Hlavní navigace

Operátoři všech multiplexů slibují, že letos dotáhnou zpoždění TPP

18. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

18. 8. 2008

Provozovatelé všech čtyř celoplošných digitálních sítí pro zemské televizní vysílání slíbili Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), že během podzimu dotáhnou zpoždění se zaváděním digitálního vysílání v jednotlivých regionech podle termínů obsažených v Technickém plánu přechodu (TPP). Novinářům to dnes na pravidelném setkání nad Měsíční monitorovací zprávou ČTÚ řekl předseda telekomunikační rady Pavel Dvořák.

K TÉMATU: Mapy rozvoje veřejnoprávního multiplexu podle TPP (před zpožděním)

Zatím je předpoklad, že zpoždění budou v průběhu podzimu dohnána, prohlásil Dvořák. ČTÚ podle něj sice zatím neobdržel od žádného z operátorů multiplexů plán rozvoje digitální sítě, který měli odevzdat k 15. srpnu, úřad ale se všemi vede intenzivní jednání. V první polovině srpna s námi všichni operátoři konzultovali svůj postup a dali nám příslib, že zpoždění oproti termínům v TPP, způsobené pozdějším spouštěním veřejnoprávního multiplexu, doženou, uvedl Dvořák.

Ohroženy jsou zatím zářijové termíny startu tří ze čtyř multiplexů v oblastech Prahy, středních Čech, Ústí nad Labem a v Brně – městu. Podle Dvořáka by se ale jejich start posunul maximálně na říjen. Odpovídali jsme na dopis televize Nova na toto téma. Kromě květnových až srpnových termínů startu veřejnoprávního multiplexu jsou rovněž ohroženy zářijové termíny startu multiplexů 2 a 3, upřesnil Dvořák.

Stát nemá podle předsedy Rady ČTÚ prakticky žádné páky na operátory, kteří termíny startu svých multiplexů v jednotlivých oblastech nedodrží. Prakticky nesankční TPP je nepřinutí spouštět vysílání, ale smlouvy s klienty snad ano, míní Dvořák. Výrazný skluz by nemělo mít ani plánované vypínání analogové ČT 2 pro letošní rok. Přímo v Praze na Žižkově by tento program měl přestat analogově vysílat v září nebo říjnu.

Ještě před Prahou se analogová ČT 2 odmlčí na hlavním středočeském vysílači Cukrák (kanál 53) a na jihočeské Kleti (kanál 49). Podle informací, které má server DigiZone.cz k dispozici, vloží ČT už tento týden do obrazu analogové ČT 2 z Kleti a Cukráku piktogram, který upozorňuje na blížící se ukončení analogového vysílání tohoto programu. Podle TPP by se tento piktogram měl objevit ve vysílání nejpozději tři měsíce před vypnutí hlavního analogového vysílače v oblasti.

KL22_nominace

ČT však podle důvěryhodného zdroje hodlá analogovou ČT 2 na Kleti a Cukráku vypnout dříve než v listopadu. Zatímco v oblasti Prahy a středních Čech dojde k vypnutí analogové ČT 2 po mnoha letech souběžného vysílání tohoto programu v přechodné zemské digitální síti A (na kanálu 25), na Kleti proběhne přechod „natvrdo“, tedy bez přechodného období souběžného analogového a digitálního vysílání ČT 2. Televize nejprve vypne analogovou ČT 2 na kanále 49, a obratem na stejném kanále spustí veřejnoprávní multiplex se všemi čtyřmi programy.

Na Cukráku proběhne vypínání ČT 2 podle stejného scénáře: analogové vysílání na kanálu 53 hned po vypnutí nahradí na stejném kanálu veřejnoprávní multiplex.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.