Hlavní navigace

Páteř CESNETu postaví České radiokomunikace

Jak oznámil CESNET, tendr na vybudování jeho páteřní sítě vyhrály České radiokomunikace. Spoje mezi městy na páteři by něměly být pod 2 Mb/s a překopávat se bude i celá současná - dosti spletitá - infrastruktura. Pro mimopražské zákazníky je to nepochybně velmi zajímavá zpráva.
Marek Antoš 22. 9. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle tiskové zprávy CESNETu tvoří páteř jeho komerční sítě linky mezi Prahou, Brnem, Českými Budějovicemi, Plzní, Ústím nad Labem, Libercem, Olomoucí, Ostravou, Hradcem Králové a Pardubicemi. Zatímco dosud byla kapacita linek mezi těmito městy maximálně 2 Mb/s, po zahájení spolupráce s Českými radiokomunikacemi to bude naopak minimálně 2 Mb/s. V současné době probíhá zkušební provoz na linkách Českých radiokomunikací mezi Prahou a Brnem, a to rychlostí 6 Mb/s. České radiokomunikace použijí na zabezpečení páteře CESNETu technologii ATM, která umožňuje velmi plynulé zvyšování konektivity podle aktuální potřeby. Páteř bude navíc zálohována tak, aby nemohlo dojít k nečekaným výpadkům. Provoz realizovaný Českými radiokomunikacemi bude zahájen 15. 10. tohoto roku.

Tato zpráva je nepochybně velmi zajímavá pro všechny, kteří se do CESNETu připojují mimo Prahu. Jednou z velkých slabin testů poskytovatelů, které nabízíme našim čtenářům, je právě jejich „globální“ zaměření. Měříme totiž většinou z centrálního bodu sítě každého poskytovatele, což bývá obvykle Praha. Zákazníci roztroušení po celém území naší republiky však mohou dospět k odlišným zkušenostem právě vinou špatně dimenzované infrastruktury každého poskytovatele – a tam už naše testy alespoň v aktuální podobě nedohlédnou. Na tomto místě je možná dobré poznamenat, že v pokročilé fázi jsou práce na nové metodice testů, kterou připravuje především kolega Petr Tesařík a která by měla spatřit světlo světa v nejbližších týdnech – nejprve jen pro oči a připomínky zúčastněných poskytovatelů, později bychom rádi podstoupili veřejnou diskusi.

Ale zpátky k CESNETu. Podle jeho představitelů je pověření Českých radiokomunikací jen prvním, přestože významným krokem. V další fázi bude přebudována celá infrastruktura, kdy regionální přístupové body sítě budou hvězdicovitě připojovány k městům na páteři. Podíváte-li se na aktuální mapku CESNETu, sami zjistíte, že trasy linek jsou často dosti podivné a vycházejí z historických důvodů. Jejich přebudování tak CESNETu a jeho zákazníkům nepochybně prospěje.

Marek Antoš

CIF20-online-tip-temata


Starší, související články:

* A je to tady – Seznam opouští lůno mateřské CESNETu a kormidluje ke Global One
* CESNET posiluje
* Ebone v Praze