Hlavní navigace

O konektivitu se dělit nehodlám

Jiří Macich ml.

Rychlost internetových připojení roste, datové limity se ruší, tak co brání kolegiálnímu sdílení konektivity s ostatními uživateli Internetu, kteří jdou zrovna kolem našeho access pointu? Minimálně vtipálci.

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Začátkem roku 2007 jsem se v článku Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá snažil najít důvody, proč se Češi ve větší míře nezapojují do projektu FON nebo proč se obecně nechtějí dělit o svou konektivitu s náhodnými kolemjdoucími prostřednictvím bezdrátové sítě. Tehdy se samozřejmě nabízel silný argument proti: datové limity. Ty dnes už pomalu, ale jistě mizí do propadliště dějin.

UPC objemové limity na přenášená data u většiny svých tarifů zrušilo loni v létě, Telefónica O2 datové limity u ADSL nepraktikuje od začátku dubna a přidávají se i další operátoři. Stále častěji se tak setkávám s otázkou, proč jsou WiFi sítě zabezpečené před nezvanými. Vždyť by přece bylo tak krásné, kdyby se člověk nemusel na cestách spoléhat na pomalé a drahé GPRS či ne vždy dostupné a rovněž drahé EDGE. Mohl by si propůjčit dočasně část něčí konektivity a na oplátku by zase on doma zpřístupnil bezdrátově připojení k Internetu jiným lidem na cestách. Vždyť nějaká ta WiFi síť je dnes viditelná prakticky kdekoliv. Dokonce mi jednou komunikátor při návštěvě hrobu příbuzných ohlásil nalezenou bezdrátovou síť s SSID onensvet (provozovatel někde z okolí hřbitova měl zřejmě zvláštní smysl pro humor), takže vidíte, že WiFi je skutečně všude.

Jenže ne každý uvítá ve své vlastní síti náhodné kolemjdoucí, a tak je řada sítí zabezpečena, tudíž se žádné sdílení připojení k Internetu nekoná. Má síť je rovněž zabezpečena a s nikým nezvaným svou konektivitu sdílet nehodlám. Nejde o rychlost, nejde o limity, nejde o princip, nejde o trochu pracnější ochranu dat v téže síti. Zapomíná se totiž na jeden důležitý problém.

Content 2017 - tip Footshop

Představte si, že nějaký vtipálek připojený do vaší sítě pošle výhružný e-mail, že tam a tam je uložena bomba. Pro řadu lidí, o jejichž inteligenci si nemyslím vůbec nic lichotivého, jsou podobné poplašné zprávy velmi dobrou zábavou. Nelíbí se mi představa, že bych pak policii musel vysvětlovat, že jsem e-mail skutečně neposílal já. A to jsme jen u nějaké poplašné zprávy. Jistě si dovedete představit i podstatně horší scénáře (počítačové pirátství, dětská pornografie).

Myslím si, že by byl problém mě z něčeho takového usvědčit, pokud by bylo pouze zneužito mé nezabezpečené sítě a v mých počítačích by nebylo nalezeno nic závadného, ale ověřovat v praxi si to opravdu nehodlám.

Anketa

Máte svou bezdrátovou síť zabezpečenou?

Našli jste v článku chybu?
23. 4. 2008 11:31
Geo (neregistrovaný)
Myslim, ze sjte kapnul na hlavni duvod proc je ten open siti tak malo. Jejich provozovani totiz klade dalsi naroky na jejich zabezpeceni. Ve vasem pripade ono smtp. Vzato do dusledku, vpodstate je treba vybudovat navstevnickou sit, kde se zarizne co jde, krome nekolika zakladnich sluzeb. No a pak je tady druhy duvod. V jakykoliv okamzik me muze napadnut, ze si potrebuji neco stahnout. V ten okamzik chci mit celou konektivitu pro sebe. Coz v praxi znamena zavest nejaky traffic shaping.
23. 4. 2008 9:59
V.Mlich (neregistrovaný)
Ja jsem jeden z tech silencu, co nechal svoje pripojeni volne k dispozici. Ale jednak mam omezeni rychlosti, takze 'cizak' mi to nemuze ucpat, po tretim mega spadne na rychlost dial-upu (kdyz se mi ohlasi, posunu omezeni vys), druhak mam domaci segment site uplne izolovany od wifi, tretak presne podle prislusnych zakonu loguji vsechna spojeni ven, takze u pripadneho vtipalka bych lehce vedel dohledat jeho mac-adresu, ja vim, ze ta se taky da podvrhnout, ale lepsi neco, nez nic. Zatim ne…