Hlavní navigace

Obchodníci budou platit za Zboží.cz (aktualizováno)

20. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Seznam připravuje novou verzi svého vyhledávače produktů Zboží.cz. Ta od října přinese dvě zásadní změny: agregaci produktů a zpoplatnění služby. Nejvíce asi obchodníky rozmrzí zpoplatnění služby. do vyhledávání totiž budou standardně zahrnuti jen obchodníci platíci 1 Kč za klik na jejich obchod (tedy program Zboží standard). Ostatní se do vyhledávaných produktů dostanou jen tehdy, když Zboží nenajde dostatek produktů mezi platícími obchodníky. Doposud se v přehledu zobrazovali. O změně byli…

Seznam připravuje novou verzi svého vyhledávače produktů Zboží.cz. Ta od října přinese dvě zásadní změny: agregaci produktů a zpoplatnění služby. Nejvíce asi obchodníky rozmrzí zpoplatnění služby. do vyhledávání totiž budou standardně zahrnuti jen obchodníci platíci 1 Kč za klik na jejich obchod (tedy program Zboží standard). Ostatní se do vyhledávaných produktů dostanou jen tehdy, když Zboží nenajde dostatek produktů mezi platícími obchodníky. Doposud se v přehledu zobrazovali. O změně byli obchodníci informováni emailem.

Update: Zboží.cz se tímto krokem přidává k dalším porovnávačům zboží, kde si obchodníci platí za odkliknutí, jako je Heureka.cz, Zboží.centrum.cz nebo NejlepšíCeny.cz, cena 1 Kč za klik je v branži dnes již standardem.

Agregace zboží představuje sloučení nabídky stejných produktů pod jeden katalogový list. Pokud si dáte vyhledat určité zboží, zobrazí se přehled všech zboží, které mají v názvu vyhledávaný řetězec a informace, kolik stejných nabídek pod tímto názvem je – v kolika obchodech je nabízeno. Bohužel na zprovozněné betaverzi to funguje spíš mizerně, zkuste si například najít řetězec iPhone. Zjistíte, že párování položek prakticky nefunguje a vyhledávání je spíše orientační, pokud zákazník nezná přesné jméno zboží, má spíše smůlu. Snad na tomhle ještě Seznam zapracuje.

ICTZ23

Od října se také přidávají nové parametry do XML exportu, jež umožní lépe přizpůsobit předávaný soubor. Popis změn je zde.

Aktualizace (22.09.2009 v 12:1­4): Vyjádření portálu Seznam.cz ke chystaným novinkám na Zboží.cz naleznete ve zprávičce Zboží.cz prý obchodní model nemění, zachová i funkce.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.