Hlavní navigace

Olympiáda ve 3D

Jan Handl

Masivnímu rozšíření různých technologií někdy může pomoci zlomová událost. V případě vysílání ve 3D může být oním zlomem olympiáda v Londýně. Začnou se v domácnostech objevovat 3D televize?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Organizátoři olympiády v Londýně oznámili, že se televizní diváci mohou těšit na vysílání ve 3D. Každý den deset hodin sportovní zábavy a ceremoniálů. Vysílání ve 3D se zatím příliš neprosazuje, uvidíme za necelý rok. Kdy jindy by se to mělo zlomit, když ne při olympiádě. Je těžké si představit divácky atraktivnější a sledovanější podnik. Příznivci nejrůznějších sportů začnou podléhat lákadlu trojrozměrného obrazu, který bez debat přinese daleko lepší zážitek než standardní „placky“. Přenosy bude zajišťovat BBC a své si užijí samozřejmě i příznivci HD kvality, kteří jsou a v době olympiády budou proti těm s 3D televizemi ve většině. Vypadá to, že ve 3D budou snímány ty nejatraktivnější sporty a disciplíny.

V Londýně to prostě všechno začne. První trojrozměrná olympiáda znamená nejenom megaprojekt s jejím snímáním, ale také útok na úspory sportovních fanoušků. Kdy jindy si pořídit 3D televizi, než před atletikou, konkrétně finále sprintu na 100 metrů mužů? Vidět Bolta trojrozměrně a zemřít. To bude platit pro méně fyzicky zdatné jedince, ti sportovněji založení si domů pořídí kromě 3D televize i běhací pás a rozdají si to se sprintery téměř v reálu.

Wt100_Právo_témata

Jde opravdu o velkou událost, japonští hoši z Panasonicu se nemohou dočkat, až dodají technologii pro snímání do Londýna a televize do celého světa. Ve Velké Británii rostou prodeje 3D televizí už teď docela slušně. Příští letní olympiáda bude doufejme z nesportovního hlediska významná jenom z důvodu nástupu nové 3D éry. Letmý pohled do historie letních olympiád v Evropě prozrazuje, že může být i hůř. V Berlíně před druhou světovou válkou ovládla hry propaganda, o pár desetiletí později v Mnichově si veřejnost olympiádu pro změnu spojila s teroristickým útokem. Prostě když se o akci v Londýně bude za pár desítek let bude mluvit jako o prvních 3D hrách, jenom dobře.

Následující měsíce ukáží, které televizní společnosti svým divákům umožní olympiádu ve 3D sledovat. U nás by prostřednictvím České televize neměl být problém s HD a jsem zvědav na situaci ohledně 3D. Když by se totiž podařilo 3D vysílání (byť prozatím jen pro olympiádu) dostat až k nám, tak bych se asi i já jako odpůrce 3D nechal k nákupu nové televize přesvědčit. Olympiáda je to, co by mě dokázalo zlomit.