Hlavní navigace

Ufona už máme, přijde FON?

18. 10. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
WiFi je u nás natolik rozšířené pro přístup k Internetu prostřednictvím mnoha subjektů a komunit, že by nás nemělo nic překvapit. Jinými slovy nevěnujeme příliš pozornosti iniciativám za hranicemi, které mají obdobný charakter. Některé by nás ale možná přece jen zajímat měly, zejména když jdou v mezinárodním měřítku rychle kupředu a slibují vlastně „globální roaming“ pomocí WiFi.

Poměrně mladá, ale již docela mezinárodně známá španělská firma FON od loňského roku provádí cílený útok na milovníky bezdrátového připojení – kdekoli a kdykoli. Jejím cílem se stalo stvořit globální WiFi komunitu, jejíž členové mohou využívat hot spoty (místa s veřejným připojením k Internetu prostřednictvím WiFi), kdekoli na ně ve světě při svých cestách natrefí. Do konce dekády FON do své sítě chce zahrnout ne méně než milión hot spots, které však nebuduje žádný provozovatel (ani FON), ale dávají je jako své individuální WiFi sítě k dispozici sami členové komunity. Bezpečná část sítě je pro jejího vlastníka (šifrovaný signál), otevřená část pak pouze pro ostatní členy komunity (na základě běžné autentizace: uživatelské jméno a heslo). FON jistě není jen utopií, ale spoléhá na slušný podnikatelský model, o čemž svědčí také investoři jako Skype a Google. FON chce konkurovat globálním sítím hot spots takových provozovatelů jako Boingo a T-Mobile, ovšem na zcela jiném základě. Jeho novým sloganem je „WiFi for everyone, I'm in“.

Celý nápad funguje na celkem prostém principu. Uživatel, který se stane členem komunity a má rychlé připojení na Internet, svoji WiFi povýší na hot spot, tedy nabídne ji k využití ostatním. Tím pádem se počet hot spots díky těmto domácím WiFi sítím ve světě výrazně zvyšuje. Dnes je v komunitě zapojeno půl miliónu uživatelů, kterým se podle názvu zaštiťující společnosti říká FONeros. Za rok a půl se jejich počet zdesetinásobil a dnes se jedná o největší WiFi komunitu na světě s téměř dvěma sty tisíci hot spots. Do skupiny nadšenců se lze přihlásit snadno prostřednictvím tří kroků, během nichž se domácí připojení zaregistruje jako FON hot spot. Registrace do komunity je zdarma a na jejím základě se zaregistrovaný hot spot ihned dostane na globální mapu.

Poté, co FON distribuoval prostřednictvím svých stránek na milión dotovaných směrovačů (za 5 eur), vlastní produkt La Fonera+ prodává za ceny od 43 eur. Pokud ovšem nového člena přivede stávající FONero, má nováček možnost získat směrovač za polovic.

Pro roaming, nebo pro peníze

Potenciální fonero se musel rozhodnout, zda se stane členem kvůli možnosti připojení zdarma k dalším hot spotům v komunitě (tedy omezeného globálního roamingu mezi WiFi ostatních foneros) = linus, nebo zda svůj hot spot dá k dispozici pro peníze (může získat příjem ve výši 50 procent čistého příjmu z prodejů denního přístupu ostatních uživatelů k vlastnímu hot spotu) = bill. V současnosti ale už může mít obojí: volný přístup k hot spotům členů komunity ve světě i příjem z přístupu návštěvníků prostřednictvím vlastního hot spotu (předpokladem je účet PayPal).

Komunita se snaží všemožně rozšiřovat v různých končinách světa, protože bez dostatečného počtu otevřených členských WiFi sítí nelze dosáhnout slušného pokrytí, natož globálního roamingu. Např. před rokem probíhala kampaň v San Franciscu, kde potenciální zájemci o zřízení FON hot spotu na své domácí WiFi síti mohli dostat bezdrátový směrovač od firmy zdarma. V té době jednoznačně FON šel proti plánované konkurenci městské sítě v režii magistrátu a EarthLink, která však v současnosti skomírá. Podobně společnost oslovila obyvatele New Yorku, opět kandidáty na městskou WiFi. V těchto velkých městech se přístup FON možná ukazuje když ne jako vítězný, tak alespoň obecně přijatelný oproti plánům magistrátů.

S existujícími provozovateli WiFi hot spots zatím FON nijak zvlášť nespolupracoval, avšak nejnovější zprávy poprvé spojují FON s nikým menším, než je BT. Uživatelé používající rychlé přípojky BT (celkem je jich přes tři milióny) se budou moci připojit (BT jim zdarma poskytne potřebný firmware od FON ke stažení na jejich Home Hub směrovače) a vybudovat tak novou část sítě BT FON. Otevření domácí WiFi sítě se realizuje prostřednictvím řešení bezpečného bezdrátového kanálu na směrovači, které otestoval a připravil FON ve spolupráci s výzkumnými laboratořemi BT (jinak FON už má svoji iniciativu FON Labs, odkud vycházejí nejrůznější aplikace). Z kapacity širokopásmové přípojky BT (až 8 Mbit/s) bude pro ostatní Foneros k dispozici poměrně málo, jen 512 kbit/s (ale i to je více, než např. měli mít k dispozici uživatelé sanfranciské městské sítě).

BT je samozřejmě také poskytovatelem sítě placených hot spots, takže se na tento krok lze dívat s podezřením na typickou snahu velkých provozovatelů nabourat konkurenci, nebo naopak jako na geniální tah ze strany FON, který (zatím) nijak neslevuje ze svých původních principů a efektivně rozšiřuje svoji síť.

Kdo za tím stojí?

FON business plán by pro nás mohl být zajímavý pro srovnání s komunitními WiFi sítěmi u nás a s možnostmi roamingu mezi nimi. Krom toho u firmy FON zaujme také jméno zakladatele, které zní až podezřele česky, či alespoň slovansky: Martin Varsavsky. Předpoklad nějakých českých kořenů se mi nepotvrdil, o předcích nikde nemluví a sám se narodil v Argentině. Hlásí se očividně k hispánské komunitě – nyní žije v Madridu, i když se stal vlastně světoběžníkem (a filantropem, často oceňovaným a v médiích propíraným).

Založil FON v roce 2005, má však na kontě několik podnikatelských úspěchů. Již v době svých studií založil několik firem v USA a pak se přesunul do Evropy, kde položil základ pro druhého největšího španělského ISP, Ya, a je také otcem prvního alternativního telekomunikačního provozovatele ve Španělsku, Jazztel (vznikl v roce 1997). Jeho aktivity se neomezují pouze na hispánský trh, jak napovídá jeho německá firma EINSTEINet, první ASP v této zemi. Celkem za své profesionální kariéry založil šest úspěšných firem (co měl také dělat jiného: po studiích nemohl nikde zavadit o zaměstnání, takže musel začít podnikat…).

ICTZ23

Zájemci o podrobnější informace o zakladateli se mohou seznámit s jeho poměrně úctyhodným životopisem (trochu něco jiného se lze dočíst ve španělštině; zvláště zajímavé jsou pak reakce z jeho rodné hroudy a okolních latinskoamerických zemí, kde se snaží aspoň na dálku charitativně podporovat zmírnění digital divide) tohoto podnikatele středního věku. A pak je tu neopominutelný blog zakladatele. Na závěr parafráze jeho hesla, kterým se opravdu může řídit každý (nejen podnikatel): pracujte šikovně(chytře – doufám, že v pozitivním smyslu), nikoli tvrdě (work smart not hard).

Upozornění na závěr

Nerada bych, aby někdo nesprávně pochopil tento článek jak PR (cokoli to u nás znamená …). Se společností samotnou nemám nic společného a propaguje se celkem schopně sama. Zajímá mě z titulu zajímavého srovnání se situací u nás (komentáře vítány) a s ohledem na možnosti a realitu globálního roamingu uživatelů WiFi. K dnešnímu dni na globální mapě FON žádný hot spot na našem území nenajdete…

Kdyby se síť hotspotů, jako je FON, rozšířila i v ČR, přidali byste se?

Autor článku

Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA je nezávislá síťová specialistka. Okusila český, španělský i kanadský vzdělávací systém. Vedla kurzy v 7 zemích a ve 4 jazycích, školila on-line pro UCLA.