Hlavní navigace

OneDrive čeká sjednocení synchronizace a rozšíření podpory sdílení složek

Autor: Microsoft
Jiří Macich ml.

Microsoft již dříve oznámil, že se předplatitelé Office 365 dočkají kapacitně neomezeného úložiště. Nyní prezentoval další novinky, které letos pro OneDrive chystá. Končí s tzv. chytrými soubory.

Microsoft představil některé z novinek, které si na letošní rok přichystal pro uživatele cloudového úložiště OneDrive. Předplatitelé služeb Office 365 pro domácnosti, jednotlivci, studenti, podnikatelé i společnosti se mohou těšit na kapacitně neomezené úložiště. Loni se jeho kapacita pro předplatitele Office 365 zvedla na rovný 1 TB.

Redmondští dále oznámili, že se chystají sjednotit systém synchronizace souborů. Nyní jsou používány celkem tři. První v samostatné utilitě OneDrive určené pro Windows Vista, Windows 7 a Windows 8. Druhý je integrovaný ve Windows 8.1. Třetí používá služba OneDrive for Business, která je součástí Office 365.

Bude sjednocena synchronizace služeb OneDrive a OneDrive for Business, aby uživatelé měli stejným způsobem dostupná svoje data z osobního i pracovního úložiště. Microsoft již loni obě varianty svého cloudového úložiště zpřístupnil z jediné mobilní aplikace, kde se lze přihlásit s osobním i pracovním účtem současně.

Mění se synchronizace ve Windows 8.1 a Windows 10

Microsoft rovněž prozradil, že na základně zpětné vazby upouští od tzv. chytrých souborů užívaných ve Windows 8.1. Ty během synchronizace z cloudu nestahují originální soubory, ale tzv. chytré soubory nesoucí metadata. Odrážejí obsah úložiště a umožňují přístup k originálním souborům v cloudu z desktopu až na vyžádání.

Dosud jde o výchozí nastavení, které lze volitelně změnit. Pro celou složku OneDrive nebo libovolné podsložky a soubory je možné nastavit klasickou synchronizaci. Ve výchozím nastavení ovšem nelze soubory z úložiště OneDrive otevřít bez aktivního připojení k internetu, přestože se zobrazují v průzkumníkovi.

To mnohé uživatele mate. Microsoft svůj netradiční koncept obhajoval snížením datového provozu a obsazeného diskového prostoru s poukazem na specifika a potřeby mobilních, resp. přenosných zařízení. Chytré soubory jsou totiž mnohem menší než originální soubory načítané až na vyžádání.

Redmondští ovšem nyní hlásí návrat k tradiční synchronizaci, kterou stále používá utilita OneDrive pro Windows Vista, Windows 7, Windows 8 a konkurenční platformu OS X. V nejnovějším vydání testovací verze chystaných Windows 10 již synchronizace probíhá obvyklým způsobem s možností vyloučit vybrané podsložky.

Content 2017 - tip Footshop

Jak se změna dotkne Windows 8.1? Microsoft se chystá změnit výchozí nastavení, aby soubory uložené ve složce OneDrive byly vždy dostupné off-line z disku i on-line z cloudu. Změna nebude plošná, protože se blíže nespecifikovaným způsobem přihlédne k volné diskové kapacitě a objemu souborů v cloudu.

OneDrive bude plně podporovat sdílení složek

Poslední, ovšem nikoliv nedůležitou oznámenou novinkou je, že OneDrive bude plně podporovat sdílení složek. Dosud jsou dostupné z webového rozhraní nebo přístupové aplikace, ale neprobíhá jejich synchronizace, takže sdílené složky a jejich obsah nejsou dostupné z desktopového prostředí. To se nyní konečně změní.

Našli jste v článku chybu?
12. 1. 2015 19:52

Přístup on-demand bude zachován z universální, mobilní a webové aplikace. Co se týče desktopu: v aktuálním oficiálním buildu Windows 10 TP nelze přepnout zpět na chytré soubory, které ještě předchozí sestavení využívala. Jestli tomu správně rozumím, tak alespoň ve Windows 8.1 by možnost přepnutí zpět měla zůstat zachována.

IMHO nejlepší by bylo zpřístupnit OneDrive (také) přes FTP anebo SMB, aby člověk nabyl závislý na jedné více či méně vyspělé aplikaci / utilitě, ale sám se mohl rozhodnout, j…

12. 1. 2015 17:45

Ty chytré soubory, které člověk viděl, ale nutně je nemusel mít všechny stažené do počítače, ty byly naprosto geniální.

Doufám, že to zůstane alespoň jako volitelná funkce. :-(