Hlavní navigace

OSA a Google: nové licenční ujednání ohledně YouTube

Jiří Macich ml.

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, který je známější spíše pod zkratkou OSA, se s Googlem dohodl na novém licenčním ujednáním ohledně hudby obsažené ve videoklipech objevujících se na videoportálu YouTube. Textaři, skladatelé i vydavatelé hudby, kteří jsou zastupováni OSA, budou dostávat z videoklipů tantiémy. Dohoda je platná zpětně od října 2008, kdy byla oficiálně spuštěna česká verze YouTube. Je důležité, aby ti, kdo hudbu vytvářejí, tedy textaři a skladatelé, které naše…

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, který je známější spíše pod zkratkou OSA, se s Googlem dohodl na novém licenčním ujednáním ohledně hudby obsažené ve videoklipech objevujících se na videoportálu YouTube. Textaři, skladatelé i vydavatelé hudby, kteří jsou zastupováni OSA, budou dostávat z videoklipů tantiémy. Dohoda je platná zpětně od října 2008, kdy byla oficiálně spuštěna česká verze YouTube. Je důležité, aby ti, kdo hudbu vytvářejí, tedy textaři a skladatelé, které naše společnost zastupuje, dostali odměnu za používání svých děl na YouTube, uvedl k dohodě Roman Strejček, předseda představenstva u internetové komunity nepříliš populární organizace OSA.

Google říká, že si YouTube od spuštění české verze získal řadu nových českých uživatelů. Jsme rádi, že společně se sdružením OSA jim i nadále budeme přinášet nový prémiový hudební obsah a zároveň podpoříme české autory i nové hudební talenty, říká Kateřina Holcmanová, marketingová manažerka českého Google. Google podobné dohody uzavírá v řadě zemí a dlouhodobě se snaží spolupracovat i s nahrávacími společnostmi. Hudba je totiž u uživatelů YouTube dosti populární a Google určitě nemá zájem o další miliardové soudní spory. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
24. 9. 2010 22:35
ifo (neregistrovaný)
"Google podobné dohody uzavírá v řadě zemí a dlouhodobě se snaží spolupracovat i s nahrávacími společnostmi." Navíc, pokud je mi známo, v ČR vydaná alba zahraničních autorů jsou také chráněna OSA.
23. 10. 2009 7:58
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Měl jsem za to, že tito tzv. autoři už za svou práci zaplaceno dostali? Nebo snad neměli žádnou smlouvu se svým vydavatelem a dělali to jen tak z nudy?