Hlavní navigace

Zastoupí WiFi v Česku 3G sítě?

1. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čeští mobilní operátoři nemají rozšířenou síť třetí generace na volání i rychlá data současně. WiFi je naopak na každém kroku. Nemůže tedy posloužit jako dočasná náhrada za 3G síť?
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Myslím, že čtenářům Lupy není třeba připomínat, že Česká republika je opravdovou WiFi velmocí. Podle loňského průzkumu je u nás dokonce více bezdrátových přípojek než ve zbytku Evropské unie dohromady. Nechci se teď detailně vracet k tomu, proč tomu tak je. Myslím, že panuje všeobecná shoda, že jde o odraz někdejší bídné dostupnosti jiných rychlejších připojení. I dnes je připojení přes sousedskou síť často levnější a přitom podstatně méně omezované.

Horší už to u nás je s mobilními sítěmi třetí generace. Máme slušné pokrytí CDMA od Telefóniky a je tu také i Internet 4G (fakticky samozřejmě 3G) od T-Mobilu či U:fonova síť budovaná Mobilkomem, ale to ani v jednom případě není nic, s čím by si rozuměly u nás běžně prodávané mobilní telefony, komunikátory a další kapesní zařízení. Provoz klasické mobilní sítě třetí generace spustil někdejší Eurotel, ale zatím jej nikdo nenásledoval a asi jen tak následovat nebude. Eurotel už v roce 2005 vyhlásil, že do konce roku 2006 pokryje řadu větších měst po celé republice, ale dodnes je fakticky pokrytí jen v Praze a Brně.

Rychlejší data by mohlo obstarávat EDGE, ale jeho rozšíření je kulantě řečeno neslavné a navíc některé 3G mobily třeba od Sony Ericssonu jej vůbec nepodporují, takže uživatel se tak musí spokojit s GPRS. Videohovory a související 3G služby nyní neřeším. Ale rychlá mobilní data vyjma místy rychlostně trochu lepšího EDGE v České republice nejsou. GPRS v současnosti představuje připojení hraničící s použitelnosti a jeho cena je vysoká, což platí i o datových paušálech.

BRAND

Jedinou alespoň částečně použitelnou alternativu, která je tu teď hned, osobně vidím ve WiFi. Bezdrátové připojení na Internet přes WiFi zatím podporují jenom mobily z vyšších cenových pater, ale to by se ještě před několika lety o vestavěném fotoaparátu dalo říci také. Přitom použitelné připojení z mobilu bude dost možná stále žádanější službou. Sdílení videa, publikování fotek, stahování hudby… a to všechno přímo z mobilu. To není scifi. Takové služby a možnosti tu už jsou, ale u nás je nelze moc dobře využívat, natož rozvíjet.

WiFi podle mě není a nemůže být plnohodnotnou náhradou za rychlá data v celoplošné 3G síti, ale představuje jistou možnost, jak se v některých situacích bez rychlých dat v 3G síti obejít. A při jeho českém rozšíření docela zajímavou a navíc často i bezplatnou, nebo minimálně levnou možnost.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).