Hlavní navigace

Petr Kasa (Nokia): všechno úsilí dáváme do spolupráce s Microsoftem, nikdo si nepřipouští, že by to nevyšlo

21. 11. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Ondřej Hošt, Lupa.cz
Hostem předposledního letošního NetClubu byl Petr Kasa generální ředitel Nokie pro Českou republiku a Slovensko. O budoucnosti smartphonů a Symbianu, spolupráci s Microsoftem, navigaci či o multimedálním obsahu s ním mluvil publicista Miloš Čermák.

Kdy jste vlastně přišel do Nokie?

V roce 2005.

Dostal jste nabídku na práci, protože jste se znal s lidmi z Nokie ze svého předchozího zaměstnání ve firmě GS Mobil, která byla distributorem mobilních telefonů?

Přesně tak. Nokia do té doby v podstatě neměla v Česku obchodní oddělení, interně se tomu říkalo odbytové oddělení.  Trh s mobily velmi rychle rostl. Před Vánoci například přišli mobilní operátoři a každý chtěl pro sebe 20 tisíc Nokií, ale Nokia jim mohla nabídnout dohromady jen 35 tisíc mobilů.

První půlhodinu z rozhovoru si můžete poslechnout v našem podcastu.

Příští setkání NetClubu se koná ve středu 14. prosince 2011. Jeho hosty budou Ondřej Filip a Ondřej Surý z CZ.NIC. Již dnes se můžete registrovat.

Když jsem v roce 2005 přišel do Nokie, tak byl tuzemský trh natolik saturovaný, že se začalo bojovat o každého zákazníka. Nokia předtím vůbec nespolupracovala s retailisty typu Datart a Electroworld. Když přišel do české Nokie nový ředitel Victor Saeijs tak prohlásil, že se přístup české pobočky musí změnit a vyhodil polovinu lidí. To jsem ještě pracoval v obchodním oddělení ve společnosti GS Mobil a on za mnou jednoho dne přišel a řekl mi, že by rád vybudoval podobné obchodní oddělení přímo v Nokii. Po půl roce přišla od Nokie konkrétní nabídka.

Proč jste tu nabídku přijal?

Petr Kasa - generální ředitel pro Českou republiku a Slovensko.
Autor: Ondřej Hošt, Lupa.cz

Petr Kasa – generální ředitel pro Českou republiku a Slovensko.

Tuhle otázku mi už položilo hodně lidí. Z pozice obchodního ředitele firmy s dvoumiliardovým obratem jsem šel do Nokie na pozici Key Account Managera, který bude do budoucna obstarávat dva mobilní operátory.  Do té doby jsem nikdy nepracoval v zahraniční společnosti, nikdy jsem neměl za šéfa cizince a měl jsem poměrně bídnou angličtinu.  Byla to pro mě osobní výzva.

Dva roky jsem pracoval v Praze a měl na starosti Vodafone a T-Mobile. Poté jsem se stal šéfem obchodu pro Česko, Slovensko a Polsko, a odjel na zhruba dva roky pracovat do Varšavy, abych se následně vrátil opět do Prahy a dostal na starosti Česko a Slovensko. 

Stal jste se šéfem české pobočky v době, kdy skončila dekáda, ve které Nokia neohroženě vládla trhu s mobilními telefony.  Vstává Nokie z popela díky nedávno podepsané spolupráci s Microsoftem?

Nokia existuje od roku 1865. Prošla si papírenským, dřevozpracujícím a gumárenským průmyslem a funguje v určitých cyklech. Tuším, že v roce 1991 tehdejší šéf Nokie rozhodl, že vše v Nokii zruší a ponechá pouze dvě divize – Nokia Networks, která se věnuje budování sítí a Nokia Mobile Phones, která vyrábí mobilní telefony. Do té doby Nokia vyráběla například pneumatiky, televizory Finlux a satelitní techniku. Toto rozhodnutí bylo z dnešního pohledu geniální a Nokia pak díky němu v dalších letech převálcovala celý svět.

Dnes jsme na té druhé straně sinusoidy. Svět se změnil a opět jsme stáli před otázkou, co dál. Podle mě má partnerství Nokie a Microsoftu smysl.  Dříve představoval mobil separé segment.  Dnes se ale jednotlivé segmenty elektroniky začínají prolínat. Dobře je to vidět například na tabletech. Co je vlastně tablet? Je to větší mobil nebo menší počítač? Mobil se dnes v podstatě stává malým počítačem.

Co udělala Nokie špatně, že se dostala na druhou stranu zmiňované sinusoidy a neudržela si pozici na trhu?

Nevěřila zákazníkům, že trh se bude vyvíjet tak rychle. Když jsem v roce 2005 nastoupil do Nokie, tak jsem byl na úvodním kolečku v Helsinkách, kde mi ukázali muzeum výrobků, vývojové centrum a jak funguje firemní kultura. Už tehdy tam jeden chlapík z Nokie měl telefon, který vypadal jako Nokia C7 nebo jako iPhone. Ukazoval mi ho a říkal, že jednou se budou prodávat takové telefony, dodal ale, že je tak drahý, že by si ho nikdo nekoupil.

Petr Kasa - generální ředitel pro Českou republiku a Slovensko (vlevo), Miloš Čermák (vpravo)
Autor: Ondřej Hošt, Lupa.cz

Petr Kasa – generální ředitel pro Českou republiku a Slovensko (vlevo), Miloš Čermák (vpravo)

Vzpomněl jsem si na tuto příhodu, když se začala prodávat první verze iPhone. Já například strašně obdivuju Steva Jobse za to, co udělal, ale absolutně se vymezuji vůči myšlence, že byl inovátorem či géniem. On jen uměl vybrat dobré nápady a úspěšně je prodat. Lidí, kteří vymýšlejí takové produkty, je v Nokii možná 200. Vymýšlejí tak skvělé věci, že by jim mohl Jobs závidět. Problém je v tom, že je neumějí prodat. Geniálních nápadů je spousta, ale odhadnout, jestli se to bude prodávat je umění, které Jobs skvěle ovládal. Uměl vyzobnout dva, tři produkty, které fungují. V tomhle Nokia určitě zaspala.

Nokia je finská firma. Co je největším pozitivem finské firemní kultury?

Finové jsou velmi pracovití a vzdělaní. Když se řekne, že bude něco fungovat takto, tak to tak i pak funguje. Negativem je naopak trochu menší flexibilita. Finové mají rádi všechno naplánované. 

Jaké je pozitivum nové (americké) kultury, kterou do firmy vnáší nový výkonný ředitel Stephen Elop?

Jednoduchost a přímočarost. Když se něco vyvíjí, tak Finové většinou zkoušejí pět různých větví a následně se vybere ta nejlepší. Naproti tomu Američané vsadí vše na jednu kartu a musí všechny přesvědčit, že tato karta je nejlepší. Bylo to krásně vidět hned na prvním Elopově projevu ke strategickému partnerství, kdy se ho někdo zeptal, co bude Nokie dělat, kdyby to s Microsoftem náhodou nevyšlo. Jaký je váš plán B? 

Elop odpověděl, že Nokia nemá žádný plán B. Všechno úsilí dáváme do spolupráce s Microsoftem a nikdo si nepřipouští, že by to nevyšlo. Zatímco Finové by zřejmě měli v záloze i další plány pro případ nezdaru. Nicméně Elop dnes nedělá v podstatě nic jiného, než čím si prošla Nokie na začátku 90. let. 

V segmentu smartphonů se vám příliš nedaří, ale stále kralujete v nižších segmentech a na trzích rozvojových zemích. Jaká je dnes pozice Nokie, pokud se podíváme na jednotlivé trhy?

Pozice Nokie na jednotlivých trzích je velmi rozdílná zejména v závislosti na tom, jak se v které zemi dotují mobilní telefony. Tam, kde se telefony dotují více, tam je naše pozice slabší, ale v ostatních zemích stále dominujeme. Jediný hráč, se kterým se dá celosvětově adekvátně soupeřit, je v tuto chvíli korejský Samsung.

Jaký je v produkci Nokie podíl smartphonů?

V kusech je to zhruba půl na půl. V penězích připadá 75 procent na smartphony.

Co se bude do budoucna dít se segmentem klasických mobilních telefonů? Bude umírat?

Statistiky ukazují, že umírat vůbec nebude. Když začal nárůst smartphonů, tak šly prodeje klasických telefonů dolů, ale teď se ta křivka zploštěla. Posledního půlroku se nemění procento dotykových telefonů a procento smartphonů. Mění se pouze genericky tam, kde místo produktu, který byl předtím, vypadal stejně a fungoval stejně a nebyl to smartphone, teď přichází smartphone.

Může se stát, že v budoucnu se lidé začnou od smartphonů vracet zpět k jednoduchým telefonům?

Jediný problém, který tomu nahrává, je v současné době výdrž baterií. Výrobci baterií za posledních deset, patnáct let nepřišli s ničím novým. Například v Nokii 800 je 1,4 GHz procesor, grafický akcelerátor, speciální grafický čip, čili jsou tam dva procesy, které s prominutím žerou energii jako blázen.

Na tom telefonu se dá dělat v podstatě všechno od sledování HD videa po 3D hry. Nicméně když si tento telefon koupí zákazník, který používal dosud Nokii E52 tak, se výdrži baterie zřejmě diví. Na rovinu musím říci, že vedle těchto telefonů, mám vždycky v tašce jednu starou Nokii E Series, kterou mám pro případ, když mi dojdou baterky.

Výrobu Window Phone telefonů budete spíše outsourcovat nebo budete vyrábět vlastními silami?

Mělo by to být tak i tak.

Jaký ekosystém by si měl u vás nyní zákazník vybrat?

V portfoliu máme dnes tři segmenty. Entry phones, tam to neřešíme. To jsou telefony stavěné na to, aby fungovaly, dalo se z nich volat a vydržela baterka. U smartphonů, kde chce zákazník super uživatelský komfort, tak to bude do budoucna jen Windows Phone.  Pokud se nebavíme o speciálních projektech jako jen N9. Ale s ním se z pohledu ekosystémů do budoucna nepočítá. Ve středním segmentu budeme ještě nějakou dobu podporovat Symbian, na poslední verzi Belle jsou velmi dobré ohlasy. Je to ale možná částečně způsobené tím, že Android má v tomto segmentu občas s některými výrobci problémy. Do budoucna ale se Symbianem nepočítáme.

Je rozumné platit Microsoftu licenční poplatek za každý prodaný Windows Phone telefon?

Cena licencí bude mnohonásobně nižší, než Nokii stál provoz Symbianu.

Na jak dlouho bude nižší?

Na to nedokážu odpovědět. Dnes to vypadá tak, že jsme vzali operační systém Microsoftu a dali jsme ho do našich telefonů. Do budoucna ale budeme nabízet některé věci od Microsoftu, které budeme mít pouze my.

Jak rychle plánujete uvádět windowsové telefony na trh?

Chceme, aby těch produktů bylo co nejméně a byly co nejúspěšnější. Představíme v příštím roce řádově jednotky windows telefonů za kvartál.

Koho vnímáte V Česku jako největší konkurenci?

Korejský Samsung.

Jaký je nejlepší telefon všech dob?

Vzpomínám na N95. První telefon s navigací. Měl opravdu špičkový foťák.

Jedním z důvodů proč si pořídit Nokii může být navigace. Nokia ji má zdarma, konkurence nikoliv…

Speciálně v nižším smartphonovém segmentu je to obrovský argument.

Kolik lidí navigaci v Česku používá?

Měsíčně zhruba 150 tisíc uživatelů. Tedy těch, kteří ji zapnou a nechají se někam odnavigovat.

Nokia nedávno spustila na telefonech s Windows Phone zajímavou službu Mix Radio, která umožňuje uživatelům poslouchat na těchto telefonech zdarma hudbu, kdy bude dostupná i pro české uživatele?

cif 24 - early cena - média

Chtěli bychom jednání s hudebními vydavatelstvími zvládnout do konce prvního pololetí a následně službu nabídneme i českým uživatelům.

Loňský rozhovor s Petrem Kasou najdete zde. Petr Kasa: Nokia je firma, která má obrovský potenciál. Jen ho vytěžit.

Seriál: Rozhovory
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).