Hlavní navigace

Občany podle Cyrila Svobody nezajímá, kdo jim vysílá „hezké pořady“

17. 7. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 7. 2007

Legislativní rada vlády měla při schvalování finální verze diginovely největší problém s institutem kompenzačních licencí. Podle ministra a předsedy Legislativní rady Cyrila Svobody (KDU-ČSL) nebyl názor členů na tento problém jednotný ani při pondělním hlasování. Rada poté, co se tento zákon výrazně vylepšil, nemá v této věci úplně jednoznačný, kategorický soud. Ještě před týdnem ho měla velmi kategorický, řekl Svoboda v rozhovoru pro server ČRo Digital, jehož první část zveřejnil web dnes.

Dnes je to tak, že z hlediska proporcionality, veřejného zájmu a podobně to vidí tak, že tato konstrukce může být udržitelná, prohlásil Svoboda o přístupu Legislativní rady vlády ke kompenzačním licencím. Ty budou moci zatím dostat pouze Nova, Prima a šest digitálních stanic sdružených v Asociaci digitálních televizí, pokud si o jejich vydání požádají Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Po vypnutí analogového vysílání pak budou moci digitálně vysílat všichni, co si o to požádají a splní podmínky v zákoně.

Kdy se další programy, kromě šestice původních vítězů licenčního řízení na nové digitální stanice, objeví v éteru? Až ten zákon nabude účinnosti. Ten den si mohou požádat všichni. Časová čára je den, kdy končí analogové vysílání. Do té doby tady budou mít kompenzační licence Nova, Prima a šest dalších televizí. A od roku 2010 je ten trh úplně volný, ale na jeho obsazení si mohou ke dni účinnosti toho zákona podat žádost úplně všichni, přiblížil Svoboda.

Předseda Legislativní rady vlády tak potvrdil slova náměstka ministra vnitra pro informatiku a hlavního autora diginovely Zdeňka Zajíčka, že o licence pro zemské digitální vysílání podle nového způsobu udělování si budou moci zájemci žádat už po přijetí a účinnosti této novely. Vysílat ale budou moci až po úplném vypnutí analogového vysílání. Nejdříve tedy v říjnu 2010 a nejpozději v roce 2012.

Cyril Svoboda také zpochybnil nárok šestice prvních digitálních televizí na odškodné za zmařené investice, když kvůli žalobou zpochybněnými licencemi nemohly zahájit vysílání v původně zamýšleném termínu: Ukázalo se, že uchopení zákonem nebylo šťastné. RRTV udělila šesti žadatelům licenci, ale toto rozhodnutí bylo zpochybněno žalobami. Tudíž nikdy nenabylo právní moci. Ale to byla skutečnost, se kterou televize musely počítat. Není možné říct, že s tím nepočítaly, protože znaly zákon a věděly, že každé rozhodnutí může být napadeno žalobou a může být dokonce i anulováno.

KL22 hlasovani

Diváky podle Svobody nezajímá, kdo bude v digitálních sítích vysílat. Důležité je, aby se vysílalo, aby se vysílaly hezké, oblíbené pořady, ať už na té nebo oné televizi. Tato služba občanům zajištěna bude, slíbil ministr. Cyril Svoboda je podle svých slov příznivcem zrychleného projednání diginovely v Poslanecké sněmovně. Aby byla novela schválena hned v prvním čtení, jak s tím počítají předkladatelé, musely by se na tom podle Svobody shodnout politické strany a jejich poslanecké kluby.

Já osobně jsem zastáncem toho, aby byl zákon projednán v co nejkratší podobě. My jsme tu na lékárnických vahách hledali řešení a mohu ujistit ty, kteří by mohli mít pochybnost, že tady nikdo není exponentem žádné televize. Není to vítězství Novy a Primy nad zbytkem, nebo vítězství menších žadatelů nad Novou, Primou a Českou televizí, upozornil Cyril Svoboda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.