Hlavní navigace

Óčko Expres skoncovalo s „přeřvaným“ zvukem, chystá i další změny

28. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestěhování do sídla skupiny Mafra Media by Óčku mělo vyřešit i problémy s nekvalitním audiem na satelitu Astra 3B a (ne)nativním vysokým rozlišením v placených službách.

Hudební televize Óčko Expres, nejmladší projekt z rodiny tematických stanic Óčko, se od dnešního dne vypořádala s technickým problémem, kterým byl přebuzený zvuk, který dokonce některé diváky tento program donutil odstranit z předvoleb svých přijímačů. S problémem se kanál, který vznikl původně jako televizní verze pražského rádia Expres, potýkal od samotného počátku. Důvodem byl problém ve vysílacím řetězci, který vyřešilo až přestěhování stanice do nových prostor. Kvůli vysoké hladině hlasitosti se v minulosti dostalo Óčko Expres také do hledačku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

K TÉMATU: Óčko má nová vysílací studia v sídle Mafry, na 9. června plánuje veřejnou Otvíračku

Tomuto kroku předcházela výměna technologií v rámci stěhování a dodání audioprocesoru. Jak jsme slíbili, je to jeden z updatů v rámci stěhování celé televize, řekl DigiZone.cz technický ředitel televize Óčko Lukáš Hnilička, který doplnil, že v oblasti technických novinek se mají diváci rozhodně, na co těšit. Novinek bude mnohem více. Aktuálně testujeme nové encodery pro kontribuci signálu na satelit Astra, které mají lepší kompresi a audiokodeky, upřesnil pro DigiZone.cz Hnilička. Na družici, kterou využívá pro své služby i operátor Skylink, má Óčko problém s nekvalitním zvukem, který působí značně zkomprimovaně.

ebf - tip do článku - debata

ČTĚTE TAKÉ: Óčko Expres ukončí vysílání v HD kvalitě, stanice je de facto bez diváků

V nabídkách některých placených služeb je stanice Óčko Expres dostupná i v HD kvalitě, tedy ve vysokém rozlišení. Právě tato verze je ale trnem oku technicky orientovaným zákazníkům placených služeb. Vysílání Óčka Expres působí podobně jako stanice MTV Live HD. Program by měl být sice k dispozici ve vysokém rozlišení, nicméně kvalita obrazu tomu neodpovídá. Šéf techniky Lukáš Hnilička slibuje, že po sérii technický změn, které se chystají, bude odstraněn i tento problém. Signál by měl být poté operátorům placených služeb k dispozici v nativním HD rozlišení a nikoliv pouze v přepočítávané podobě.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).