Hlavní navigace

Operátora první sítě pro digitální rozhlas začne ČTÚ hledat v říjnu

21. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 9. 2009

Na přelomu září a října chce Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypsat první výběrové řízení na operátora zemské digitální sítě pro rozhlasové vysílání a multimediální služby. Vítěze vybere do konce roku. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Oproti původním představám úřad nejprve vypíše tendr na jednu celoplošnou síť, řízení na další krajské a městské sítě odložil na později.

ROZHOVOR: Pavel Dvořák: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma

Záměr ČTÚ vypsat tendr nejprve na kmitočty v pásmu L, a nikoli ve III. televizním pásmu, o které je mezi operátory větší zájem, se nezměnil. Původně měl ČTÚ vypsat tendr na 27 sítí (jednu celoplošnou, 13 krajských a 13 městských) již na konci srpna. Záměr zveřejnil v červnu, poté se mohli operátoři k připravované soutěži vyjadřovat a navrhovat změny.

GLOSA: Rádia dostanou nové dlouhodobé licence. Kdy přejdou na digitál?

MM socky3

Dvořák zopakoval, že nová výběrová řízení na operátory rozhlasových digitálních sítí poběží podle jiných pravidel, než tendry na operátory televizních multiplexů. Operátor bude muset zahájit vysílání nejpozději do šesti měsíců od uzavření smlouvy s dodavatelem programu nebo nejpozději do dvou let od udělení licence, jinak o ni přijde.

Vysílat digitální rozhlas v pásmu L zatím chce pouze příbramská společnost Teleko, u té ale není jasné, zda by šla do celoplošné sítě. České Radiokomunikace, které jsou největším provozovatelem rozhlasových a televizních vysílačů v České republice, považují vysílání v L pásmu za technicky a finančně náročnější a upřednostňují kmitočty ve III. televizním pásmu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.