Hlavní navigace

Parlamentní televize 24cz žaluje Kavčí hory kvůli názvu ČT 24

16. 11. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 11. 2005

Majitel kabelové a satelitní televize 24cz, známé jako „parlamentní kanál“, zažaloval Českou televizi kvůli používání názvu a loga zpravodajského programu ČT 24. Olomoucká společnost Region Media se domnívá, že ČT porušila její práva, protože název a logo ČT 24 nápadně připomínají logo a název stanice 24cz, která vznikla dříve než zpravodajský kanál ČT. Cítíme se poškozeni, protože dochází k opakovaným případům záměny a mylné identifikace obou televizí, jak v obchodním styku, tak i ve vztahu k veřejnosti, tvrdí v tiskovém prohlášení generální ředitel 24cz Jan Fulín.

Parlamentní televize zahájila vysílání loni 17. listopadu a při přípravě zpravodajského kanálu ČT několikrát upozorňovala na možnost záměny obou stanic. Přes veškerou snahu naší společnosti však k dnešnímu dni nedošlo ze strany České televize k jedinému vstřícnému kroku, jak vzniklou situaci smírčím způsobem řešit, uvedl Fulín. Firma Region Media se proto obrátila na Obvodní soud pro Prahu 4 s žalobou a žádostí o vydání předběžného opatření, které by veřejnoprávní televizi zakázalo až do rozhodnutí soudu používat logo a název ČT 24. Důvodem je míra podobnosti nejen vizuální, ale zejména významová, která zamezuje jednoznačné orientaci na poskytovatele předmětného televizního vysílání a vede ke klamání veřejnosti, uvedla společnost.

ICTZ23

Česká televize podle mluvčího Martina Krafla žalobě společnosti Region Media nerozumí a nemá o ní bližší informace. Není ani zřejmé, proč tato společnost podává žalobu až po sedmi měsících vysílání ČT24, navíc k nepříslušnému soudu. Lze se jen domnívat, že jediným důvodem je pokus dosáhnout vydání předběžného opatření, které by zkomplikovalo úspěšný projekt České televize nacházející si stále nové diváky, míní Krafl. Veřejnoprávní televize má podle něj název ČT 24 včetně jeho grafických prvků řádně přihlášen v podobě hned několika ochranných známek.

Jak název programu, tak grafické prvky jsou snadno odlišitelné od jiných označení na trhu. Ochranných známek s kombinací číslovky 24 je na trhu nepřeberně a například v bankovnictví jich užívá hned několik bank. Pouze na základě shodného použití této číslovky nelze dovozovat zásah do práva k jiné ochranné známce, dodal Krafl v oficiální reakci ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.