Hlavní navigace

OnePlus posílá data do Číny, slovenský Pex získal 150 milionů, Praha otevírá startupové tržiště

13. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Facebook představil VR brýle Oculus Go. Alza otevírá budku pro youtubery. Třetí sezóna Mr. Robot je tu. Legendární AIM končí. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Společnost Pex (dříve Pexeso) slovenského zakladatele Rastislava Turka získala investici sedm milionů dolarů. Jde o seed, do kterého se zapojily i firmy Universal Music nebo Warner Music Group. Pex vyvíjí technologii, která rozeznává audiovizuální obsah, což umožňuje například pracovat s právy, provádět analýzy a tak dále.

Telefony OnePlus bez vědomí uživatele odesílají data na firemní servery v Číně, rozebírá na blogu Chris Moore. Jde například o údaje firmwaru, sériové číslo, informace o běžících procesech a tak dále.

Facebook představil Oculus Go, samostatně fungující headset pro virtuální realitu. Firma si od osvobození od drátů a výkonných počítačů slibuje vyšší rozšíření. Přívětivá je navíc i cena, přístroj vyjde na 199 dolarů. Prodávat se začne začátkem příštího roku. Vývojáři již mají Oculus Go k dispozici a chystají první obsah. Cena brýlí Oculus Rift pak v bundlu spadla na 399 dolarů.

Šéf Applu Tim Cook se zase tento týden vyjádřil pro Independent, že technologie na samostatně fungující headsety pro rozšířenou realitu ještě nejsou tam, kde by měly být. Reagoval tak mimo jiné na Windows Mixed Reality a snahy Microsoftu a jeho OEM partnerů v této branži. Apple věří AR, prozatím ho ale tlačí přes svůj ARKit v mobilních strojích.

Praha a Czech ICT Alliance otevírají Prague Startup Market. Jde o pobočku již fungujícího projektu Prague Startup Centre v paláci Adria (náš text). Market sídlí na tržišti v Holešovicích, k dispozici je prostor pro asi 200 lidí. V Ústí nad Labem se pak chystá otevření pobočky smíchovských prostor Node5.

Legendární AOL Instant Messenger (AIM) skončí 15. prosince. Rozhodl tak současný vlastník AOL, operátor Verizon. AIM byl velice populární v USA v devadesátých letech, podobně jako u nás ICQ. AIM soupeřil také s Yahoo Messengerem a MSN Messengerem (později Windows Live Messenger).

Alza.cz ve svém showroomu v Holešovicích otevírá budku pro všechny zájemce, kteří chtějí natáčet videa na YouTube. Je kompletně vybavená a přístup k ní je zdarma.

Odstartovala třetí sezóna seriálu Mr. Robot. Ten si hraje s tématikou hackerů, hacktivistů, digitálních měn, alternativní ekonomiky a podobně. Technicky je poměrně věrný. Na ČSFD si seriál drží slušných 83 procent.

Developer Panattoni Group v Praze postaví vývojové centrum za miliardu, píší Hospodářské noviny. V areálu Kovošrotu v Dolních Měcholupech má vyvíjet hned několik společností.

Prodeje počítačů ve třetím kvartálu podle Gartneru: jedničkou je opět HP Inc., meziročně narostlo o 4,4 procenta. Druhé Lenovo spadlo o 1,5 procenta, třetí je Dell následovaný Asusem (propad devět procent), Applem (pád o 5,6 procenta) a Acerem (mínus 6,2 procenta). Celkově se prodalo 67 milionů strojů, což je pokles o 3,6 procenta. Letošní předškolní sezóna byla slabší.

Prodeje PC ve třetím čtvrtletí 2017
Autor: Gartner

Prodeje PC ve třetím čtvrtletí 2017

Nvidia představila systém Pegasus. Je součástí projektu Drive PX určený pro autonomní vozidla. Pegasus má zvládat 320 bilionů operací za sekundu a autonomní vozidla dostat na level 5 – tedy úroveň, kdy jsou auta skutečně samostatná.

Nokia končí s vývojem kamery Ozo určené pro virtuální realitu. Šlo o poměrně drahý kus hardwaru, který se zřejmě tolik nechytl. Nokia nyní chce technologie licencovat.

Intel společně s partnerem QuTech představuje test čipu pro quantum computing, má 17 qubitů. Intel se tak ve vývoji kvantových počítačů výrazně připojil k IBM a Microsoftu, kteří do oblasti rovněž investují.

Nový telefon se značkou BlackBerry se bude jmenovat Motion. Na rozdíl od předchozího modelu KEYone nebude mít hardwarovou klávesnici. Nabídne ale upravený Android, 5,5“ displej nebo 4 GB RAM. Jde ale spíše o mid-end. Telefony BlackBerry nyní na základě licence vyrábí čínský TCL. BlackBerry jako takové v Kanadě rozvíjí bezpečnostní software.

Google kupuje firmu Relay Media. Ta pracuje s AMP HTML (Accelerated Mobile Pages), čehož Google zřejmě bude chtít využít pro zrychlování načítání stránek.

Čínská Alibaba Group v následujících třech letech investuje 15 miliard dolarů do výzkumných a vývojových aktivit po celém světě. Otevírá laboratoře doma v Číně (Peking a Hangzhou), Moskvě, Tel Avivu, Singapuru, Bellevue a San Mateu. Najme také řadu inženýrů a výzkumníků a chce spolupracovat s partnery.

Akamai kupuje firmu Nominum, která vyvíjí vlastní platformu pro kybernetickou bezpečnost. Akamai technologie začlení do svého bezpečnostního balíku.

Microsoft, podobně jako řada dalších firem, radostně buduje datacentra v Irsku. To si z „data economy“ udělalo strategii. Redmond nyní oznámil, že koupil veškerou kapacitu z irské větrné farmy o kapacitě 37 MW. To v Irsku rozjelo další debaty o tom, že datacentra odčerpávají značné množství kapacit.

ESET do své Technology Alliance přibral společnost Xopero, která se zabývá zálohováním dat. Nedávno do aliance vstoupila také brněnská firma GreyCortex (náš text), součástí je i Safetica. Pro ESET jde o budování širší sítě technologií, které může prodávat.

MMF23 tip3

Dropbox vytvořil nový rekord: v centru San Franciska si pronajal 736 tisíc čtverečních stop prostoru. Jde o největší nájem v historii města, píše Business Insider.

Big data hráč Splunk za nespecifikovanou částku kupuje duševní vlastnictví od menšího konkurenta Rocana. Obě společnosti spolu v minulosti vedly spory.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).