Hlavní navigace

DRM je užitečná věc

Vojtěch Bednář

Správa digitálních práv, tedy Digital Rights Management, je trnem v oku mnoha zastánců open-source softwaru. Technologie používané (asi nejznáměji) obchody s elektronickou hudbou lze ale považovat tak trochu za oběť nechtěného.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávná aféra s DRM technologií na hudebních CD od Sony opět zvedla vlnu diskuzí na téma těchto technologií. Systém, který do počítače uživatele kompaktního disku s muzikou instaloval rootkit (následně zneužitelný červem) a vůbec v něm prováděl jakékoliv změny za účelem „ochrany“ obsahu disku, je jen stěží možné považovat za férový. Stejně tak jsou terčem i ochrany využívané v obchodech s elektronickou hudbou, jako jsou iTunes a další, či v přenosných hudebních přehrávačích. Zdá se, jako by DRM technologie byla nějakým zlem, které vzniklo za účelem dosažení zisku jejích vynálezců a majitelů. Stejně tak se objevují názory, že jediný správný digitální obsah je ten bez jakýchkoliv ochran či omezení. Tyto názory zaznívají velice často ze strany příznivců a někdy také tvůrců open-source. Přitom ale DRM představuje důležitou technologii, která má na světě své místo. A to nejen v případě obchodů s muzikou nebo filmy.

Omezená multimédia? Proč ne…

Výhodou legálních obchodů s elektronickou hudbou a multimédii je to, že z prodaných záznamů má alespoň nějaký užitek i ten, kdo je vytvořil, tedy umělci. I když si o jejich podílu nelze dělat vzhledem k existenci velkých labelů iluze, nic to nemění na faktu, že pokud držiteli autorských práv za písničku zaplatíme, není to na rozdíl od použití P2P sítě krádež – ne na vydavateli, ale na umělci. Argument, že umělec „má stejně dost“, že vydavatel je bohatý, nebo že z jednoho či druhého výkladu zákona o trestný čin nejde, neobstojí prostě proto, že krást se nemá. Představa, že by elektronické obchody s multimédii fungovaly výhradně s využitím nechráněných formátů, jako je MP3 nebo Ogg Vorbis, je ovšem poněkud scestná. Mezi prodejcem, který poskytuje obsah konkrétnímu zákazníkovi a pro konkrétní použití, a kupujícím musí existovat vztah důvěry. A protože na víceméně anonymní lidi se nelze spoléhat, nastupuje technika. DRM, které je v ideálním případě tak transparentní, že si ho uživatel nijak nevšimne. Technologie, která zákazníka nijak neomezí v nakládání s obsahem v rámci smlouvy, kterou uzavřel, když za něj platil, ale která mu neumožní tuto smlouvu příliš překračovat. Existence takové funkční techniky umožňuje držet online dostupná multimédia levná, nebo alespoň relativně levná, i když existují nemalé tlaky na jejich zdražení.

Marcom

Kdyby kupované písničky chráněny většinou nebyly (existují pochopitelně i zdroje, kde chráněny nejsou), pak by jejich prodejce musel do nákladů a koncových cen započítat potenciální ztrátu představovanou jejich dalším kopírováním nebo sdílením. A cena by stoupla. Zde přitom nejde o žádné omezování uživatele v jeho právech. Ta musí být aplikací DRM nedotčena, stejně jako jeho pohodlí. Ochrana multimédií nemůže být „zlem“. Bohužel, některé její implementace takový dojem celkem úspěšně vytvářejí.

Excesy s kompaktem

Snaha některých výrobců zabránit kopírování a grabování hudebních kompaktů pomocí technik DRM je ostudou o mnoha dějstvích. Jedna z těchto ochran úspěšně blokovala počítače Macintosh, další začerví PC. Jiná způsobí nefunkčnost kompaktu v mnoha přehrávačích, eventuálně způsobuje jejich zablokování v autorádiích. Je to proto, že implementace DRM porušuje nejen specifikaci hudebního CD, ale také funguje proti jeho smyslu a zažitým konvencím použití. Výsledkem je pošlapání samotné technologie Digital Rights Managementu. Ta je ale spíše užitečná než zbytečná. Je to proto, že ne každý může mít přístup k jakékoliv informaci. Ať už jde o informaci interní, chráněnou, tajnou, nebo dostupnou pouze za poplatek. Na takové ochraně není vůbec nic špatného a je škoda, že žádný ze systémů ochrany digitálního obsahu se zatím neujal jako jednoznačně přijatelný standard. Poté, co někteří výrobci své DRM systémy uvolnili, možná dojde k nějakému sjednocení a většímu rozšíření. Možná by to pomohlo očistit jméno správy práv k digitálním informacím od nájezdů šílenců, kteří chtějí za každou cenu přehrazovat dávno vyšlapané cesty.

Našli jste v článku chybu?
8. 12. 2005 10:37
petr_p (neregistrovaný)
DRM je v soucasne dobe implementovano tak, ze uzivatel dostane data v tajnem formatu a program bez zdrojoveho kodu provadejici DRM (napr. prehravac, desifrator, jaderny modul). Lide z OS pozaduji otevreny datovy format a zdrojak toho programu (napr. aby se mohli presvedcit, ze nedela nic nekaleho). Toto jsou zcela protichudne pozadavky, a proto lide zastavajici myslenku OS budou vzdy brojit proti takovemuto DRM. Otazka tedy zni, jak implementovat DRM, aby ucinne zabranilo nelegalnimu uziti di…
8. 12. 2005 21:02
Mikos (neregistrovaný)
Jinak opensource DRM reseni je take mozne, viz. treba projekt Open Media Commons, za kterym stoji Sun. Jeho cilem je vytvorit multiplatformni opensource DRM system. Jinak DRM ktere omezuje vyuziti chraneneho obsahu jen na nejaka zarizeni (napr. iPod/iTunes) je podle me zrudnost a soudim ze musi byt zniceno ;-) Mnohem spravedlivejsi a spravnejsi je DRM omezujici pouze na daneho uzivatele, s tim ze ho ovsem nikdo nebude omezovat v tom na jakem zarizeni si obsah ktery si koupi prehrava. A o tohl…