Hlavní navigace

Petr Dvořák: Pokud bude TPP špatně napsaný, nepřistoupíme na něj

23. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 11. 2007

Televize Nova nevyužije možnosti získat jednu kompenzační licenci pro zemské digitální vysílání a prodloužit si tu stávající o osm let, tj. do roku 2025. Stane se tak v případě, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) připraví Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) v takové podobě, která nebude Nově vyhovovat. Novinářům to na dnešním neformálním setkání řekl generální ředitel stanice Petr Dvořák a zároveň vysvětlil, co by měl ČTÚ při sestavování TPP dodržovat.

Dnes prezentované představy nejsledovanější české komerční televize se v zásadě shodují s tím, co Nova zveřejnila už v červnu letošního roku na tiskové konferenci „Televize Nova digitalizaci podporuje“. Stanice chce postupné vypínání analogového vysílání proti směru hodinových ručiček od Ústecka a Plzeňska před jižní Čechy a Moravu, Brno, Ostravsko, Trutnovsko až po Prahu, kde by měl proces skončit. Žádný divák by neměl přijít o televizní signál, řekl novinářům Petr Dvořák a dodal: Diváci by se neměli nutit k tomu, co by sami neudělali.

Generální ředitel Novy souhlasně s ředitelem techniky Ivo Ferklem zdůraznili, že chtějí postupovat při vypínání analogové televize po sousedních oblastech. V nich pokládají za důležité i zapnutí sekundární sítě vysílačů, aby v pokrytí signálem digitální televize nevznikaly díry, ve kterých by si diváci vysílání zemskou cestou nenaladili, ačkoli ho tu dříve přijímali. Pro zpřístupnění svých argumentů Nova rozdala novinářům talířky s ementálem. Neradi bychom, aby česká digitalizace vypadala tímto způsobem, řekl Petr Dvořák s pohledem na děravý sýr. Většina novinářů tento argument Nově „zbaštila“ a po ementálu zůstaly jen prázdné talíře.

Podle představitelů televize není termín úplného vypnutí analogového vysílání v Česku k 10. říjnu 2010 příliš reálný. Generální ředitel Novy připomněl, že termíny předchozího TPP byly sestavené v srpnu roku 2006 a pokud by nový TPP pracoval se stejným cílovým datumem, měly by televize na vypínání prakticky nezměněného území o rok a půl méně času. Pokud bude snaha to do těch termínů tlačit, vidíme to jako problém, prohlásil Petr Dvořák.

KL22 hlasovani

Ivo Ferkl uvedl, že při zapínání digitálního a vypínání analogového vysílání půjde o 15 velkých vysílačů. Myslím si, že zapnout a vypnout jich víc jak pět ročně by bylo problematické, řekl technický ředitel Novy.

A jaký termín úplného vypnutí analogové televize v Česku by byl podle komerční jedničky reálný? To vám nemůžu říct, protože to nezáleží jen na nás, ale na naší dohodě s operátorem sítě – Radiokomunikacemi – a jeho vůli, uvedl Petr Dvořák. Připojil však: Myslím, že rok 2012 je pro úplné vypnutí reálnější než 10. říjen 2010. Začátek roku 2012 doporučuje pro vypnutí analogového televizního vysílání členským zemím Evropská unie, schválená digitální novela umožňuje posunout totéž až k datumu 31. prosince 2012.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.