Hlavní navigace

P2P sítě sleduje americký donašeč

14. 4. 2006
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 29
Soukromá firma v USA přišla před několika lety na zajímavý nápad. Rozhodla se těžit z obav zábavního průmyslu, kterému snižují zisky autorská díla šířená alternativní cestou - mezi uživateli P2P sítí. Firma proto zkouší chytit "hříšníky" za prsty přímo při činu. Je úspěšná? Našla už někoho i v ČR? A jak se na její aktivitu dívají čeští operátoři a tuzemské právo?

Protipirátské úspěchy české policie

Před čtvrt rokem se v policejním zpravodajství objevila informace o úspěchu vyšetřovatelů z Prahy. Na tom by nebylo nic mimořádného, podobné zprávy se na webu Ministerstva vnitra objevují často. Tentokrát ale text s názvem Pražští kriminalisté byli první v republice zmiňoval následující: Pražským policistům ze Skupiny informační kriminality se podařilo jako prvním v celé republice odhalit rozsáhlou trestnou činnost na úseku informační kriminality a Internetu. Na případu kriminalisté spolupracovali i s Českou národní skupinou Mezinárodní federace hudebního průmyslu – IFPI. Podporučík Ladislav Bernášek ve zprávě shrnul průběh vyšetřování.

"První poznatky o rozsáhlé kriminalitě získali pražští kriminalisté právě od IFPI. Ta podala v srpnu loňského roku trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Skutkovou podstatu uvedeného trestného činu měl neznámý pachatel naplnit tím, že na Internetu v rámci výměnných sítí (P2P) sdílel a tím ostatním uživatelům nabízel ke stažení hudební a audiovizuální soubory, ale i software, a to nelegálním způsobem a bez vědomí a souhlasu nositelů autorských práv.

Lupa se o pozadí případu snažila dozvědět víc, ale dostalo se jí pouze věcné a strohé odpovědi. Eva Miklíková z tiskového oddělení pražské policie jako odpověď na několik otázek uvedla pouze tolik: Služba kriminální policie a vyšetřování, SIK, správy hl. m. Prahy Policie ČR přebírá trestní oznámení od IFPI nebo České protipirátské unie (ČPÚ) s tím, že v těchto trestních oznámeních je již zadokumentovaná trestná činnost pachatele prostředky IFPI nebo ČPU. Následně policie provádí šetření k ověření podkladů, které obdržela, a také k zadokumentování dalších důkazů v trestním řízení. Další informace nelze z taktického hlediska sdělit. Děkuji za pochopení.

Zajímá vás digitální vysílání? Chcete sledovat televizní programy v digitální kvalitě? Pak se zúčastněte Velké velikonoční soutěže Internet Infa a vyhrajte jeden z deseti set-top-boxů. Soutěž bude ukončena v neděli 23. dubna 2006, takže neváhejte a pusťte se do toho!

Na policejním webu se 1. dubna objevila další zpráva, a nejednalo se o žádný apríl. Praporčík Tomáš Hulan informoval veřejnost, že je „šiřitel“ kultury za své jednání obviněn. Podstatné informace shrnuje tento odstavec jeho textu:

Počítačové ‚pirátství‘ patří v současné době k jednomu z nejzávažnějších druhů trestné činnosti. A to jak svým rozsahem, tak komplikovaností při zjišťování takových skutků a jejich pachatelů. Složité je také následně pachatelům jejich protiprávní jednání prokázat. V níže popsaném případě stačilo kriminalistům Skupiny informační kriminality k zadokumentování a následnému vypátrání pachatele půl roku. Pětadvacetiletý muž využil svých znalostí práce s počítačem a za použití speciálních programů umožňoval ostatním uživatelům přístup a získání hudebních a filmových produktů. Na takovémto šíření kultury by nebylo nic špatného, pokud by, v současné době již obviněný, muž byl k takovéto činnosti oprávněn. Jelikož se však takovému jednání věnoval pouze ze své vlastní iniciativy, bez jakýchkoli ‚požehnání‘ úřadů, autorů samotných, nebo jejich oprávněných zástupců, čelí, jak již bylo zmíněno, od 31. března obvinění z trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na dva roky, nebo peněžitý trest, nebo propadnutí věci.

Ve stejný den, tedy 1. dubna, přišel redakci Lupy zajímavý e-mail. Čtenář v něm popsal věc, která se přihodila jeho kamarádovi. Později se ukázalo, že to byl spíš než kamarád čtenáře jeho známý z diskusních fór na Internetu, jenž se na nich ale toho času přestal objevovat. Proč? Odpověď bude pravděpodobně souviset s e-mailem, který dostal známý našeho čtenáře od Stanislava Jelínka ze společnosti Czech On Line:

Jménem společnosti Czech On Line, a.s. bych Vás chtěl uvědomit, že jsme obdrželi od společnosti Media Sentry Copyright Infringement, Inc. slížnost na protiprávní činnost, která je/byla z Vašeho připojení provozována. Jak vyplývá z níže uvedené stížnosti (na konci stížnosti jsou uvedeny logy obsahující IP adresu a čas), byly softwarem Direct Connect stahovány soubory obsahující materiál podléhající autorským právům. Níže přikládám plný obsah stížnosti včetně dodaných logů. Žádáme Vás o provedení nápravy.

Evidentiary Information:
Notice ID: 131– 246474
Asset: Hostel
Protocol: DirectConnect
IP Address: 83.148.4.35 [STATIC – Fill]
DNS: dsl-tn-4–35.static.adsl­.vol.cz
File Name: Hostel.avi
File Size: 734869504
Timestamp: 12 Mar 2006 04:29:43 GMT
Last Seen Date: 12 Mar 2006 04:29:43 GMT
URL: dc://0/[cz]atrex
Username (if available): [cz]atrex

Přímou souvislost mezi policejními případy a logem uživatele P2P sítě, který si chtěl stáhnout (stáhl) film Hostel, nehledejte. Otázkou ale zůstává, jestli podobné informace dostává od Media Sentry pouze poskytovatel připojení, nebo i příslušné orgány činné v trestním řízení – samozřejmě v podobě balíku „hříšníků“ odeslaného např. organizací IFPI, která zastupuje držitele autorského práva. A především, co je zač firma Media Sentry?

Media Sentry, strážce legálnosti?

Webová stránka na úvod upozorní, že během loňského července koupila společnost Media Sentry firma SafeNet, která je kótovaná na americké burze cenných papírů NASDAQ pod jménem SFNT. Na jádru činnosti společnosti to ale nic nemění. Firma nabízí úzce svázanou sadu protipirátských opatření a řešení pro digitální distribuci, svým klientům pomáhá zjistit a zabránit (odstrašit) neautorizovanému šíření obsahu podléhajícímu autorské ochraně a samozřejmě také zažalovat nebo dát trestně stíhat jedince, kteří se zabývají internetovým pirátstvím mediálních děl nebo softwaru. Řešení od Media Sentry si může zájemce objednat v celé sadě, nebo jen po částech.

Detaily o jednotlivých možnostech naleznete ve firemní prezentaci. Kupříkladu služba Investigation, tedy vyšetřování, ve svém popisu obsahuje informaci, že společnost soustavně monitoruje Internet ve věci neoprávněného zasahování do cizích autorských práv a shromážděná data pak jejím zákazníkům pomáhají určit škálu a rozsah jejich problému s pirátstvím. Media Sentry se kasá, že odhalí pirátství na online aukčních komunitách, v sítích IRC, diskusních skupinách, na FTP serverech, webových stránkách a také v P2P sítích. Možnost Early Leak Detection, čili zjištění předčasného úniku (mediálního obsahu), by ocenil asi nejen Karel Jandák před uvedením Snowborďáků. Firma tuto svoji nabídku popisuje jako účinný doplněk každé zaváděcí kampaně, který zajistí další vrstvu bezpečnosti chráněnému materiálu a zabrání jeho dalšímu šíření.

Kdo může mít zájem o služby firmy Media Sentry, asi tušíte sami. Formulář na bezplatnou třicetidenní zkoušku přímo jmenuje potenciální zákazníky. Jsou jimi filmová studia, producenti, umělci, nahrávací společnosti, vývojáři softwaru a počítačových her, dále i advokátní kanceláře.

Dopis poskytovatelům připojení, kampaň v Austrálii a Holandsku

Jakmile Media Sentry odhalí neoprávněné šíření díla chráněného autorským právem, uvědomí držitele IP adresy, zpravidla tedy poskytovatele internetových služeb. ISP obdrží e-mail patřičného tvaru, kde je zmíněno jméno společnosti a název chráněného díla. Zpráva na závěr obsahuje důraznou větu, že Media Setry čeká na rychlou reakci poskytovatele. Není vyloučeno, a nabízené služby tomu nasvědčují, že firma posílá obdobné záznamy také do IFPI, která je pak předá místní policii.

V březnu roku 2003 dostala Media Sentry žádost od firmy Sony Australia, která chtěla prověřit zhruba 300 tisíc tehdejších australských uživatelů sítě Kazaa. Podle Toma Mizzoneho, viceprezidenta datových služeb, měla Media Sentry za úkol získat seznam sdílených souborů chráněných autorským právem, jenž by posloužil jako důkaz. Do akce se zapojilo na 600 skenerů, které monitorovaly aktivitu jednotlivých IP adres, jež pak rozřazovaly podle databáze ISP v Austrálii. Kromě toho firma vypustila do sítě řadu návnad a falešných souborů, kvůli kterým se zúžil použitelný obsah Kazaa na pouhých sedm procent sdílených hudebních souborů, alespoň podle záznamů nahrávacích společností, které byly prezentovány před australským soudem. Odhalení uživatelé se soubory chráněnými autorským právem dostali adresnou zprávu: Sdílení souborů na Internetu je krádež. Proti uživatelům v Austrálii nebyly v této kampani nakonec podniknuty žádné právní kroky.

Čerstvější případ je z Nizozemí. Soudní dvůr v Utrechtu v kauze, kde figurovala i holandská pobočka UPC, označil loni v červenci vyšetřovací metody použité firmou Media Sentry při monitorování P2P sítí Kazaa a Grokster za defektní a protiprávní. Poskytovatelé internetového připojení podle soudu neměli svolení vyzradit informace o svých uživatelích zastoupení RIAA v Holandsku.

Tuzemští ISP zatím většinou bez kontaktu

Lupa se obrátila na všechny poskytovatele ADSL připojení v České republice, kteří jsou uvedeni v databázi serveru. Pro uživatele P2P sítí v ČR máme následující zjištění. Kontakt s Media Sentry nepotvrdil žádný z nich, někteří jen připouštějí, že mají o firmě zevrubné informace. Ve světle této skutečnosti ale vypadá log uveřejněný v tomto článku zvláštně. Ve zprávě pro Volný jsme na existenci záznamu tiskovou mluvčí Stanislavu Beyerovou neupozornili, a tak nám poklidně odpověděla: Uvedená firma nám není známa. V telefonickém rozhovoru ale potvrdila, že Stanislav Jelínek je skutečně zaměstnancem firmy a e-mail tedy nebude smyšlený. Ukázalo se, že tip na nelegální aktivitu může dát ISP kdokoliv, a jak je vidět, firma si nijak zvlášť neznamená, že s ním vstoupila do kontaktu. Na druhou stranu nás ale Stanislava Beyerová ubezpečila, že žádnému takovému „tipaři“ Volný neposkytuje údaje o svých zákaznících. Detaily o klientech předává společnost jen policii, BIS nebo Českému telekomunikačnímu úřadu (jím si mluvčí nebyla jistá) na základě jejich výslovné žádosti.

Názor právníka: stahování je v ČR legální, sdílení ne

Abychom získali přesnější obrázek o české právní situaci, položila Lupa několik otázek Josefu Aujezdskému z advokátní kanceláře Mašek, Kočí a spol.

Má ISP nějakou povinnost zachovat se tak, jak mu Media Sentry doporučuje?

„Poskytovatel určitě nemá povinnost sdělit údaje o uživateli, který do autorského práva nezasahuje. V této souvislosti uvádíme, že na otázky užití předmětů chráněných autorským právem uskutečněné na území ČR je nutné aplikovat české právo. Stahování (zhotovování rozmnoženin) audiovizuálních či hudebních děl není v rozporu s českým právem, na rozdíl například od sdílení těchto děl veřejnosti prostřednictvím Internetu.

V případě, že ze strany uživatele dochází k zásahům do autorských práv, je nutné nejprve určit, zda je uvedená společnost oprávněna zastupovat nositele práv k dílům, která měla být neoprávněně užita. Pokud ano, tak dle našeho názoru je možné i na tento případ aplikovat ustanovení § 40 odst. 1 písm c) autorského zákona, který uvádí, že autor (resp. jiný nositel práv), do jehož práva bylo neoprávněně zasaženo nebo jehož právu hrozí neoprávněný zásah, se může domáhat zejména ‚sdělení údajů o původu neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla, o způsobu a rozsahu jejího užití a o totožnosti osob, které se neoprávněného zhotovení, popř. neoprávněného rozšiřování účastní…‘ Toto ustanovení se sice přímo nevztahuje na zásah do autorského práva neoprávněným sdělováním veřejnosti, nicméně dle našeho názoru nelze vyloučit výklad ve prospěch nositele práv (viz slovo ‚zejména‘). V takovém případě by tedy povinnost poskytovateli vznikala.

Dále dodáváme, že poskytovatel neodpovídá za obsah přenášených informací a není povinen omezovat konektivitu uživatele (teoreticky s výjimkou případu, kdy si poskytovatel bude vědom bezprostředně hrozící škody apod.).“

Může třetí straně předat informace o daném uživateli, aniž by se dopustil porušení zákona na ochranu osobních údajů?

Zde nedochází k systematickému zpracovávání osobních údajů poskytovatelem, takže úpravu zákona o ochraně osobních údajů nelze v tomto případě aplikovat.

Cloud23

A je možné použít údaje zjištěné činností Media Sentry jako případný důkaz v soudním řízení (jedná se o IP adresu, čas akce a o jméno souboru)?

Pokud by se jednalo o občanské soudní řízení v České republice, pak takovýto důkaz lze samozřejmě použít. Ustanovení § 125 občanského soudního řádu k tomuto konkrétně uvádí, že 'za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků.

Jak využíváte P2P sítě?

Autor článku

Autor pracuje ve zpravodajství televize Z1. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystudoval žurnalistika a mediální studia.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).