Hlavní navigace

Osobnost českého Internetu aneb Jsme divný

7. 1. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nestává se příliš často, aby se na jednom místě sešli představitelé, autoři a majitelé nejvýznamnějších serverů v českém Internetu. Takovou příležitostí se včera stalo vyhlášení výsledků ankety Osobnosti českého Internetu '99. Vítězem se podle očekávání stal Ondřej Neff, ani další místa nepřinesla zásadní překvapení.

Jednou v roce má ve prezident Spojených států zásadní projev v Kongresu, nazvaný Zpráva o stavu Unie. Přítomni jsou všichni klíčoví politici, viceprezident, všichni ministři, členové Sněmovny reprezentantů i Senátu. Pokud by v tom okamžiku v Kongresu vybuchla bomba, rázem by byla země bez vedení. Z tohoto důvodu je vždy jeden člen Kongresu vybrán, „poslán za dveře“ na bezpečné místo a v případě, že by se něco stalo, by právě on převzal všechny pravomoce k zachování pořádku.

Koncentrace tolika známých tváří českého Internetu svádí k podobným úvahám, obávám se však, že na tuto možnost nikdo nepomyslel. Proč taky: pravděpodobnost, že by se právě v době vyhlašování této ankety stal pražský klub Lávka terčem útoku, je poměrně nízká. Stalo se však něco srovnatelného: na duševní a intelektuální integritu přítomných zaútočila moderátorka, populární Bára Štěpánová. Nevadilo by mi, že paní Štěpánová v oblasti techniky došla nejdále k tomu, jak se vypíná a zapíná mobilní telefon, ani že nám hned na úvod sdělila, že jí připadáme divný, její způsob uvádění však více než čímkoliv jiným zaváněl trapností; to se však nedá popsat, to by se bylo bývalo muselo vidět. A tak se snad největší hvězdou večera stal Jirka Peterka, syn známého publicisty Jiřího Peterky, který posléze prohlásil, že když platí, že na Internetu nikdo nepozná, že je někdo pes, snad by tam mohla také ona, a nikdo by nepoznal, že je dítě. Tečku však za celým večerem učinil teprve Ondřej Neff, když řekl, že je zkrátka asi jednostranně sestrojená, s čímž lze vzhledem k její fyziognomii souhlasit.

Jak jsem již prozradil, vítězem ankety se stal právě Ondřej Neff, který se pomalu stává Karlem Gottem českého Internetu. S výrazným odstupem obsadil druhé místo Ivo Lukačovič a broznový je těsně za ním Ivan Straka, který za své zvolení osobností uspořádal malou kampaň na stránkách Gentlemana a evidentně mu to vyšlo, což je potěšující. Bramborovou medaili získal s lehkým odstupem Jiří Hlavenka. Kolem pátého až sedmého místa nastala menší skrumáž, protože je od sebe dělily pouhé tři hlasy: patý byl Milan Votava (Mageo), šestý Patrick Zandl a sedmé místo jsem kupodivu obsadil sám. Další místa byla už opět oddělena lehkými rozestupy, osmý skončil Pavel Kolesnikov (autor diskusního serveru Průvodce), zajímavé je, že ve všech oficiálních výsledcích je uveden se š, tedy Kolešnikov. Na devátém místě trůní Daniel Dočekal a konečně desáté místo si pro sebe nechal organizátor ankety sám, tedy Miloš Čermák (Reflex, Extra).

Výsledný žebříček tedy vypadá:

  1. Ondřej Neff (439 hlasů)
  2. Ivo Lukačovič (146)
  3. Ivan Straka (127)
  4. Jiří Hlavenka (96)
  5. Milan Votava (67)
  6. Patrick Zandl (65)
  7. Marek Antoš (64)
  8. Pavel Kolešnikov (49)
  9. Daniel Dočekal (39)
  10. Miloš Čermák (29)

Výsledky ankety je třeba brát s rezervou, asi jako výsledky všech podobných anket. Kdybych měl podobný žebříček skládat já, nepochybně by vypadal jinak. Osobně mi v něm chybí jména jako Jiří Peterka, který o počítačových sítích psal v dobách, kdy si troufám říci ještě nikdo z této desítky netušil, k čemu by mohl být Internet dobrý. Své místo by si myslím zasloužil také Mariano Pireddu, který českému Internetu nadělil VOLný, tedy službu, která nepochybně přispěla k určitému rozhýbání. Zapomenout by se nemuselo ani na „otce zakladatele“, jako jsou namátkou Jiří Orság, někdejší správce domény .cz, či Jan Gruntorád, dnešní ředitel CESNETu. Své místo na slunci by si možná zasloužil také Boris Bělousov, který vedl poskytovatele do „opoziční války“ proti SPT TELECOMu či Jiří Winter, autor myšlenky Března – měsíce Internetu. Napadají mne i další jména, ale jak tak pozoruji, stejně by ta má desítka čítala asi nejméně dvacet jmen.

UXD

Až na moderátorku však mohu akci hodnotit jako zdařilou zejména proto, že dávají člověku příležitost se potkat s lidmi, se kterými je sice v relativně úzkém kontaktu prostřednictvím Internetu, ale osobně se příliš často nevidí. A nakonec ani ta anketa nedopadla tak špatně, představte si, že by to vyhrál třeba takový Karel Dyba.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.