Hlavní navigace

P5eklepz už nikdo nedělá?

2. 8. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Před necelými dvěma roky jsme se na Lupě psali o "překlepových" adresách (aneb takových, které využívají podobnosti s jiným, známějším doménovým jménem) a jejich fungování v českých podmínkách. Od té doby v internetové síti uplynulo mnoho paketů, pojďme si tedy udělat malou rekapitulaci, co se od té doby změnilo.
Předem musím říci, že žádná velká senzace v tomto směru se skutečně nekoná. Některé adresy zanikly, některé získaly nového „nájemce“ a jen jedna z původně jmenovaných má původní obsah. Přitom prostor pro podobné aktivity se výrazně rozšířil, přibyly nové top-level domény a v nabídce registrátorů se objevila řada alternativních domén použitelných i pro české účely (jako .cc, .cx, .as a další). Ovšem marná snaha - zažité chování českých uživatelů je hledat konkrétní informaci či firmu nejprve pod doménou .cz a pak teprve případně zkoušet jiné, takže matoucí adresy (pokud existují) s největší pravděpodobností ani neobjeví.

Není samozřejmě mým záměrem najít a zkoumat všechny možné případy tohoto druhu, takže jsem se zaměřil na původně zmiňované adresy a jejich nejbližší konkurenci, s rozšířením o nové varianty zmiňované výše. O konkrétních sporech více obchodního charakteru se můžete dočíst například v článku bilezbozi.cz načerno a souvisejících a proto také zůstaly mimo toto zkoumání, také rozbory z hlediska práva raději přenechám povolanějším.

Na adrese www.seznam.net zřejmě jen silou vůle přežila prezentace webhostingové firmy Diogen PC, protože doména je registrována až do března roku 2003. Mám pocit, že se její podoba za dva roky vůbec nezměnila, akční nabídka webhostingu na půl roku zdarma pro prvních klientů je jistě lákavá, drobná chybka je, že startovala 1. 6. 2000. Ostatní adresy této firmy (www.diogen.cz, www.diogen.net, www.webnet.cz, www.wewewe.cz) buď neexistují nebo nesměřují na žádný web, diogen.net už patří někomu jinému. Takže tato adresa je v zásadě malý pomníček, který čeká až se naplní jeho čas a odnese jej do nenávratna.
Adresa www.seznam.com vás přesměruje na mnohem hezčí web o něco aktivnějšího webhostera a designéra – slovenskou firmu Media Group. Zřejmě skutečně rozumí i požadavkům zákazníků z České republiky. :-)
www.seznam.org hostuje jákési nepříliš obsáhlé diskusní fórum (nikoli české), pod www.seznam.biz najdeme Czech Bussines List - databáze firem v České republice (v přípravě). Ale alespoň se hned na začátku odkazuje na „pravý“ Seznam. www.seznam.info je zaregistrováno a nabízeno k prodeji. Z alternativních domén www.seznam.as míří na Seznam, .cc a .cx varianty registrovány nejsou. Uklepnutá varianta seynam.cz existuje, ale žádné stránky nenabízí, varianta pro zapomětlivce wwwseznam.cz není.

Další zkoumané portály (Atlas, Centrum, Quick) nemají tak typický český název jako Seznam, proto není divu, že jiné varianty top-level domén jsou z části obsazeny jiným obsahem, který zcela určitě nebude z tím českým zaměnitelný. Ani záměna písmen y a z u nich nehrozí, u zapomenutých teček se drží adresa wwwcentrum.cz, informační server a katalog WWW Centrála, tedy web portálového charakteru (ovšem s obsahem dle mého názoru poněkud chudým).

Další chutné sousto pro podobné aktivity, zpravodajské servery, také žádné zásadní překvapení nenabízí. Adresa www.ceskenovinz.cz už neexistuje, verze bez tečky také ne, www.ceskenovi­ny.net žádný obsah nemají, jiné varianty nejsou. Podobné je to u iDnes, kde na se jen na adrese wwwidnes.cz dozvíme, že doména je již zaregistrována, www.idnes.com vás nasměruje na regulérní místo.

Cloud 22 temata

Jediným pořádným přírůstkem z této oblasti, který za ty dva roky přibyl, je tedy zřejmě jen adresa eurotel.cc, která se stále šíří mezi uživateli jako dobrá senzace a kde najdete regulérní pornoweb. Navíc s okopírovaným vzhledem a grafikou skutečného Eurotelu (i když logo použité na plagiátu už Eurotel nepoužívá). Tato stránka kupodivu existuje už delší dobu, ačkoli ve chvíli, kdy se objevila, ji většina lidí dlouhou existenci neprorokovala. Z toho se dá usuzovat, že autor buď zůstal v dostatečné anonymitě a nebo proti němu příliš razantně postupováno nebylo, protože zářnější příklad porušení řady různých práv okopírované společnosti bychom asi těžko hledali.

Závěrem lze tedy říci, že zaměnitelné adresy velkých českých webů se neujaly a těch několik co existovalo či existuje zřejmě svým majitelům velký prospěch nepřinesly. Kromě toho i soudní praxe přinesla některé zkušenosti, jak se těmto praktikám v oprávněných případech bránit, takže pokusy z této kategorie zřejmě u nás zůstanou na okraji zájmu.