Hlavní navigace

Michal Žilka a Petr Adamec: Telecom letos otestuje MPEG-4

9. 3. 2006
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Logo pozemní digitální platformy DVB-T Autor: 115393
Ještě v prvním pololetí letošního roku chce Český Telecom (ČTc) nabídnout komerční využití IPTV, televize a dalších doplňkových služeb přes internetový protokol. Po ukončení krátkodobého experimentálního vysílání pozemního multiplexu C pak firma zvažuje další zkušební zemské digitální vysílání, tentokrát v kompresním standardu MPEG-4. K němu by mělo dojít také ještě v prvním pololetí, říkají v rozhovoru pro server DigiZone.cz Michal Žilka, výkonný ředitel pro služby obsahu a business developmentu ČTc, a manažer projektu DVB-T Petr Adamec.

Český Telecom je jednou ze tří společností, které mohou v České republice provozovat přechodnou vysílací síť pro digitální televize. Proč ji neprovozuje?

Petr Adamec: My ji provozujeme. Teď jsme spustili televizní vysílání v Praze a Brně.

Dobře, ale to není dlouhodobý experiment.

Petr Adamec: Český Telecom nemůže provozovat dlouhodobý digitální experiment z toho důvodu, že nám to zákon neumožňuje, a musíme experimenty řešit krátkodobými licencemi. Proto nemůžeme zachovat digitální vysílání po celý rok. Ostatní dva subjekty, které experimentálně vysílaly (Czech Digital Group a Radiokomunikace, pozn. red.), získaly experimentální licenci podle úplně jiného zákona, než platí dnes, a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jim tyto licence jenom prodlužuje.

Petr Adamec

Krátkodobou licenci máte na 60 dní. Vysíláte od 6. března, začátkem května byste tedy mutlipex C v Praze a Brně měli vypnout. Co se stane potom? Budete žádat prostřednictvím nějaké další společnosti o další krátkodobou licenci?

Petr Adamec: Máme připraveno nějaké řešení.

Michal Žilka: V našem zájmu je pokračovat v digitálním vysíláním a teď řešíme, jak.

Multiplex C nyní nabízí televizi Óčko, TOP TV a brněnskou TVb1. Proč zrovna tyto tři programy? A jak se na nich projeví testy interaktivních služeb?

Petr Adamec: Všechny tři subjekty mají k digitální televizi velice blízko a mají zájem testovat hlavně interaktivní vysílání. Jaké interaktivní aplikace vyzkoušíme, bych si ale zatím nechal jako překvapení.

Už loni jste zkoušeli interaktivní vysílání televize Óčko v Praze a Brně. Budete pokračovat v těchto testech, nebo si vyzkoušíte nějaké jiné služby?

Petr Adamec: Budeme navazovat na to, co jsme dělali loni.

Nebudete mít trošku problém, když si diváci nyní nakupují jednoduché set-top-boxy bez podpory interaktivních služeb?

Michal Žilka: Ano, proto chceme vyvolat veřejnou diskusi a ukázat, jak takové interaktivní služby fungují. Čímž chceme naznačit, že digitální televize není jenom o programu, ale i o dalších službách. Dnešní penetrace digitálního vysílání je ještě příliš malá pro to, aby si většina obyvatel České republiky nakoupila set-top-boxy a mohla přijímat signál zemské digitální televize. Taky jde o to, že divák bude muset být napojen na nějaký zpětný kanál.

Proč experimentujete jenom v Praze a Brně? Nechystáte se také do dalších regionů?

Petr Adamec: Domníváme se, že experimentování v Praze a Brně je dostatečné. Rozšiřovat se budeme až ve chvíli, kdy RRTV udělí licence a začne se vysílat komerčně.

Říkáte, že až se udělí licence, budete rozšiřovat pokrytí. Ale i kdyby RRTV licence udělila dnes, provozovatelé mají rok na zahájení vysílání. A přechodné multiplexy včetně toho vašeho platí jen do konce května 2007.

Petr Adamec: To není otázka pro nás, to je spíš otázka pro Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a RRTV. Počítáme s tím, že naše síť bude rozšířena na celoplošnou a budeme mít plné pokrytí, jak o tom zatím ČTÚ na všech konferencích a seminářích informuje.

Existuje na to nějaký právní nárok?

Petr Adamec: Právní nárok zřejmě ne, ale nedokážu si představit, že by nám nebylo umožněno budovat komerční multiplex, když jsme tolik investovali do experimentů a přechodného digitálního vysílání. Chceme pokračovat. Neudělení takové sítě by nepomohlo nikomu, a především ne digitalizaci. Proto si nemyslím, že by to dopadlo špatně. Rádi bychom už vysílali komerčně, abychom dokázali, že umíme naplnit svou kapacitu. Zatím ale nemáme obsah, který bychom mohli šířit v rámci řádného digitálního vysílání.

Licence jsou udělovány přímo do přechodných sítí. Co po jejich ukončení?

Michal Žilka: K tomu je asi potřeba říci, že věříme v podporu podnikání a v ochranu investic. Předpokládáme, že bude snaha převést tyto programy do definitivních sítí, na které se přetransformují současné přechodné multiplexy.

Český Telecom jako jediný ze tří provozovatelů jasně deklaroval, že chce vysílat v kompresním standardu MPEG-4 místo rozšířeného MPEG-2. Nebojíte se, že na trhu nebude dostatek přijímačů, které budou kompatibilní s tímto standardem?

Petr Adamec: Naše řádné vysílání určitě dříve nebo později poběží v MPEG-4. Rádi bychom si ho vyzkoušeli i v rámci experimentálního vysílání, a to ještě v první polovině letošního roku.

V první polovině letošního roku? Ale to byste museli stihnout v rámci současného experimentu, který vysíláte v MPEG-2, nebo v novém krátkodobém experimentu, který by na něj těsně navazoval, ale nemohl by ho provozovat Omnicom, který provozuje současné zkušební vysílání multiplexu C v Praze a Brně.

Petr Adamec: Záleží na tom, kdy nám RRTV vydá další licenci pro experimentální vysílání. Legislativně není určeno, zda má vysílání probíhat v MPEG-2 nebo v MPEG-4. My si myslíme, že MPEG-4 bude formát, na který se časem stejně přejde.

Jak k tomu ale přijdou diváci, kteří si do té doby nakoupí set-top-boxy, jež rozluští pouze MPEG-2? O ty vlastně přijdete.

Petr Adamec: Já bych to neviděl jako problém. My to zatím budeme pouze testovat. Otázka je, zda jsou současné set-top-boxy uzpůsobeny na možnost upgradování k MPEG-4. Známe přijímače, které to umožňují.

V polovině února se v tisku objevila informace, že ČTc už pro svou službu IPTV nasmlouval osm televizních a pět rozhlasových stanic, z toho jednu exkluzivní televizi, která dosud v České republice nevysílá, a že komerčně tuto službu spustíte v červnu. Můžete jmenovat stanice, které nabídnete v IPTV?

Michal Žilka: Předpokládáme, že na konci prvního pololetí tohoto roku nabídneme IPTV na komerční bázi. V současné době probíhá pilotní projekt v rámci Prahy, kde zkoušíme všechny varianty služeb. Co se týká programové nabídky, měli bychom nabízet zhruba stejný počet televizních programů jako kabelové televize. Je tam také varianta jednoho exkluzivního kanálu, ale to je zatím věc, kterou si necháme pro sebe.

Co bude podmínkou pro využívání této služby? Co bude muset člověk udělat, aby mohl přijímat IPTV?

Michal Žilka: Musí být zákazníkem Českého Telecomu, popřípadě Eurotelu, a jeho přípojka do domácnosti musí mít technické parametry umožňující přijímat službu IPTV. Princip bude fungovat tak, že člověk zavolá na zákaznickou linku, případně kontaktuje prodejce nebo firmu, která má s námi smlouvu, a ta zjistí, zda ta přípojka má tyto parametry.

A bude IPTV časem dostupná všem lidem, kteří mají pevnou telefonní linku od Českého Telecomu?

Bude to podobné jako s pokrytím vysokorychlostním Internetem ADSL. Během dvou let jsme v podstatě pokryli 90 procent sítě. Takže to nebude hned, ale budeme na tom intenzivně pracovat.

Takže budete mít mnohem větší penetraci než třeba kabelové televize?

Michal Žilka: Ano. Budeme se snažit oslovit všechny potenciální zákazníky Českého Telecomu a informovat je o tom, že nenabízíme jenom pevné telefonní linky, ale i tyto služby.

Už víte, jaká bude cena za IPTV?

Michal Žilka: Cena IPTV ještě nebyla stanovena, ale měla by být konkurenční vůči podobným službám na trhu, takže bych nečekal žádné velké překvapení, a pokud ano, tak pouze ve prospěch zákazníků Českého Telecomu.

Český Telecom si tedy bude v rámci digitálního vysílání konkurovat sám sobě: zemským digitálním vysíláním a IPTV.

Michal Žilka: To rozhodně ne. Jde o dvě úplně rozdílné služby. IPTV bude postavena diametrálně jinak než zemské digitální vysílání. Tam půjde o privátní kanály, video on demand a podobné záležitosti. IPTV vidíme jako určitou nadstavbu kvalitního terestrického digitálního vysílání.

Počítáte v zemském digitálním vysílání i s placenými kanály?

Petr Adamec: To záleží na tom, kdo dostane od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci. My do toho v podstatě nemůžeme nijak zasahovat. Domluvíme se pouze s provozovateli digitálních programů. A pak budeme šířit jejich vysílání na základě licenčních podmínek, které dostanou od RRTV.

Jak to vidíte s HDTV?

Michal Žilka: To je velice dobrá otázka z hlediska nejnovějších technologií, ale možná mluvíme o něčem, co víme, že bude lidi zajímat, ale když se podíváme do reality, zatím není co nabízet. Záleží na ceně a také na tom, aby byly k dispozici programy HDTV. My jsme technologicky připraveni na přechod k HDTV, ale otázka je, kdy k němu dojde.

Petr Adamec: Zavedení HDTV bude předcházet další diskuse o MPEG-4, protože ta je podmínkou pro zavedení televize s vysokým rozlišením obrazu. Za rok či dva určitě budeme připraveni. Záleží ale na tom, kdy se zahájí ostré digitální vysílání v současném standardu a kdy se do éteru dostanou nové komerční televize. Pokud se to bude zdržovat, tak se zavedení HDTV bude oddalovat.

Michal Žilka: Já bych si dovolil říci ještě jednu takovou zajímavou myšlenku: HDTV bude tlačena výrobci přijímačů. Ti výrobci se budou snažit dál udržet na trhu. Když se podaří televiznímu trhu vytvořit poptávku po HDTV, bude to dobré. Záleží na tom, kdy lidé přejdou v masovém měřítku od klasických televizorů k plazmovým obrazovkám. Před třemi lety, když měl někdo plazmu, automaticky jste si o něm myslel, že patří mezi lidi s nadstandardními příjmy. Když si dnes někdo kupuje novou televizi, je naprosto běžné, že sáhne po plazmě.

Koncem loňského roku jste říkali, že uvedete na trh vlastní set-top-box pro příjem IPTV, který bude pracovat v MPEG-4 a bude schopen rozluštit HDTV.

Michal Žilka: Naše přijímače jsou HD ready, tedy po úpravě připraveny k příjmu HDTV.

Jaká bude jejich cena?

Michal Žilka: Zatím nebyla stanovena, ale kdybych to vzal jinak, naše snaha je mít co nejvíc IPTV přípojek, a z toho bude vytvořena i obchodní strategie.

Set-top-boxy pro příjem IPTV tedy budete dodávat vy sami, člověk si je nebude moci koupit volně na trhu?

Michal Žilka: Nechtěl bych rozebírat obchodní model, ale vzhledem k tomu, že set-top-boxy musíme certifikovat, nebude to tak jednoduché.

Čili to bude podobně jako u Karnevalu a jeho nabídky digitální kabelové televize, kdy si zákazník také musí odebrat set-top-box pouze od nich, protože je certifikovaný, a ten konkrétní přístroj s dekódovací kartou je jediný možný pro příjem DVB-C?

Michal Žilka: Bránil bych se trošku tvrzení, že půjde o jeden typ přijímače, protože se snažíme nabízet celé portfolio set-top-boxů, aby měl zákazník na výběr. Budeme ale požadovat, aby přijímač, který divák použije, byl námi testovaný a certifikovaný, aby nedošlo k podobné situaci jako s DVB-T přijímači, kdy tím, že vysílatelé nemají pod kontrolou distribuční kanál těchto set-top-boxů, se na trh dostávají přijímače, které nesplňují kvalitu poskytovaných služeb, a tím se trh tak trošku ničí.

Nechystá ČTc vlastní internetový obchod se set-top-boxy, podobně jako jej nedávno spustily Radiokomunikace?

cif 24 - early cena - média

Michal Žilka: Co se týká DVB-T, tak my samozřejmě nabídneme v naší nabídce i set-top-boxy, které jsou prověřené. Obchodní model ale ještě nebyl stanoven, vzhledem k tomu, že zatím vysíláme experimentálně.

Petr Adamec: Určitě budeme chtít dát nějakým způsobem najevo, že co se týče set-top-boxů, máme odzkoušené typy včetně interaktivních služeb, ale jakou formou to bude, to zatím nevíme.

Která služba od Českého Telecomu vás láká více?

Seriál: Rozhovory
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).