Hlavní navigace

Oracle už nebude s Javou vnucovat Ask.com. Bude vnucovat Yahoo

Daniel Dočekal

Jedna z nejvíce nezodpovědných aktivit Oraclu, podloudné vnucování crapware od Ask.com končí. Vnucovat se teď bude Yahoo.

Pokaždé, když instalujete nebo aktualizujete Javu, snaží se vám Oracle vnutit instalaci crapwaru od Ask.com. Ten nejenom že změní váš výchozí vyhledávač, nastaví jinou domovskou stránku, ale ještě vám do počítače vnutí Ask.com toolbar. 

Všechno to je problematické a největším problémem je, že při každé aktualizaci Javy musíte instalaci znovu a znovu ručně odmítnout. Oracle, který za tento postup vybírá nemalé peníze, totiž přednastaví políčko „Souhlasím“ na „Ano“.

Časy se mění, takže dobrá zpráva je, že Ask.com už vnucované přes Javu nebude. Špatná zpráva je, že stejným způsobem bude instalace Javy vnucovat Yahoo. Půjde opět o přenastavení vyhledávání a změnu domovské stránky prohlížeče. Yahoo žádný nesmyslný a obtížně odstranitelný toolbar nemá, takže tato nepříjemnost se konat nebude. Přes Javu se Yahoo dostane do Chromu a Internet Exploreru.

Content 2017 - tip Footshop

Podle Wall Street Journalu, který s touto informací přišlo jako první, by to pro Yahoo mohlo znamenat významné posílení v podobě nových uživatelů pro vyhledávání (to vyhledávání, které Yahoo postoupilo před lety Microsoftu a stále upadá). Oracle se dušuje, že v USA má Javu nainstalováno 89 % počítačů – velmi vysoké číslo, které vlastně vůbec neodpovídá tomu, že Javu dnes skoro nikdo v počítači nepotřebuje.

Finanční stránka této dohody zveřejněna nebyla, stejně jako není známo, kolik Oracle dostávalo od Ask.com.

Našli jste v článku chybu?
29. 6. 2015 10:04
Kokos99 (neregistrovaný)

Nikdy jsem nechápal k čemu jsou nějaké firmě zákazníci, kteří se k ní dostali omylem a při nejbližší příležitosti ji opustí. To je jako kdybych chtěl do Globusu a Tesco by si zaplatilo, že všechny značky ve městě s nápisem Globus budou směřovat do Tesca. Fajn poprvé po nich půjdu, když nevím kde je a dojdu do Tesca, kde budu znechucen a příště už prostě stejně půjdu do Globusu.

I když je fakt, že vzhledem k rozšířenosti Chromu to asi funguje, protože ten si spousta lidí dotáhlo jenom díky freew…

29. 6. 2015 12:10
P2010 (neregistrovaný)

Pokud stahujete odtud http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html tak tam zadne dalsi pridane smeti nikdy nebylo. Ano, stranka pusobi "slozite" :-)