Hlavní navigace

Ostravsko opět se signálem polské digitální televize

4. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
4. 6. 2010

Diváci na Ostravsku a v dalších částech Moravskoslezského kraje mohou opět ladit digitální signál polské televize. Testovací vysílání, které probíhá z vysílače Wisla – Skryczne, se po několika dnech odmlky opět vrátilo do éteru. Informovali o tom čtenáři v diskuzním fóru serveru DigiZone.

ČTĚTE TAKÉ: Konec zablokované digitalizace v Polsku pravděpodobně na dosah

Na začátku týdne se objevila informace, že polský operátor EmiTel se rozhodl ukončit testovací vysílání v MPEG-2, které se vedle Skryczného šířilo ještě z vysílače Rzeszow – Sucha Góra. Další vysílání již mělo probíhat pouze v MPEG-4 ve shodě s harmonogramem přechodu na digitální vysílání. Vysílání se skutečně 1. června odmlčelo. Tento krok vzbudil velké ohlasy na polských fórech a možná i proto se opět vysílání v MPEG-2 na kanál 38 vrátilo se stejnými parametry, jaké mělo před vypnutím.

CIF23

Mapu pokrytí DVB-T multiplexu ze Skryczneho najdete zde.

Testovací multiplex z vysílače Wisla – Skryczne je šířen s vyzářeným výkonem pohybujícím se kolem 800 W, přesto jej lze díky výhodné kótě zachytit na velkém území, včetně části ČR. Vysílá se na kanále 38 s horizontální polarizací. Multiplex obsahuje programy TVP 1, TVP 2 a TVP Info. Jak dlouho ještě vysílání poběží, není jasné, podobně jako kdy bude spuštěno v Polsku digitální vysílání na ostatních vysílačích. Digitalizaci v Polsku provázejí průtahy, část vysílačů měla být v provozu již na konci března, start byl ale odložen.

Autor článku

Majitel servisní společnosti DVB Servis zabývající se instalací anténních systémů pro příjem rozhlasu a televize. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).