Tehdy se samozřejmě nabízel silný argument proti: datové limity. Ty dnes už pomalu, ale jistě mizí do propadliště dějin.

UPC objemové limity na přenášená data u většiny svých tarifů zrušilo loni v létě, Telefónica O2 datové limity u ADSL nepraktikuje od začátku dubna a přidávají se i další operátoři. Stále častěji se tak setkávám s otázkou, proč jsou WiFi sítě zabezpečené před nezvanými. Vždyť by přece bylo tak krásné, kdyby se člověk nemusel na cestách spoléhat na pomalé a drahé GPRS či ne vždy dostupné a rovněž drahé EDGE. Mohl by si propůjčit dočasně část něčí konektivity a na oplátku by zase on doma zpřístupnil bezdrátově připojení k Internetu jiným lidem na cestách. Vždyť nějaká ta WiFi síť je dnes viditelná prakticky kdekoliv. Dokonce mi jednou komunikátor při návštěvě hrobu příbuzných ohlásil nalezenou bezdrátovou síť s SSID onensvet (provozovatel někde z okolí hřbitova měl zřejmě zvláštní smysl pro humor), takže vidíte, že WiFi je skutečně všude.

Jenže ne každý uvítá ve své vlastní síti náhodné kolemjdoucí, a tak je řada sítí zabezpečena, tudíž se žádné sdílení připojení k Internetu nekoná. Má síť je rovněž zabezpečena a s nikým nezvaným svou konektivitu sdílet nehodlám. Nejde o rychlost, nejde o limity, nejde o princip, nejde o trochu pracnější ochranu dat v téže síti. Zapomíná se totiž na jeden důležitý problém.

cif - debata 2

Představte si, že nějaký vtipálek připojený do vaší sítě pošle výhružný e-mail, že tam a tam je uložena bomba. Pro řadu lidí, o jejichž inteligenci si nemyslím vůbec nic lichotivého, jsou podobné poplašné zprávy velmi dobrou zábavou. Nelíbí se mi představa, že bych pak policii musel vysvětlovat, že jsem e-mail skutečně neposílal já. A to jsme jen u nějaké poplašné zprávy. Jistě si dovedete představit i podstatně horší scénáře (počítačové pirátství, dětská pornografie).

Myslím si, že by byl problém mě z něčeho takového usvědčit, pokud by bylo pouze zneužito mé nezabezpečené sítě a v mých počítačích by nebylo nalezeno nic závadného, ale ověřovat v praxi si to opravdu nehodlám.

Máte svou bezdrátovou síť zabezpečenou?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).