Hlavní navigace

Osud terestrické televize v České republice je zpečetěn

6. 6. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Vláda tento týden schválila klíčový dokument, který mimo jiné souhlasí s uvolněním pásma 700 MHz pro potřeby broadbandových služeb.

Strategie správy spektra prošla vládou

Vláda na svém středečním zasedání schválila klíčový dokument, který rozhodne o budoucnosti digitálního pozemního vysílání v České republice, takzvanou Strategii správy spektra. Tento dokument nastíní pozici České republiky před podzimní mezinárodní radiokomunikační konferencí WRC 2015 v Ženevě. Na ní by se mělo rozhodnout o tzv. druhé digitální dividendě, tedy vyčlenění pásma 700 MHz, které je nyní využíváno pro terestrické digitální televizní vysílání, pro mobilní broadbandové služby. Stát se zatím oficiálnímu vyjádření k tomu, zda podporuje urychlené vyčlenění pásma 700 MHz pro potřeby mobilního broadbandu, vyhýbal.

Strategie počítá s opatřeními k podpoře a rozvoji vysokorychlostního přístupu k internetu, včetně dalších aplikací poskytovaných vysokorychlostními sítěmi mobilní i pevné povahy. Navržené kroky povedou především k rozšíření dostupnosti dalších částí rádiového spektra pro tyto služby, a to jak pro jeho licencované, tak i bezlicenční využití širokopásmovými přístupovými sítěmi,informoval tiskový mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina. ČTÚ při zpracování této strategie, která je první v historii úřadu, nastínil střednědobý výhled, kam má nakládání s rádiovým spektrem směřovat,řekl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák a dodal: Jsme rádi, že vláda tuto vizi úřadu sdílí.

Jan Potůček: Jak řeší vládní Strategie správy spektra otázku budoucnosti terestrické televize v Česku?

Lukáš Polák: Vláda schválila Strategii správy spektra, klíčový dokument pro budoucnost televize

Joj Cinema může začít vysílat v Česku

Nový filmový kanál Joj Cinema bude regulován Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vyplývá to z aktuálního zápisu z posledního zasedání regulátora. Joj Cinema nebyla udělena úplně nová licence, ale Joj Media Group se pro ni rozhodla využít již vloni udělenou licenci pro kanály Joj a Joj Plus, která byla udělena společnosti Doneal, již stoprocentně vlastní Slovenská produkčná, servisní organizace slovenské televize skupiny Joj, do níž obě stanice patří. Původně se spekulovalo o tom, že licence budou určeny pro již existující kanály. Česká legislativa je v oblasti regulace oproti slovenské méně přísná.

Rada udělila provozovateli, DONEAL, s.r.o., IČ 291 35 451, se sídlem Praha 8 – Karlín, Pobřežní 297/14, PSČ 186 00, souhlas podle § 21 odst. 1 písm. a) a d) zákona č. 231/2001 Sb., ke změně skutečností uvedených v žádosti o licenci udělené rozhodnutím č.j. sve/1849/2014, spis. zn.: 2014/145/sve/DON, ze dne 27. května 2014, spočívající ve změně označení názvu programu na JOJ Cinema, v rozšíření vysílání o vysílání prostřednictvím kabelových systémů s územním rozsahem celá Česká republika, ve změně hlavního jazyka vysílání na: český jazyk, a změně dalších programových podmínek, v rozsahu dle žádosti ze dne 14. dubna 2015, informuje v aktuálním zápisu regulátor.

Lukáš Polák: Slovenská Joj využije pro svůj filmový kanál Joj Cinema licenci udělenou v Česku

Digitální rozhlas ze Žižkova dostal zelenou

Český rozhlas může ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi spustit dlouhodobé experimentální digitální rozhlasové vysílání v Praze při využití plného výkonu vysílače. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal individuální oprávnění k využívání rádiových kmitočtů 12C z vysílače Žižkov při maximálním možném vyzářeném výkonu 20 kW. To je mnohonásobně víc oproti všem stávajícím testům i řádnému vysílání dalších operátorů rozhlasových digitálních sítí v systémech DAB a DAB+. Individuální oprávnění je v souladu s platnou legislativou omezeno na dobu jednoho roku,sdělil mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že operátor může test ukončit i dříve.

Dosavadní digitální rozhlasové sítě v Praze vysílaly s nižším výkonem, který způsoboval problémy s příjmem digitálního rozhlasu v uzavřených místnostech nebo za jízdy v automobilu. Jedná se o první experimentální vysílání T-DAB+ takovéhoto rozsahu. Získané informace a zkušenosti budou následně využitelné pro efektivní plánování budoucích vysílacích sítí pro šíření T-DAB+,ujišťuje mluvčí ČTÚ. Využití standardu DAB+ podle něj povede ke snížení nákladů na distribuci signálu a je zároveň šetrnější k rádiovému spektru. Platforma tak nabídne i prostor pro větší počet dostupných rozhlasových programů,dodal Drtina.

Jan Potůček: První experiment DAB+ s plným výkonem v Praze dostal zelenou od ČTÚ

Lukáš Polák: Test DAB rozhlasu v Praze od Českých Radiokomunikací nebude časově omezen

Stručně

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidělil Českým Radiokomunikacím tři nové vysílače pro jejich nejnovější televizní multiplex, takzvanou Regionální síť 8, která byla původně charakterizována pro pokrytí krajských měst. Síť však už expandovala i mimo velké aglomerace.

Lukáš Polák: České Radiokomunikace získaly tři nové vysílače pro Regionální síť 8

Pražané, kteří mají televizor s tunerem DVB-T2 schopný přijímat vysílání v kompresním standardu HEVC, mohou od středy 3. června naladit volně tři české televizní programy v tomto novém vysílacím standardu. Z vysílače Žižkov na kanálu 50 totiž v 10 hodin dopoledne odstartovalo testovací vysílání ČT Sport HD, Novy a Primy.

Jan Potůček: Prahu pokryjí ČT Sport HD, Nova a Prima v DVB-T2. Z vysílače Žižkov s kodekem HEVC

Provozovatel multiplexu 4, společnost Digital Broadcasting ostravského podnikatele Radima Pařízka, přerušil v noci z neděle 31. května na neděli 1. června vysílání ezoterické a interaktivní stanice Active TV. Šlo o jediný distribuční kanál, v němž bylo možné stanici naladit.

Lukáš Polák: Active TV opět přerušila vysílání, její distribuční trasa je však nadále funkční

Pořady, které vysílala Active TV, nadále běží ve vysílání TV Barrandov. Ta se od jejího programu oficiálně distancovala
Autor: repro foto Telemedia 8

Pořady, které vysílala Active TV, nadále běží ve vysílání TV Barrandov. Ta se od jejího programu oficiálně distancovala

V nabídce satelitní služby Skylink se v úterý objevil další program ve vysokém rozlišení, slovenská stanice Doma HD. Klientům je dostupný na všech aktivních kartách od balíčku Digital HD.

Lukáš Polák: Slovenská Doma nově pro klienty Skylinku v HD rozlišení, JOJ Cinema opět testuje

Šest z celkového počtu aktuálně osmačtyřiceti přidělených vysílačů provozuje Rádio Dálnice, respektive Pařízkova společnost Route Radio. Vyplývá to z informací od našich čtenářův diskusním fóru. Nově spuštěným vysílačem se stala pravděpodobně během uplynulého víkendu lokalita Lipník nad Bečvou / Svatopluka Čecha.

Lukáš Polák: Radim Pařízek zprovoznil další vysílač Rádia Dálnice, aktuálně jich funguje osmina

MMF23 tip3

Ivanu Krejčímu se podařilo tento týden obhájit ve vysílací radě pozici jejího předsedy. Sama Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o tom informuje v pravidelném zápisu z posledního zasedání. Pro Krejčího jde v krátké době o další úspěch, a to poté, co na konci dubna obhájil možnost pokračovat v RRTV.

Lukáš Polák: Krejčí je opět předsedou RRTV, místopředsedy Bezouška, Jehlička a Mencl

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).