Hlavní navigace

Petr Štěpánek: České Radiokomunikace se podílí na likvidaci RTA

9. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 322915
9. 12. 2011

České Radiokomunikace se společně s televizí Prima aktivně podílejí na řízené likvidaci regionálních televizí, které se podle svých licencí připojují do celostátního vysílání Primy. Tvrdí to bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Petr Štěpánek, který už dříve v rozhovoru pro server Česká média, vlastněný bývalým majitelem Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslavem Berkou, pohrozil možnou arbitráží RTA s českým státem, pokud Prima po Novém roce odřízne studia RTA ze svého vysílání.

K TÉMATU: Nekomentujte spor s RTA, vyzvala Prima exradního Štěpánka. Ten se jen směje

Prima se chystá od Nového roku přejmenovat na Primu family a vysílat na základě nové licence pro tento rodinný program, která neobsahuje podmínku sdílení prostoru s regionálními televizemi. Právě na spolupráci s regiony ale v minulosti mohla Prima vybudovat svoji celoplošnou analogovou síť, protože Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jí přidělila kmitočty regionálních studií a zároveň jí stanovila povinnost umožňovat regionálním televizím vstupovat do jejího celostátního vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Štěpánek z ČTÚ se obává možné arbitráže kvůli sporu Primy a RTA

Při přechodu na digitální vysílání zákonodárci v tzv. diginovele vysílacího zákona určili, že stát pokryje náklady spojené s regionalizací jednoho z celoplošných mutliplexů, v němž bude vysílat Prima společně s regionálními televizemi. Konkrétně šlo o investici do tzv. regionálních „headendů“, které umožňují remultiplexaci datového toku v jednotlivých regionech, napsal Štěpánek na serveru Virtually.cz. Poté, co televize Prima ze dne na den přeskočila do vysílací sítě 2, nakonec tato investice skončila u Českých Radiokomunikací, neboť právě v jejich síti se regionální televize na jedné pozici střídají s Primou coby centrálním programem, dodal.

NAPSALI JSME: Studia RTA by po odstřihnutí od Primy mohla vysílat v multiplexu 3

České Radiokomunikace tak podle Štěpánka od státu zinkasovaly několik desítek milionů korun na technické zařízení, které ono střídání v datovém toku umožňuje. Nyní, když se Prima chce pochybnou právní kličkou svého věcného břemene v podobě regionálních televizí zbavit (nutno ovšem dodat, břemene, díky kterému Prima vůbec mohla začít existovat, protože kmitočty, na kterých vysílala, byly vyhrazeny právě pro regionální televize), České Radiokomunikace se na likvidaci malých televizí aktivně spolupodílejí, tvrdí Štěpánek.

K VĚCI: Vysílání Primy končí! Od 1. ledna 2012 z ní bude Prima family, bez regionů

Bývalý radní ČTÚ to vyvozuje z rozhodnutí Českých Radiokomunikací pokračovat ve smlouvě s Primou na celoplošné vysílání v mutliplexu 2, i když se tato televize přejmenuje na Primu family a její nová licence jí nebude ukládat povinnost být centrálním programem pro připojování regionálních televizí. Zároveň regionálním televizím vypověděly smlouvy a z pozice, kterou v síti 2 sdílejí s Primou, je vykazují, dodává Štěpánek. Prima family však podle něj není žádným novým programem, ale tou samou Primou jako nyní, pouze s jiným logem.

DÁLE: RTA stupňuje tlak na stát kvůli vstupům na Primu, žádá ochranu investic

Pořady, lidé, studia i cesty přenosového signálu zůstávají stejné. Slovem: Prima páchá nemravný podfuk a České Radiokomunikace jsou jeho spolupachatelem, píše Štěpánek. Pokud od Nového roku skutečně dojde k naplnění tohoto scénáře, výsledkem bude nejen poškození – a možná faktická likvidace – regionálních televizí a hrozba dalších arbitráží, ale rovněž vyhozených několik desítek milionů korun z kapes daňových poplatníků, varuje. České Radiokomunikace pak podle něj budou moci státem zaplacené regionální headendy používat pro odpojování lokální reklamy.

KL24

K TÉMATU: Prima se ohradila proti tvrzení RTA, považuje je za nekalou soutěž

Televize Prima se proti dřívějším Štěpánkovým vyjádřením k připravované změně jejího hlavního programu na Primu family ohradila a prostřednictvím své právní zástupkyně Ludmily Kutělové ho vyzvala, aby se zdržel dalších komentářů těchto připravovaných kroků. Toto tvrzení je zjevně hanlivé, není k němu žádný podklad a je zjevně způsobilým útokem na dobrou pověst mého klienta jako provozovatele televizního vysílání na základě udělených licencí, uvedla Kutějová ke Štěpánkově tvrzení, že Prima připravila „podfuk na regionální televize“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).