Hlavní navigace

Pavla Klimešová (V síti): Šokovalo nás, jak rychle sexuální predátoři útočí

18. 2. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Hypermarket Film
Od 27. února se v kinech začne promítat film V síti, který mapuje chování sexuálních predátorů na internetu. Policie už na základě natáčení obvinila několik mužů, detaily zveřejní v den premiéry.

„S policisty jsme konzultovali od začátku natáčení, radili jsme se s nimi. Předali jsme jim i natočené materiály. Víme, že na základě nahrávek už proběhlo pár obvinění a někteří útočníci byli už i odsouzeni v rámci zkráceného řízení,“ říká výkonná producentka dokumentárního filmu V síti Pavla Klimešová.

„Detaily ani my nyní neznáme, ale 27. února vyjde tisková zpráva, kde to bude víc rozebrané,“ dodala.

Pro připomenutí, o co ve filmu jde. Filmaři ještě před natáčením vytvořili falešné profily tří dvanáctiletých dívek. V dokumentu je hrají dospělé herečky s mladistvým vzhledem (postavy jménem Michaela Soukupová, Týna Junová a Nikola Komárková). Štáb filmu pak strávil ve studiu, v němž vyrostly i tři dětské pokojíčky, celkem deset dnů. A během nich zaznamenal celkem 2458 mužů, kteří se od dívek snažili získat intimní fotografie nebo videa. Dokument zachycuje i explicitní sexuální chování některých útočníků.

Poslechněte si celý podcast:

Jako výkonná producentka zajišťovala Pavla Klimešová financování, pomáhala sestavovat natáčecí tým, řešila i další problémy během natáčení. V podcastu pro server Lupa.cz ale mluví o tom, že z pohledu výkonného producenta byl dokument režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové jiný než jiná podobná natáčení. Bylo to hlavně velikostí týmu, který na projektu pracoval.

„Ve studiu bylo někdy i 35 lidí, což je na dokument velmi nestandardní. Dokumentární štáby jsou většinou mnohem menší,“ dodává.

V podcastu také upřesňuje, kolik natáčení stálo nebo jak složité bylo sehnat sponzory. Film podpořil Státní fond kinematografie a Česká televize, filmaři se snažili oslovit i soukromé firmy. Většina z nich ale nechtěla projekt podpořit, protože se obávala, jaké na něj budou reakce. Pomohla až velmi úspěšná crowdfundingová kampaň, díky které filmaři vybrali rekordní 3 miliony korun. O kampani jsme už loni v červnu mluvili s režisérem Vítem Klusákem.

Trailer k dokumentu V síti:

Pavla Klimešová byla u natáčení celou dobu. V podcastu proto mluví proto i o tom, co ji nejvíc překvapilo. „Šokovalo mě a stejně na tom byli i další kolegové z týmu, jak hnusně a rychle dokáží predátoři útočit. Nedokážu si představit, jak to musí prožívat třeba dvanáctiletá dívka,“ dodává.

ICTZ_2022_EARLY

V rozhovoru zmiňuje i další detaily o natáčení, například to, jak reagovali někteří útočníci, když se o filmu dozvěděli. Nebo také o důvodech, proč se takto někteří muži chovají.

GALERIE: Jak vypadalo natáčení filmu V síti

Autor článku

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.