Hlavní navigace

Olympiáda ve 3D

3. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Masivnímu rozšíření různých technologií někdy může pomoci zlomová událost. V případě vysílání ve 3D může být oním zlomem olympiáda v Londýně. Začnou se v domácnostech objevovat 3D televize?
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Organizátoři olympiády v Londýně oznámili, že se televizní diváci mohou těšit na vysílání ve 3D. Každý den deset hodin sportovní zábavy a ceremoniálů. Vysílání ve 3D se zatím příliš neprosazuje, uvidíme za necelý rok. Kdy jindy by se to mělo zlomit, když ne při olympiádě. Je těžké si představit divácky atraktivnější a sledovanější podnik. Příznivci nejrůznějších sportů začnou podléhat lákadlu trojrozměrného obrazu, který bez debat přinese daleko lepší zážitek než standardní „placky“. Přenosy bude zajišťovat BBC a své si užijí samozřejmě i příznivci HD kvality, kteří jsou a v době olympiády budou proti těm s 3D televizemi ve většině. Vypadá to, že ve 3D budou snímány ty nejatraktivnější sporty a disciplíny.

V Londýně to prostě všechno začne. První trojrozměrná olympiáda znamená nejenom megaprojekt s jejím snímáním, ale také útok na úspory sportovních fanoušků. Kdy jindy si pořídit 3D televizi, než před atletikou, konkrétně finále sprintu na 100 metrů mužů? Vidět Bolta trojrozměrně a zemřít. To bude platit pro méně fyzicky zdatné jedince, ti sportovněji založení si domů pořídí kromě 3D televize i běhací pás a rozdají si to se sprintery téměř v reálu.

MMF23 tip3

Jde opravdu o velkou událost, japonští hoši z Panasonicu se nemohou dočkat, až dodají technologii pro snímání do Londýna a televize do celého světa. Ve Velké Británii rostou prodeje 3D televizí už teď docela slušně. Příští letní olympiáda bude doufejme z nesportovního hlediska významná jenom z důvodu nástupu nové 3D éry. Letmý pohled do historie letních olympiád v Evropě prozrazuje, že může být i hůř. V Berlíně před druhou světovou válkou ovládla hry propaganda, o pár desetiletí později v Mnichově si veřejnost olympiádu pro změnu spojila s teroristickým útokem. Prostě když se o akci v Londýně bude za pár desítek let bude mluvit jako o prvních 3D hrách, jenom dobře.

Následující měsíce ukáží, které televizní společnosti svým divákům umožní olympiádu ve 3D sledovat. U nás by prostřednictvím České televize neměl být problém s HD a jsem zvědav na situaci ohledně 3D. Když by se totiž podařilo 3D vysílání (byť prozatím jen pro olympiádu) dostat až k nám, tak bych se asi i já jako odpůrce 3D nechal k nákupu nové televize přesvědčit. Olympiáda je to, co by mě dokázalo zlomit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).