Hlavní navigace

Páteř CESNETu postaví České radiokomunikace

22. 9. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak oznámil CESNET, tendr na vybudování jeho páteřní sítě vyhrály České radiokomunikace. Spoje mezi městy na páteři by něměly být pod 2 Mb/s a překopávat se bude i celá současná - dosti spletitá - infrastruktura. Pro mimopražské zákazníky je to nepochybně velmi zajímavá zpráva.

Podle tiskové zprávy CESNETu tvoří páteř jeho komerční sítě linky mezi Prahou, Brnem, Českými Budějovicemi, Plzní, Ústím nad Labem, Libercem, Olomoucí, Ostravou, Hradcem Králové a Pardubicemi. Zatímco dosud byla kapacita linek mezi těmito městy maximálně 2 Mb/s, po zahájení spolupráce s Českými radiokomunikacemi to bude naopak minimálně 2 Mb/s. V současné době probíhá zkušební provoz na linkách Českých radiokomunikací mezi Prahou a Brnem, a to rychlostí 6 Mb/s. České radiokomunikace použijí na zabezpečení páteře CESNETu technologii ATM, která umožňuje velmi plynulé zvyšování konektivity podle aktuální potřeby. Páteř bude navíc zálohována tak, aby nemohlo dojít k nečekaným výpadkům. Provoz realizovaný Českými radiokomunikacemi bude zahájen 15. 10. tohoto roku.

Tato zpráva je nepochybně velmi zajímavá pro všechny, kteří se do CESNETu připojují mimo Prahu. Jednou z velkých slabin testů poskytovatelů, které nabízíme našim čtenářům, je právě jejich „globální“ zaměření. Měříme totiž většinou z centrálního bodu sítě každého poskytovatele, což bývá obvykle Praha. Zákazníci roztroušení po celém území naší republiky však mohou dospět k odlišným zkušenostem právě vinou špatně dimenzované infrastruktury každého poskytovatele – a tam už naše testy alespoň v aktuální podobě nedohlédnou. Na tomto místě je možná dobré poznamenat, že v pokročilé fázi jsou práce na nové metodice testů, kterou připravuje především kolega Petr Tesařík a která by měla spatřit světlo světa v nejbližších týdnech – nejprve jen pro oči a připomínky zúčastněných poskytovatelů, později bychom rádi podstoupili veřejnou diskusi.

Ale zpátky k CESNETu. Podle jeho představitelů je pověření Českých radiokomunikací jen prvním, přestože významným krokem. V další fázi bude přebudována celá infrastruktura, kdy regionální přístupové body sítě budou hvězdicovitě připojovány k městům na páteři. Podíváte-li se na aktuální mapku CESNETu, sami zjistíte, že trasy linek jsou často dosti podivné a vycházejí z historických důvodů. Jejich přebudování tak CESNETu a jeho zákazníkům nepochybně prospěje.

Marek Antoš

Cloud23


Starší, související články:

* A je to tady – Seznam opouští lůno mateřské CESNETu a kormidluje ke Global One
* CESNET posiluje
* Ebone v Praze

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).