Hlavní navigace

Olympijský hokej na placené televizi? Proč ne!

25. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Český hokejový národ zasáhla koncem tohoto pracovního týdne zpráva, že Nova Group jedná o možnostech vysílání hokeje z olympijských her, které se budou za dva roky konat v ruském Soči. Pro řadu sportovních fanoušků je to věc naprosto nepředstavitelná. Olympijský hokej na placeném kanálu? To snad ne… Ale ano! Stačí se podívat například do sousedního Německa. Řeč sice není o olympiádě, ale nejvyšší fotbalové soutěži Bundeslize, kterou kompletně vysílá placené satelitní televize Sky Deutschland. Chceš kvalitní sport, diváku? Tak zaplať!
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Zpravodajský server Aktuálně.cz přinesl tento týden zprávu, že televize Nova jedná o možnosti vysílat olympijský hokej z ruského Soči v roce 2014, zatímco České televizi by zůstaly pouze ostatní sporty. Vlastník vysílacích práv chce totiž prodávat olympiádu v jednotlivých balíčcích, takže by tato doposud nepředstavitelná situace připadala v úvahu. Chápu, že většina sportovních fanoušků si něco podobného dokáže jen stěží představit, ale já na tom osobně nevidím vůbec nic špatného. Osobně bych chtěl ještě upozornit na to, že nemohu posoudit kvalitu jednotlivých komentátorů, a tak budu hodnotit pouze čistě fakt, že hokej by získala Nova Group a nikoliv Česká televize. Osobně záměr Novy chápu. Chová se pouze přirozeně v konkurenčním prostředí. Představme si situaci, že Nova bude vysílat olympijský hokej nikoliv na svém hlavním, ale naopak sportovním kanálu. Řada diváků by si jistě rvala vlasy, ale podíváme-li se do zahraničí, nejde vůbec o nic neobvyklého, i když nemusí jít hned o OH.

Jako ideální příklad bych uvedl Německo, kde práva na nejvyšší fotbalovou soutěž Bundesligu vlastní kompletně placená satelitní televize Sky Deutschland. Upřímně si nedovedu představit, co by se stalo, kdyby něco podobného nastalo u nás. Přesto už se to v podstatě částečně děje. Gambrinus ligu si mezi sebe rozdělily tři stanice, kromě Čtyřky České televize jsou to také prémiové kanály Sport TV (Sport 1 a Sport 2) a také již zmiňovaná Nova Sport. Představa, že by ale například naší nejvyšší hokejovou soutěž vysílala pouze Sport TV, to je asi pro řadu sportovních fanoušků hodně silná káva, kterou by raději ani nechtěli ochutnat. Jak jsem již uvedl, nehodnotím výkony sportovních komentátorů, jež se mohou na veřejnoprávní a placené televizi skutečně lišit, ale fakt, že když pay-tv projeví zájem o atraktivní odvětví, které je opatřeno značkou pro masy, nejde vůbec o nic zvláštního.

KL24

Řada sportovních fanoušků například doposud nerozdýchala, že před necelými dvěma lety začala vysílat anglickou Premier League placená televize Digi Sport. U ní je navíc nejhorší ta skutečnost, že se k jejímu sledování dostanou skutečně pouze zákazníci satelitní služby Digi TV. Můžeme ale jejího provozovatele osočovat z toho, že je to zpropadený Rumun, který odpírá fotbalovému fanouškovi zážitek z kvalitního sportovního zážitku? Asi těžko. Společnost, která je napojená na provozovatele Digi TV, se chovala pouze tržně a nikdo jí její právo nemůže upírat. Navíc, pokud se nic nezměnilo (služba bohužel počet svých zákazníků průběžně neuvádí), stále jde o platformu s největší klientskou základnou. Čili v České republice může být klidně nějakých tři sta tisíc zákazníků, kteří Premier League vesele sledují. Ano, jsou nenároční, mají (možná) své klasické televizory (cé er téčka) a na nich sledují nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž v ne moc extra kvalitě, ale stačí jim to. Tak jako má Nova Sport NHL, KHL a NBA, můžeme se na její obrazovce dočkat klidně i olympijského hokeje.

Většinový český divák by podle mého názoru nerozdýchal vůči Nově především jedinou skutečnost – že by musel za boj našich borců na ledové ploše platit, tedy pouze v případě, že bychom je viděli na Nova Sportu a ne hlavní Nově. Osobně si ale stejně myslím, že něco takového nakonec v našich podmínkách nehrozí, protože i mně přijde dost ulítlé, když by se olympiáda vysílala na placeném kanálu. Ale obecně na komerčním? Proč ne!

Je podle vašeho názoru v pořádku, že má Nova Group zájem o olympijský hokej?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).