Hlavní navigace

Rádia dostanou nové dlouhodobé licence. Kdy přejdou na digitál?

20. 9. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Rozhlasový trh dostane v příštích měsících nový impuls. Před týdnem se objevila první úspěšná žádost jednoho provozovatele o udělení takzvané transformační licence. Ta umožňuje všem stávajícím rádiím pokračovat v analogovém vysílání až do roku 2025, byť by jejich původní licence dávno skončila. Výměnou za tuto výhodu se každé rádio zaváže, že bude spolupracovat v přechodu na digitální vysílání. Jaké povinnosti přinese nová licence? A kdy se dá reálně očekávat přechod českých rádií na digitál?

Digitální novela prodlužuje licence současným rádiím

Digitální novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se tak projevuje v praxi a současná rádia postupně začnou přecházet na nové licence. Ty jim umožní setrvat na trhu dlouhodobě a bez nové konkurence až do doby, než se začne vysílat digitálně ve standardu DAB nebo DAB+. Kdy to bude a jak bude celý proces probíhat, ale zatím není zřejmé. Netuší to tvůrci zmíněné legislativní normy a netuší to ani sami zástupci rádií, kteří celou novelu iniciovali. Podle zákona to ale může být až 16 let.

V první řade tedy půjde o udržení současných pozic na trhu, čímž se představitelé rozhlasových stanic ani velmi netají. Ve druhé řade by mělo jít o nastolení jasných podmínek před nástupem rozhlasové digitalizace. Ta je zatím ve hvězdách a nikdo neumí odhadnout, zda přijde za 5–10 let nebo i později. Původně se uvažovalo o roku 2019 jako nejzazším termínu pro vypnutí analogového vysílání. V procesu schvalování novely zákona se tento termín posunul na rok 2025. Nynější rozhlasové stanice tak zadarmo získaly dalších šest let na to, aby se připravily na novou konkurenci. Bez standardní soutěže o licence.

Je třeba dodat, že stanovení jednotného termínu vypnutí analogového vysílání je nutností. Z tohoto pohledu bylo potřeba najít kompromis, který bude vyhovovat všem. Že by to vypínání mělo nastat až za 16 let? To je dosti pravděpodobné. Na druhé straně, dá se očekávat, se s rozvojem digitálního vysílání začnou nynější rádia přecházet na nové standardy dobrovolně a podstatně dříve, když je k tomu donutí okolnosti na trhu.

Rozhlas se musí posunout vpřed, otázkou je kdy

Rozhlasové vysílání čeká přirozený posun vpřed, i když se to zatím může zdát jako velice vzdálená budoucnost. S rozvojem různých druhů audioslužeb a internetu se i samotné terestrické vysílání musí posunout. Český telekomunikační úřad se nyní snaží přimět vysílací operátory, aby se přihlásily do tendru o první digitální sítě. Jenže zatím jde jen o L-band, který je z hlediska provozu výrazně nákladnější než digitální rozhlasové vysílání ve třetím televizním pásmu. Tomu ovšem brání některé kmitočtové kolize, a proto se rozhlasové vysílání v DAB a DAB+ ještě posouvá. Pokud ale budeme optimisti, tak do tří až pěti let by se mělo v České republice standardně vysílat i digitálně. Tahounem nových technologií je už dnes Český rozhlas, a dá se očekávat i jeho angažování v oblasti DAB, které může celý proces urychlit.

Pak už bude jen otázkou času, kdy se k novým digitálnímu rozhlasu připojí největší soukromé mediální skupiny. Vlastník rádia Evropa 2 a Frekvence 1 už dnes provozuje několik tematických hudebních kanálů na internetu, které může postupně překlopit do digitálu. Podobně uvažuje i konkurenční skupina Media Bohemia, která vlastní nejvíc rozhlasových stanic na českém trhu. Všichni největší provozovatelé si uvědomují, že digitalizace je neodvratná a jakmile se objeví na trhu první celoplošné digitální sítě, budou se muset myšlenkou digitálu vážně zabývat.

Cloud23

Proces mají v rukou operátoři, ne samotná rádia

Tím, že rádia nyní požádají o nové licence, se zavážou k podpoře přechodu na digitální vysílání se všemi důsledky. Tedy i s možností vypnutí analogového FM vysílání, s nutností podpory propagace digitálních služeb a financování přechodného souběžného provozu. Míček je ale nyní na straně operátorů vysílacích sítí. Jen oni si teď musí zhodnotit, kdy a jak rychle se jim vyplatí budovat sítě pro digitální vysílání. Zatím se nepředpokládá, že by si samotní vysílatelé zřizovali vlastní jednotlivé digitální vysílače. Pokud se tedy bude přecházet na DAB nebo DAB+, důležitá bude dostupnost celoplošných sítí. A ta je záležitostí operátorů.

Přechod na digitální vysílání tak závisí především na šikovnosti a strategii Českých Radiokomunikací, příbramského průkopníka digitálního vysílání firmy Teleko, a dalších společností, které se budou chtít podílet na výstavbě digitálních rozhlasových sítí. Čím dřív nabídnou nynějším rádiím vhodné podmínky pro postupný přechod na digitál, tím dřív se může český posluchač těšit na pestřejší výběr rozhlasových stanic. Doufejme jen, že to bude opravdu dříve než za hraničních 16 let.

Kdy se vypne analogové rozhlasové vysílání v ČR?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).