Hlavní navigace

Ostrý Mozilla Firefox 7, betaverze Google Chrome 15 a další novinky

29. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Máme tu další přehled novinek na poli webových prohlížečů. Zastavíme se u ostré verze Firefoxu 7, betaverze Google Chrome 15 a podíváme se také na to, jak chce Mozilla vyjít vstříc firemnímu uživatelskému sektoru s poskytovanou podporou.

Ostrý Mozilla Firefox 7 s vyladěným výkonem

Mozilla Firefox 7 přináší oproti předchozí major verzi zhruba 1200 nejrůznějších úprav, z nichž vykrystalizovala skupina několika hmatatelných novinek. Úpravy se dočkal proces startu prohlížeče, díky níž nyní prohlížeč nabíhá výrazně rychleji. V kombinaci s rychlejšími moderními disky (Velociraptor nebo SSD) je start prohlížeče opravdu bleskový, ale špatně si nevede ani v kombinaci s klasickými disky.

Mozilla Firefox 7 přináší také optimalizaci správu paměti. Tvůrci slibují snížení paměťové náročnosti až o padesát procent. Polepšit by si měli hlavně uživatelé, kteří nechávají prohlížeč běžet nonstop nebo mají pravidelně otevřeno větší množství stránek. Úpravou prošla také hardwarová akcelerace a o něco pružnější by nyní mělo být i synchronizování záložek a hesel.

Novinkou je nástroj pro odesílání automaticky generovaných hlášení o výkonu prohlížeče. Uživatelé tak mohou přispět k další optimalizaci výkonu prohlížeče. Důležité je zdůraznit, že s posíláním těchto údajů. byť neobsahují žádné vyloženě osobní informace, musí uživatel explicitně souhlasit. Mozilla Firefox 7 se na odesílání hlášení o výkonu zeptá při svém prvním spuštění. Nejde tedy o nějaké nežádoucí špehování, nýbrž o dobrovolnou výpomoc s laděním prohlížeče.

Mozilla Firefox 7 rozšiřuje skupinu prohlížečů zjednodušujících URL skrytím běžného protokolu.

Hned po prvním spuštění si bystřejší uživatelé mohou povšimnout další úpravy řádku s adresou. Firefox následuje Google Chrome nebo Operu a skrývá informaci o využití tradičního protokolu (namísto http://www.lupa.cz se zobrazí jen www.lupa.cz, ale např. do schránky se zkopíruje celá adresa). Toto chování prohlížeče lze změnit na stránce about:config (volbu browser.urlbar­.trimURLs stačí přepnout na hodnotu false).

Další novinky? Vedle oprav bezpečnostních chyb třeba také nová ochrana před klientským skriptem realizovanou změnou velikosti okna dříve otevřeného uživatelem. Webové vývojáře by dále mohl zajímat přechod na protokol WebSocket 8 (ze sedmičky) spolu s rozšířenou podporu MathML nebo zavedení podpory specifikace Web Timing, rychlejší prací s elementem Canvas a rozšířenou podporou CSS o text-overflow: ellipsis.

Mozilla nabídne Firefox s delší podporou

U Firefoxu ještě několik odstavců zůstaneme. Mozilla letos výrazně zkrátila vývojové cykly Firefoxu, takže nové major verze se objevují mnohem častěji než dosud bývalo zvykem. Ruku v ruce s tímto přišlo ale i zkrácení doby, po kterou je poskytována podpora pro další verze. Kritika této praxe zazněla z firemního sektoru. Viz dřívější článek Firefox zrychlil vývoj a naštval firmy.

Mozilla ještě nedávno argumentovala, že její prioritou jsou koncoví uživatelé, kteří obvykle nemají problém často migrovat na novou verzi (pokud pomineme např. kompatibilitu rozšíření). Ve firemním prostředí je to však s nasazováním nových verzí čehokoliv dost komplikované. Mozilla nakonec chce firemním uživatelům vyjít vstříc.

Od krátkého vývojového cyklu ustupovat nehodlá, ale pro firmy bude vydávat speciální edici prohlížeče, která bude mít delší podporu. Běžně by nový Firefox měl vycházet zhruba každých šest týdnů s tím, že s vydáním nové verze přestává být předchozí podporovaná. Edice s prodlouženou dobou podpory by měla vycházet jednou za 30 týdnů. Podpora na ní by byla poskytována po dobu přibližně devíti měsíců.

Prozatím platí, že je plně podporován vedle aktuální verze také Firefox 3.6, který chce Mozilla podporovat ještě minimálně do konce tohoto roku. První zvláštní edice s prodlouženou podporou se má objevit v horizontu šesti až dvanácti týdnů a založena bude na Firefoxu 8 či Firefoxu 9.

Google Chrome 15 předělává New Tab Page

Krátce po vydání ostré verze Google Chrome 14 se objevila betaverze Google Chrome 15. Z pohledu koncového uživatele lze za hlavní novinku považovat změny obsahu nové karty (New Tab Page). Tvůrci prohlížeče ji původně chtěli rozdělit do tří částí, mezi nimiž by se dalo listovat. První část měla obsahovat odkazy na nejčastěji navštěvované weby, druhá část nabídnout přístup k instalovaným aplikacím a třetí pak zpřístupnit záložky.

KL22 hlasovani

Toto chystané rozdělení se stalo okamžitě terčem kritiky řady testerů. Kritikům se nelíbilo přesunutí záložek z tradiční horizontální lišty na speciální kartu. Google uznal, že zde zřejmě šlápl vedle, a tak bude obsah nové karty rozdělen jen na dvě části (nejnavštěvovanější weby, nainstalované aplikace). Lišta záložek zůstane na nové stránce zachována.

New Tab Page je nakonec rozdělena jen do dvou částí, lišta se záložkami zůstala po zohlednění zpětné vazby zachována.

Dále Google Chrome 15 zavádí možnost synchronizovat historii multifunkčního adresního řádku Omnibox jako samostatný okruh dat k synchronizaci. Byl též aktualizován engine V8 slibující opět o něco lepší výkon. Webové vývojáře by mohlo zajímat, že JavaScript Fullscreen API je nyní ve výchozím nastavení aktivované.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.