Hlavní navigace

Investoři vyhráli: PayPal se odtrhne od eBay, samotný prý poroste rychleji

1. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Platební internetový systém se odloučil od mateřské aukční síně. Bude se mu volněji dýchat a zároveň uspokojí požadavky investorů.

Oboustranně výhodné rozhodnutí, aspoň podle šéfa eBay Johna Donahua, který pravděpodobně podlehl tlaku investorů v čele s vlivným Carlem Icahnem. Ten už v minulosti potrápil třeba plno velkých IT firem včetně Yahoo nebo Dellu. „PayPal je klenot, který eBay skrývá,“ tvrdil už na začátku roku pro magazín Forbes. A podporu našel i v Elonu Muskovi, v jednom z otců zakladatelů služby. 

Podle investorů totiž PayPal sám může růst mnohem rychleji. Loni už totiž služba sama vytvořila 40 procent tržeb celé skupiny a jen během posledního půl roku vzrostl objem platem, který přes systém PayPalu uživatelé prohnali, o 26 procent na 203 miliard dolarů. Zároveň registruje 152 milionů uživatelů a provozní zisk se provozuje kolem půl miliardy dolarů.

Služba experimentuje s mobilními platbami, čímž se dostává do střetu s velkými konkurenty v podobě Googlu a nově i Applu. Zkoušel využívat i služeb bezkontaktních Beacons. Zároveň se zkouší zaháčkovat i na rychle rostoucí scéně virtuálních měn. Minulý týden začal PayPal testovat bitcoinové platby. Zatím ale jen přes prostředníky a ve Spojených státech a Kanadě.  

A to není všechno. Kromě poplatků z posílání peněz si PayPal dělá zálusk na mnohem zajímavější peníze – úroky z úvěrů. Letos už by v malých provozních půjčkách podnikatelům měl mít miliardu dolarů. 

Mobilní platby jsou budoucnost

Stejně jako celá e-commerce scéna si ale PayPal slibuje největší rozvoj příjmů od mobilních telefonů. Podle Gartneru se v mobilních platbách protočilo loni 235 miliard dolarů. „Očekáváme až pětatřicetiprocentní roční růst mezi lety 2012 a 2017 s tím, že do tří let by mohlo s mobilem utrácet 450 milionů lidí kolem 721 miliard dolarů ročně,“ věští Sandy Shenvýzkumnického Gartneru.

Zatím ale všechny pokusy nahradit mobilem platební kartu, respektive proměnit mobil na platební kartu, neprorazily. Lidé jsou ochotni platit mobilem ve Starbucks nebo jiné menší platby, ale jako klasické platidlo je stále ještě nepoužívají. Kromě Googlu už narazil třeba i právě PayPal, Square nebo Target. Velká očekávání jsou proto od rozjezdu Apple Pay.

Cloud23

PayPal ovlivnil mnohem víc

Rozdělením, které by se mělo dokončit během druhé poloviny příštího roku, vypouští eBay do světa jednu ze svých největších investic. A díky tomu, že před dvanácti lety neváhal za rozjíždějící se projekt zaplatit 1,5 miliardy dolarů, je dnes na světě automobilka Tesla, funguje Facebook a připravují se komerční cesty do vesmíru pod logem Space X. 

Za PayPalem totiž stál první z investorů Marka Zuckerberga Peter Thiel a vizionář Elon Musk, který si rozjel továrnu na elektrická auta i projekt vesmírných letů. A neprodělal ani eBay. Hodnota PayPalu by se totiž, aspoň podle optimistického odhadu Elona Muska, mohla po rozdělení dostat i na sto miliard dolarů

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).