Hlavní navigace

„Otec digitalizace“ odmítl nižší funkci na ministerstvu průmyslu

11. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
11. 6. 2007

David Stádník, bývalý předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který poslední rok působil jako šéf sekce poštovních služeb a elektronických komunikací na ministerstvu informatiky a věnoval se digitalizaci televizního vysílání, odmítl nižší funkci na ministerstvu průmyslu a obchodu. To převzalo od ministerstva vnitra agendu spojenou právě s digitalizací.

Ministr Říman dostal po zániku ministerstva informatiky kompetence, které se týkají poštovních služeb a elektronických komunikací. Ze zrušeného resortu převzal 21 lidí, kteří působili v příslušné sekci. Přešli k němu všichni kromě šéfa sekce Davida Stádníka, kterému bylo údajně nabídnuto pouze referentské místo, uvedl týdeník Euro. Stádník nabídku nepřijal a zůstal zaměstnancem ministerstva vnitra, které na chvíli převzalo od ministerstva informatiky problematiku digitalizace.

Říman jmenoval šéfem sekce, kterou dříve na ministerstvu informatiky řídil Stádník, bývalého ředitele odboru informatiky na Úřadu vlády Jana Dubna. Ministr průmyslu a obchodu také prosazuje vlastního kandidáta do Rady ČTÚ, bývalého poslance za ODS Zdeňka Švrčka. Donedávna se přitom jako o novém radním uvažovalo o předsedovi Národní koordinační skupiny pro digitalizaci Zdeňku Duspivovi, který patří spíše k větvi úředníků zaniklého ministerstva informatiky a měl tedy blíže ke Stádníkovi.

MM socky3

David Stádník jako předseda ČTÚ rozhodl v roce 2004 o udělení tří oprávnění pro provozování přechodných digitálních multiplexů A, B a C a odstartoval tak závody mezi ČTÚ a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o kompetence v oblasti digitalizace. Na několika odborných konferencích se Stádník označil za „otce digitalizace“. Vydání licencí pro přechodné multiplexy v době, kdy tyto sítě nemohly vysílat žádný obsah a nebyla přijatá legislativa k digitalizaci, se nesetkalo s jednoznačným přijetím.

Kromě sekce poštovních služeb a elektronických komunikací na ministerstvu informatiky se Stádník rovněž podílel na výběru realizátora informační kampaně k zavádění digitálního vysílání na Domažlicku. Později jej ministerstvo pověřilo dohledem nad touto kampaní, kterou připravuje společnost Liberal Consulting. Její majitel a ředitel Svatoslav Novák byl jako bývalý generální ředitel SPT Telecomu v častém kontaktu právě s někdejším předsedou ČTÚ Stádníkem.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.