Hlavní navigace

Petr Dvořák: Připravenost Pražanů na digitalizaci nás překvapila

19. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 5. 2009

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák byl překvapen hladkým průběhem vypínání analogového vysílání z pražského Žižkova. Uvedl to na dnešní minikonferenci Prague Business Breakfast, kterou pořádal server BroadbandTVNews ve spolupráci se satelitním operátorem Telenor Satellite Broadcasting. Na konferenci byl přítomný i server Digizone.cz.

Překvapila nás míra penetrace digitálních přijímačů v Praze a připravenost místních obyvatel na vypnutí analogu,“ uvedl ředitel Novy ve své prezentaci. Připomněl však, že Nova nebyla spokojená s tím, jak málo údajů měla o penetraci digitálního příjmu v Praze. „Penetrace je nejdůležitější ukazatel pro komerční provozovatele, v budoucnu musí být možnost ji reálně změřit, protože před vypnutím Prahy chyběly komerčním provozovatelům důležitá data,“ dodal Dvořák. I tím se dal vysvětlit postoj Novy, která do poslední možné chvíle váhala se zveřejněním konečného stanoviska k vypnutí analogu ze Žižkova. Nakonec vypnula analog v přímém přenosu Televizních novin jako první ze všech analogových televizí vysílajících ze Žižkova.

VÍCE INFORMACÍ: Nova vypnula analog v přímém přenosu

Ředitel Novy se ve svém dnešním vystoupení soustředil ještě na pět největších chyb z nynějšího procesu digitalizace a nabídl – dle vlastních slov – pět důležitých ponaučení. Ve zkratce šlo o tyto body:

MM socky3

1) Nemůžete udělit digitální licence šesti malým hráčům a velké hráče ponechat mimo hru. Přináší to komplikace.
2) Důležitým hnacím motorem procesu digitalizace není počet nově vzniklých programů, ale zavedení vysílání ve vysokém rozlišení.
3) Reálná situace se oproti plánům značně liší.
4) Penetrace je a bude nejdůležitější ukazatel pro komerční provozovatele před vypnutím analogu v každé oblasti.
5) Informační kampaň je efektivní jen tehdy, pokud se komunikuje přes TV obrazovku. Měla by být proto koordinována i se soukromými televizemi.

Diváci by měli mít výhody z procesu digitalizace, nemůžou se stát oběťmi toho procesu,“ uzavřel svoje vystoupení generální ředitel televize Nova.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.