Hlavní navigace

OneDrive čeká sjednocení synchronizace a rozšíření podpory sdílení složek

11. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft již dříve oznámil, že se předplatitelé Office 365 dočkají kapacitně neomezeného úložiště. Nyní prezentoval další novinky, které letos pro OneDrive chystá. Končí s tzv. chytrými soubory.

Microsoft představil některé z novinek, které si na letošní rok přichystal pro uživatele cloudového úložiště OneDrive. Předplatitelé služeb Office 365 pro domácnosti, jednotlivci, studenti, podnikatelé i společnosti se mohou těšit na kapacitně neomezené úložiště. Loni se jeho kapacita pro předplatitele Office 365 zvedla na rovný 1 TB.

Redmondští dále oznámili, že se chystají sjednotit systém synchronizace souborů. Nyní jsou používány celkem tři. První v samostatné utilitě OneDrive určené pro Windows Vista, Windows 7 a Windows 8. Druhý je integrovaný ve Windows 8.1. Třetí používá služba OneDrive for Business, která je součástí Office 365.

Bude sjednocena synchronizace služeb OneDrive a OneDrive for Business, aby uživatelé měli stejným způsobem dostupná svoje data z osobního i pracovního úložiště. Microsoft již loni obě varianty svého cloudového úložiště zpřístupnil z jediné mobilní aplikace, kde se lze přihlásit s osobním i pracovním účtem současně.

Mění se synchronizace ve Windows 8.1 a Windows 10

Microsoft rovněž prozradil, že na základně zpětné vazby upouští od tzv. chytrých souborů užívaných ve Windows 8.1. Ty během synchronizace z cloudu nestahují originální soubory, ale tzv. chytré soubory nesoucí metadata. Odrážejí obsah úložiště a umožňují přístup k originálním souborům v cloudu z desktopu až na vyžádání.

Dosud jde o výchozí nastavení, které lze volitelně změnit. Pro celou složku OneDrive nebo libovolné podsložky a soubory je možné nastavit klasickou synchronizaci. Ve výchozím nastavení ovšem nelze soubory z úložiště OneDrive otevřít bez aktivního připojení k internetu, přestože se zobrazují v průzkumníkovi.

To mnohé uživatele mate. Microsoft svůj netradiční koncept obhajoval snížením datového provozu a obsazeného diskového prostoru s poukazem na specifika a potřeby mobilních, resp. přenosných zařízení. Chytré soubory jsou totiž mnohem menší než originální soubory načítané až na vyžádání.

Redmondští ovšem nyní hlásí návrat k tradiční synchronizaci, kterou stále používá utilita OneDrive pro Windows Vista, Windows 7, Windows 8 a konkurenční platformu OS X. V nejnovějším vydání testovací verze chystaných Windows 10 již synchronizace probíhá obvyklým způsobem s možností vyloučit vybrané podsložky.

MM balicek

Jak se změna dotkne Windows 8.1? Microsoft se chystá změnit výchozí nastavení, aby soubory uložené ve složce OneDrive byly vždy dostupné off-line z disku i on-line z cloudu. Změna nebude plošná, protože se blíže nespecifikovaným způsobem přihlédne k volné diskové kapacitě a objemu souborů v cloudu.

OneDrive bude plně podporovat sdílení složek

Poslední, ovšem nikoliv nedůležitou oznámenou novinkou je, že OneDrive bude plně podporovat sdílení složek. Dosud jsou dostupné z webového rozhraní nebo přístupové aplikace, ale neprobíhá jejich synchronizace, takže sdílené složky a jejich obsah nejsou dostupné z desktopového prostředí. To se nyní konečně změní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).