Hlavní navigace

Ombudsman: k montáži antény na fasádu není třeba souhlas majitele domu

23. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
23. 4. 2010

Bouřlivou diskusi vyvolalo tvrzení veřejného obhájce občanských práv Otakara Motejla, že k montáži antény nebo satelitní paraboly na fasádu domu není třeba souhlas majitele domu. Mnoho diváků se totiž potýká se zákazem jakékoli instalace příjmových antén nejen na fasádách, ale i na střechách či balkonech objektů, v nichž bydlí.

PŘÍLOHA: Antény pro digitální příjem televize a úpravy STA

Motejl ve středu v reakci na množící se stížností občanů uvedl, že nájemníci nepotřebují souhlas majitele domu, pokud chtějí na jeho fasádu umístit anténu nebo parabolu. Potíže mohou nastat například při sporech o umístění antény, dodal Motejl, podle něhož počet těchto sporů může s postupující digitalizací televizního vysílání narůstat.

K TÉMATU: Jak správně nastavit satelitní parabolu

MMF24

Ze stavebního zákona vyplývá, že pokud anténa pro příjem televizního vysílání přesahuje i s nosnou konstrukcí délku 15 metrů, musí se její umístění hlásit příslušnému stavebnímu úřadu. U menších antén takový požadavek neexistuje a majitel domu je musí na fasádě domu strpět, pokud ovšem nejde o památkově chráněný objekt, u něhož rozhodují ještě památkáři.

Problémem se již začalo na Motejlův popud zabývat ministerstvo pro místní rozvoj. Odbor stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj v současné době šetří, zda a v jakém rozsahu mají jednotlivé stavební úřady problémy v rozhodování těchto sporů mezi nájemníky a vlastníky domů. Do dvou měsíců budou poznatky vyhodnoceny a ministerstvo vyvodí příslušné závěry, sdělil agentuře ČTK mluvčí resortu Martin Ayrer.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).