Hlavní navigace

Pár poznámek k poplašné zprávě Hospodářských novin o DVB-T2

13. 7. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Aneb proč by neměly miliony českých domácností propadat panice a o čem autoři úterního otvíráku Hospodářských novin nemají ani páru

Hospodářské noviny jako vůbec první tištěný deník tento týden otevřely téma přechodu na nový typ pozemního digitálního televizního vysílání – DVB-T2 – a rovnou na otvíráku titulní strany úterního vydání varovaly, že „Miliony lidí čeká výměna televize“. Důvod je nasnadě: dnešní televizory a set-top-boxy v sobě nemají integrovaný tuner DVB-T2 a tudíž nový typ vysílání nedokáží přijmout. To je sice pravda, ale s tím přechodem a rychlou výměnou televizorů to nebude tak horké. Navíc to není téma, které by spadlo z nebe a všechny zaskočilo. O DVB-T2 a nutnosti přejít na tento standard se mluví už léta, v podstatě se o ní ví už od přechodu z analogového na digitální vysílání.

DVB-T se bude vypínat nejdřív za 10 let

Nyní se téma DVB-T2 vynořuje kvůli dohadování podmínek, za jakých by se mělo přejít na nový vysílací standard. Česká telekomunikační úřad (ČTÚ) zaslal vládě návrh Strategie správy spektra (přesněji řečeno jeho druhou přepracovanou verzi), v němž nadnesl představu o využití jednotlivých frekvenčních pásem v České republice v následujících letech. Už s prvním návrhem tohoto dokumentu byly hrubě nespokojeny televize i operátoři vysílacích sítí, protože operoval s myšlenkou, že v blízké budoucnosti dojde k vyčlenění pásma 700 MHz, které nyní využívá televizní vysílání, mobilním operátorům pro vysokorychlostní připojení k internetu a broadbandové služby.

Ani přepracovaná verze Strategie správy spektra ale nedává televizím a provozovatelům sítí DVB-T klid. Proto se o DVB-T2 začalo mluvit nahlas a proto se téma druhé generace digitálního televizního vysílání dostává do všeobecněji zaměřených médií. Jenže ta logicky neznají všechny souvislosti a výsledkem jsou podobné články jako zmíněný otvirák Hospodářských novin z tohoto úterý. Hned v úvodu jeho autoři vysvětlují, že dva a půl milionu českých domácností si bude muset koupit nový set-top-box, nebo dokonce vyměnit celou televizi, pokud budou chtít nadále pozemní cestou přijímat televizní signál. To je i není pravda. DVB-T2 samozřejmě vyžaduje nový přijímač, nebo alespoň nový tuner ke starému přijímači. Ale ten budou lidé potřebovat nejdřív za deset let.

Nynější celoplošné mulitplexy DVB-T mají přidělené kmitočty až do roku 2024 (konkrétně tedy síť České televize) a rozhodně se jich nechtějí vzdávat dříve. V novém standardu DVB-T2 se sice začne vysílat dříve, ale minimálně do onoho roku 2024 zde bude probíhat souběžné vysílání ve stávajícím standardu DVB-T a novém DVB-T2. Kdo nebude chtít přejít na příjem signálu DVB-T2, až do vypnutí nynějších multiplexů DVB-T tak činit nemusí. A jestliže nyní máme rok 2014, v roce 2024 už bude mít drtivá většina českých domácností jiný, novější televizor než dnes, a příčinou nebude přechod na DVB-T2, ale prostá obměna přijímačů. V českých domácnostech se televizory obměňují v průměru jednou za šest let.

HD programy lze pozemně sledovat již nyní

Dalším nesmyslem Hospodářských novin je tvrzení, že nový vysílací standard přinese lidem programy v HD kvalitě. Ty lze totiž přijímat již dnes v DVB-T. Na většině území diváci naladí na klasickou anténu a televizor s HD rozlišením stanice ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD, v Praze pak ještě Primu HD a Primu Cool HD. DVB-T2 tedy nezavede vysílání v HD kvalitě, pouze umožní takto vysílat více televizním stanicím než v dnešním DVB-T. Umožní mu to lepší využití datového toku než v DVB-T. Co naopak může odstartovat pouze v DVB-T2, je ještě vyšší rozlišení Ultra HD. K tomu ale budou třeba Ultra HD televizory.

Naprostým omylem Hospodářských novin je důvod, proč se má přecházet na DVB-T2. Podle deníku totiž Českou republiku vážou mezinárodní dohody k vyčlenění části frekvencí mobilním operátorům pro bezdrátový internet. To však není pravda, ale pouhá úvaha, o které má fakticky rozhodovat až mezinárodní radiokomunikační konference WRC 2015 v příštím roce. Z ohlasů regulačních orgánů jednotlivých evropských zemí to zatím vypadá tak, že přidělování další části frekvenčního spektra mobilním operátorům na úkor televizního vysílání nemá přiliš velkou oporu většiny členských států Evropské unie. Jenom ČTÚ k němu přistupuje jako k hotové věci, což mu ostatně u první verze Strategie správy spektra vyčítaly televize i operátoři vysílacích sítí. Marně. Jejich připomínky nebyly vyslyšeny.

Přechod na DVB-T2 je ale vynucen technologickým vývojem v oblasti televizního vysílání a blížícím se koncem platnosti kmitočtových přídělů stávajících sítí DVB-T. Jestliže celoplošné multiplexy budou moci vysílat v některých případech až do roku 2024, regionální sítě mají kmitočtové příděly jen do roku 2017. Stále více domácností je vybaveno HD televizory, aniž by mohly sledovat programy ve vysokém rozlišením obrazu. HD kvalita se přitom v následujících letech stane obyčejným standardem, který nahradí dnešní SD rozlišení. HD kanály jsou ale náročnější na datový tok a nynější sítě DVB-T by je všechny nepojaly. Proto je nutné přejít na modernější, na datový tok úspornější vysílací standard.

Klíčová je otázka kompresního standardu

Jenže nelze mluvit jen o samotném DVB-T2, nutná je i volba kompresního standardu. Země, v nichž se už pozemní digitální televize druhé generace rozběhla, používají kompresi H.264/AVC, zatímco nejnovějším technologickým výkřikem je norma H.265/HEVC, která opět uspoří místo a umožní vměstnat do multiplexu víc televizních stanic. Napříč trhem převládá myšlenka, že by Česká republika měla DVB-T2 startovat již s novější kompresí H.265/HEVC, aby předešla komplikacím při výběru komprese MPEG-2 u nynějšího digitálního vysílání (novější MPEG-4 totiž umožňuje zvýšit kapacitu sítí až o třetinu – ostatně, právě v MPEG-4 nyní u nás pozemně vysílají výše zmíněné HD programy ČT a Primy).

H.265/HEVC však zatím nebyl oficiálně určen za kompresní standard pro DVB-T2 v České republice. Zatím na našem trhu ani nejsou žádné přijímače, které by takto komprimovaný obraz dokázaly reproduktovat. Jestliže tedy Hospodářské noviny v úplném závěru svého úterního otvíráku citují mluvčí internetového obchodu Mall.cz, podle níž z televizorů prodaných za první čtvrtletí letošního roku na tomto eshopu mělo jen pět procent integrovaný tuner DVB-T2, majitelům těchto přijímačů můžou zůstat jen oči pro pláč. Jde totiž o televizory, které dokáží zpracovat signál komprimovaný v H.264/AVC. Jestliže by u nás DVB-T2 odstartovalo s kompresí H.265/HEVC, nenaladili by tito diváci vůbec nic.

Je to úplně stejné, jako když se dnes lidé s televizory, které nejsou HD ready nebo Full HD, snaží pozemní cestou přijímat ČT Sport HD s přenosy fotbalového mistrovství světa. Ti naladí jen zvuk, ale obrazovka zůstává černá, protože televizor si umí poradit pouze s obrazem komprimovaným ve standardu MPEG-2, nikoli v MPEG-4, v němž tato stanice vysílá. Hospodářské noviny sice píší, že ani současné nejmodernější televize se nemusí s vysíláním DVB-T2 vypořádat, ale už nevysvětlují proč. Pouze zmiňují, že zatím není jasné, jaký standard vysílání bude nakonec v Česku použit, aniž by rozlišovaly vysílací standard (DVB-T2) a kompresní standard (H.264/AVC, resp. H.265/HEVC), o kterém se ve svém otvíráku vůbec nezmiňují. Čtenář z toho musí být naprosto zmaten.

WT100

Hlavně žádnou paniku!

Sečteno a podtrženo, české domácnosti skutečně čeká další výměna televizorů, ale dojde k ní přirozenou cestou. Jediné, na co by měli diváci myslet, až půjdou vyměnit svoji starou televizi, která dosloužila, za novou, aby ta nová měla tuner DVB-T2 a uměla rozluštit obraz komprimovaný v H.265/HEVC. První přijímače tohoto druhu se na našem trhu objeví letos na podzim a budou hodně drahé. Nevěšme ale hlavy, pokud je průměrná životnost televizoru v české domácnosti šest let a nynější sítě DVB-T se budou vypínat až v roce 2024, zbývá nám na nákup nového televizoru spousta času, během kterého ceny přijímačů DVB-T2/H.265/HEVC výrazně klesnou.

Takže, prosím, žádnou paniku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).