Hlavní navigace

Operátoři mají odpojovat STV během sportovních přenosů

22. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Nevyřešená vysílací práva ke sportovním přenosům na slovenských televizích, které pro české diváky šíří tuzemští satelitní, kabeloví a IPTV operátoři, povede k pravidelnému odpojování nebo zakódování signálu těchto stanic. Pokud na slovenských televizích poběží přenos fotbalové Premier League nebo hokejové NHL, musí operátor po dobu vysílání tohoto přenosu šíření programu pozastavit. Požaduje to jeden z prodejců práv, společnost Pragosport.

Zásah iniciovala Galaxie sport

Na ne úplně jasné řešení vysílacích práv u převzatých pořadů a sportovních přenosů na slovenských televizích v Česku jsme upozornili už přede dvěma týdny. Problém netížil jenom nás, ale také jednatele Galaxie sport Jiřího Hojgra. Nelíbilo se mu, že přes 300 tisíc diváků satelitní služby CS Link bude moci sledovat druhý program Slovenské televize, který nabízí stejně jako Galaxie sport některé zápasy anglické fotbalové Premier League. Stejný program obsahuje i digitální kabelová televize UPC a českým divákům ho zprostředkovává řada provozovatelů televize přes internetový protokol (IPTV).

Podle mě dostupných informací mohou být programy se svolením Slovenské televize vysílány na území České republiky v tom případě, že si distributor vypořádá autorská práva pro území ČR. Toto se však netýká a nemůže týkat práv pro vysílání přímých přenosů např. sportovních událostí nebo soutěží. Protože k některým sportovním přenosům, které může Slovenská televize zařadit do svého programu na území Slovenska, vlastní Galaxie sport, s.r.o. exkluzivní práva pro vysílání na území ČR a nehodláme jednat o jakémkoliv jejich omezení, není možné, aby těmito právy dotčené přímé přenosy vysílal na území ČR jiný vysílatel v rámci svého programu nebo takový program byl na území ČR šířen některým distributorem přebírajícím programy, vysvětlil Hojgr serveru DigiZone.cz.

Slovenská televize

Sídlo Slovenské televize v bratislavské Mlynské dolině

Pragosport jedná s operátory

Exkluzivní práva nakupuje Galaxie sport v případě Premier League, kterou v tuzemsku nabízí společně s televizí Prima. Narozdíl od ní ale vysílá až pět zápasů týdně. Právo zařadit některý vybraný zápas Premier League má ale také druhý program Slovenské televize. Práva pro tuto soutěž pro střední a východní Evropu spravuje česká společnost Pragosport. Manažerka firmy pro prodej televizních práv Mirka Bělohlavá serveru DigiZone.cz potvrdila, že se problémem vysílání STV 2 na českém území zabývají: O vzniklé situaci víme, obrátili jsme se na STV, která nám zaslala informaci ve stejném znění, jak se uvedeno ve vašem článku (STV požaduje, aby práva pro sportovní přenosy na území ČR vypořádali operátoři, kteří ji tu šíří, pozn. red.).

Kterých operátorů se týká přerušování vysílání STV 2
Subjekt Volný logo
Subjekt UPC logo 2007 návrh
Subjekt Trade and Technology logo
Subjekt Gital logo
Subjekt Self servis logo
Subjekt FCA logo
Platforma 802.cz logo
Subjekt T-Systems PragoNet logo
Platforma 99digitalTV logo
Subjekt HDD logo
Subjekt KT Přerov logo
Subjekt SATT Žďár logo

Zdroj: DigiZone.cz, tabulka obsahuje jen největší české operátory

Pragosport proto postupně oslovuje operátory, v jejichž nabídce se objevuje STV 2, a žádá je, aby vysílání sportovních přenosů zamezili. Zatím se zaměřil na oba distributory dekódovacích karet pro satelitní službu CS Link, o kterých se v souvislosti s vysíláním STV pro české diváky nyní mluví nejvíce. Po jednání se společností Trade&Technology (T&T) jsme došli asi k jedinému možnému řešení, které jste nastínili i vy – tj. divákům v ČR nebudou sportovní pořady (pro které nemá STV zakoupenu licenci pro území ČR) k dispozici (vysílání bude odpojeno). Obdobný postup budeme vyžadovat od všech případných vysílatelů STV v České republice, přiblížila Bělohlavá.

Ozve se evropská asociace EBU?

Výkonný ředitel T&T Jaromír Glisník jednání s Pragosportem potvrzuje. Navrhli jsme zakódování kontroverzních přenosů s tím, že na obrazovce bude oznámení o tom, že je tento program z důvodů práv na sportovní přenosy pro diváky v České republice zakódován. Je to jedno z možných řešení. Program tedy nebude modifikován, jen bude držitelům našich karet po dobu přenosu nedostupný, sdělil Glisník s tím, že omezení by se týkalo několika zápasů hokejové NHL a fotbalové Premier League. Takovéto řešení by bylo pro Galaxii sport i Pragosport akceptovatelné, dodává. Další potíž by ale mohla nastat také s kvalifikačními zápasy na fotbalové Euro 2008. Nedávný zápas Česko – Slovensko, který v České republice vysílala televize Nova, nabízel rovněž druhý program STV.

Slovenská televize také vysílá všechny důležité sportovní události jako Česká televize, například olympijské hry nebo hokejový šampionát. Většinu práv obě veřejnoprávní stanice nakupují prostřednictvím Evropské vysílací unie EBU, která sdružuje televize veřejné služby z celého kontinentu. EBU už problém s šířením veřejnoprávních televizí na území jiného státu řešila. Týkal se německých televizí ARD a ZDF na slovenských kabelovkách. EBU nám tehdy napsala, že máme zajistit, aby kabeloví operátoři v době vysílání sportovních přenosů signál zakódovali, vzpomíná ředitel košické společnosti Kabel Plus TV a někdejší šéf jedné z asociací kabelových společností na Slovensku Marcel Para.

Kontrola je složitá

Para byl tehdy v trochu schizofrenní pozici, protože šéfoval asociaci kabelovek, ale zároveň byl i zástupcem EBU pro Slovensko. Napsal jsem dopis všem operátorům a upozornil je na povinnost přerušovat vysílání ARD a ZDF během sportovních přenosů, ale jestli to ve skutečnosti dělaly, nevím, říká dnes. Podobně se asi zachová i Pragosport. S některými distributory v tomto smyslu už jednal a s dalšími bude. Naše stanovisko je Pragosportu známé, konstatuje jednatel Galaxie sport Jiří Hojgr. Podle neoficiálních informací se Pragosport omezí na písemné upozornění, aby operátoři vysílání přerušovali, a pokud zjistí, že tak někdo nečiní, podá žalobu na Slovenskou televizi.

Slovenská televize obrazovka

Pro vysílání Slovenské televize v České republice jsou naprosto bezproblémové pouze její původní pořady

ICTZ23

Proč zrovna na televizi a ne na operátora, který neuposlechl jeho výzvu? Důvod je jasný. Práva pro sportovní přenosy od Pragosportu kupuje STV, a je to tedy ona, kdo má zajistit, aby je nevysílala na území jiného státu. Slovenská televize by následně mohla požadovat uhrazení škody po operátorovi, který umožnil svým zákazníkům sledovat sportovní přenos na území ČR. K tomu zase existují smlouvy mezi STV a českými operátory. STV poskytuje souhlas s retransmisí svého vysílání v uzavřených systémech pod podmínkou, že náklady vzniklé s vypořádáním autorských práv hradí provozovatel příslušné sítě. Vypořádání těchto práv je součástí smluvních podmínek a STV žaloby z tohoto titulu nehrozí, míní mluvčí STV Želmíra Habánová.

Je to jen o penězích

Celý problém je tedy jen o penězích a exkluzivitě smluv. V případech, kde to je možné a neexistuje televize, která by měla vykoupená exkluzivní práva pro přenosy na území České republiky, by operátoři udělali nejlépe, kdyby daná práva pro ČR vypořádali sami z vlastních prostředků. Tím by jim ale vznikly zbytečné náklady navíc. Nyní pouze platí STV za možnost zařadit její dva programy do svojí nabídky. Hrazení vysílacích práv by se jim zřejmě ani nevyplatilo. Na druhou stranu, přerušování vysílání STV 2 je také komplikací, na které by Galaxie sport zřejmě netrvala, nebýt toho, že se druhý program Slovenské televize objevuje v základních programových balíčcích operátorů, zatímco Galaxie sport je v rozšířených – a tím pádem i dražších.

Sledujete sportovní přenosy na slovenských televizích?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.