Hlavní navigace

ORF nabídne v hybridním vysílání na satelitu Astra dvě aplikace, do Vánoc přidá další

Lukáš Polák

UVNITŘ GALERIE Z TESTŮ – K dispozici bude prozatím sedmidenní videoarchiv ORF TVthek a předpověď počasí Wetter. Do konce roku ORF nabídne svým divákům i HD teletext.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rakouská veřejnoprávní televize ORF finalizuje přípravy na spuštění hybridního širokopásmového vysílání (HbbTV) prostřednictvím satelitu Astra na pozici 19,2 stupně východně. Stane se tak přesně za týden, v pátek 15. listopadu. Doposud byla tato technologie dostupná pouze prostřednictvím pozemního vysílání a v kabelovýchIPTV rozvodech tamních operátorů. Na Astře bude hybridní vysílání k dispozici s největší pravděpodobností pouze u programů ve vysokém rozlišení (HDTV). HbbTV by mělo být chápáno jako přidaná hodnota, kterou diváci získají.

K TÉMATU: Rakouská ORF odložila spuštění hybridního vysílání HbbTV na satelitu

Jak uvedl na konferenci Innovation Day pro DigiZone.cz Norbert Grill, technický ředitel ORS, dceřiné firmy ORF, která se stará o vysílací technologie, při zavedení HbbTV na satelitu by měly být k dispozici uživatelům dvě aplikace – videoarchiv ORF TVthek a Wetter. On-line archiv rakouské veřejnoprávní televize ale nenabídne takový bohatý výběr, jako je tomu například v iVysílání České televize. Podobně jako v případě BBC iPlayeru budou mít uživatelé k dispozici pouze sedmidenní archiv. Při zmínce, že Česká televize nabízí videoportál s více než třemi tisíci dny videa, byl Grill viditelně překvapen.

NMI20-tip-obecny-temata1

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize dostala StarDance i do chytrých televizorů a stolních přijímačů

Aplikace Wetter, tedy Počasí, má nabídnout nejen samotnou předpověď, ale měla by umožnit také pohled některých panoramatických kamer, které jsou známé například z kanálů 3sat, Bayerischer Fernsehen nebo ORF 2. Ještě do konce roku, někdy okolo Vánoc, bude hybridní vysílání obohaceno o další aplikaci, takzvaný HD teletext. Moderní podoba teletextu by měla pochopitelně obsahovat také obrázky. Do budoucna chce ORF tuto technologii nadále rozvíjet, protože v ní vidí smysl. Norbert Grill uvedl, že by se tu mohlo objevit například dopravní zpravodajství Hitradia Ö3 nebo sportovní servis.