Hlavní navigace

Petr Švejda: Digitální kabelovka UPC bez set-top-boxu? Půjde to

19. 2. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Ke sledování digitální kabelové televize UPC brzy nebude nutný set-top-box. Podle Petra Švejdy, člena technického týmu UPC, který testuje přijímače pro digitální kabelovou televizi, firma úspěšně dokončila zkoušky zásuvného CA modulu určeného pro televizory s digitálním kabelovým tunerem DVB-C. Modul vyvinula společnost TechniSat, s níž UPC vyjednává také o dodávkách základního typu set-top-boxu pro příjem digitální kabelové televize. Nejen o těchto novinkách je následující rozhovor DigiZone.cz.

UPC minulý týden oznámila zařazení prvních dvou programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) do svojí nabídky digitální kabelové televize: VOOM HD a National Geographic HD. Můžete k nim říci něco bližšího?

Petr Švejda: Oba programy vysílají ve formátu MPEG-4 a rozlišení 1920×1080 bodů. Přijímat je může divák, který si od UPC pronajme set-top-box Handan CV-7000 HD s podporou MPEG-4 HD. Tento přijímač má standardní vybavení jako základní set-top-box Handan CV-5000, ale navíc obsahuje například dekodér MPEG-4, HDMI výstup.

Obsahuje i pevný disk pro nahrávání pořadů?

Petr Švejda: Ne, je to jenom set-top-box pro prostý příjem vysílání. Na světě zatím není výrobce, který by vyráběl DVB-C přijímače s harddiskem pro HDTV a nečinil tak vyloženě na zakázku. Holandská UPC má takový přijímač k dispozici, ale ten byl vyroben jen pro ni a využívá kódovací systém Nagravision, nikoli Conax, ve kterém kódujeme digitální kabelové vysílání v České republice. S Conaxem se takové přijímače zatím masově nevyrábí a nedodávají, ale je to jenom otázka času. Musíme si uvědomit, že digitální kabelová televize je z hlediska výrobců HD ready přijímačů až na druhém místě.

Handan CV-7000HD

Kabelový set-top-box Handan CV-7000 HD pro sledování programů ve vysokém rozlišení obrazu pro zákazníky digitální kabelové televize UPC

Budete používat i jiné HD ready set-top-boxy kromě Handanu CV-7000 HD?

Petr Švejda: Je pravděpodobné, že se v nabídce objeví i set-top-boxy od jiných firem. Dostali jsme na testy nějaké přijímače, ale zatím s jejich uvedením na trh nepočítáme. Do budoucna se můžeme bavit o nástupu modulů spárovaných s kartou, které se jenom vloží do televizoru s podporou HD příjmu. V tomto ohledu máme odzkoušenou například televizi Sony, série 3500, kde všechno naprosto funguje.

Zkoušíte i jiné typy základních kabelových set-top-boxů od jiných výrobců?

Petr Švejda: Ano, nedávno jsme dokončili testy přijímače TechniSat MF4K. Naše obchodní oddělení nyní jedná s firmou TechniSat o dodávkách těchto set-top-boxů.

Co všechno tento set-top-box umí?

Petr Švejda: Přijímá digitální kabelové vysílání ve standardním rozlišení.

TechniSat Digit MF4-K shora

Kabelový set-top-box TechniSat MF4K, další základní typ přijímače pro digitální kabelovou televizi UPC

Proč by si tedy měli diváci digitální kabelové televize UPC pronajímat základní set-top-box od TechniSatu, když už jim nabízíte model Handan CV-5000 a oba se funkčně nijak neliší?

Petr Švejda: Máte pravdu, tyto set-top-boxy jsou prakticky identické. Umožní vám sledovat digitální kabelové programy, funkce mají přibližně stejné. Není to o tom, že by některý z nich měl nějakou funkci navíc, ale o možnosti výběru pro technicky hlouběji orientované zákazníky, kteří ze svého hlediska preferují jeden či druhý typ.

Základní kabelové set-top-boxy Handan CV-5000 používá řada dalších českých kabelových společností. Proč zrovna tento jeden typ? Je levnější, nebo ho nakupujete hromadně pro všechny?

Petr Švejda: Ne, to nelze. Každá společnost si musí objednat set-top-box přímo pro konkrétní službu. Nelze se domluvit, že se objedná deset tisíc set-top-boxů s tím, že tisíc bude pro jednu firmu, tisíc pro druhou a další tisíc pro třetí. Každý si musí objednávat svoje přijímače. Firmy si pak set-top-boxy individualizují – my svým logem.

František Kříž: Když se podíváte na náš Handan CV-5000, máte na něm logo UPC.

Handan CV-5000 zepředu

Kabelový set-top-box Handan CV-5000 pro základní nabídky digitální kabelové televize UPC

UPC také testuje moduly, které spárované s dekódovací kartou umožní příjem digitální kabelové televize na televizorech s digitálním DVB-C tunerem bez potřeby set-top-boxu. Které typy televizorů už tento příjem umožňují?

Petr Švejda: Měly by to být všechny televizory s DVB-C tunerem. Záleží ale na tom, jak mají zvládnutou češtinu pro elektronického programového průvodce (EPG) a další záležitosti. UPC nepoužívá pro DVB-C proprietální řešení. Když bude televize splňovat normu DVB-C, mělo by vysílání fungovat se vším všudy.

František Kříž: Když se vrátím k set-top-boxům, u nich netestujeme jen podmíněný přístup ke službě, ale také funkčnost rodičovských zámků, kódování češtiny, funkčnost EPG, zda má menu všechny položky, jak funguje překlad, jazykové mutace kanálů a další věci. U integrovaných digitálních televizorů takové testování není možné. To bychom se museli zabývat vším, co je dostupné na tomto trhu. Diváci si také vozí televizory ze zahraničí. Pro vložení modulu bude stačit, aby televizor obsahoval DVB-C tuner. Pak bude záležet na tom, co umožní software v televizoru. Základní příjem obrazu a zvuku by měl jít, nic ostatního ale nemůžeme garantovat. Naše set-top-boxy například umožňují dvě různé normy kódování češtiny u EPG. My používáme ISO 6937. Integrovaná digitální televize může také používat třeba jenom jednu normu kódování češtiny a zrovna tu nesprávnou (ISO 8859–2), kterou naše společnost u digitální kabelové televize nepoužívá.

Budete alespoň na webových stránkách UPC zveřejňovat seznam televizorů, které umožňují při použití modulu bezproblémový příjem vaší digitální kabelové televize včetně EPG a dobré češtiny?

Petr Švejda: Já vaši otázku obrátím. Pokud nás výrobce nebo dovozce požádá a dodá televizor na testování, abychom mu mohli udělit pomyslnou známku „UPC ready“, můžeme to udělat.

Nebudete aspoň výrobce nebo dovozce vyzývat, aby vám tyto televizory zapůjčili?

Petr Švejda: Ze Sony za námi přišli sami, aniž bychom je žádali. Odzkoušeli jsme jejich televizory, řekli jsme jim naše připomínky, informovali je o určitých chybách a oni je odstranili.

František Kříž: My tu nejsme od toho, abychom tlačili na výrobce a vyžadovali si od nich televizory.

Co konkrétně vadilo na původních televizorech Sony?

Petr Švejda: Byly tam problémy s laděním.

Zásuvný modul tedy na přijímačích Sony funguje už bez problémů?

Petr Švejda: Ano.

Jiný typ integrovaných digitálních televizorů s DVB-C tunerem jste netestovali?

Petr Švejda: Zatím ne.

Kdy začnete nabízet onen modul vhodný pro televizory s DVB-C tunerem koncovým zákazníkům?

Petr Švejda: V okamžiku, kdy ho výrobce uvolní ke komerčnímu používání. V současné době ho výrobce testuje.

Jak dlouho to testování bude trvat?

Petr Švejda: Nevíme, z naší strany je vše hotovo. To byste se musel obrátit na TechniSat, který ho připravuje. Z naší strany mají zelenou. Pokud vím, tak naši obchodníci už TechniSatu sdělili, že máme o tyto moduly zájem. Schvalovací procedura se ale netýká jen nás a TechniSatu, nýbrž i Conaxu, jako dodavatele klíčů k podmíněnému přístupu. My řekneme ano, funguje to, ale Conax musí prověřit, zda to je stoprocentní a neexistují tam žádné bezpečnostní díry.

František Kříž: Conax do modulů dává vlastní klíč, proto si je musí řádně ozkoušet. Hledají případné softwarové i hardwarové problémy. Pak dávají připomínky, které musí TechniSat řešit. Každá oprava pak nějakou dobu trvá. Může jít o týdny, ale i o měsíce. Teprve když Conax vydá certifikát, můžeme objednávat moduly nebo přijímače a pouštět je dál do komerčního provozu.

Modul CA TechniSat Conax

Ukázka zásuvného CA modulu od TechniSatu pro integrovaný digitální televizor. S modulem je spárovaná dekódovací karta k předplacené službě.

Ještě k obsahu digitální kabelové televize. Nyní takto UPC nabízí přes padesát televizních programů. Kolik se jich vlastně do digitálního kabelu vejde?

Petr Švejda: Záleží na tom, kolik se použije multiplexů, jak velký bude datový tok jednotlivých programů. Nedá se to jasně říci.

František Kříž: Kdybychom byli úplně maximalističtí, vešlo by se šest až deset programů na jeden stream (multiplex). Sto dvacet programů by pro nás neměl být v budoucnu žádný problém.

Včetně HD programů? Ty jsou datově náročnější.

Petr Švejda: U HDTV to je trošku jiné, u nich záleží na datovém toku. UPC se rozhodla jít cestou dobré kvality, takže současné dva HD programy mají datový tok minimálně 15 Mbit/s ve standardu MPEG-4. To je kvalitní obrázek, ale zase můžete dát maximálně dva programy do jednoho streamu.

Nabídnete těchto programů víc?

Petr Švejda: Technicky na další programy připraveni jsme, ale je to otázka zájmu diváků a obchodního jednání.

Testujete v současné době nějaké další HD programy kromě těch dvou, které už nabízíte divákům?

Petr Švejda: Ano. Názvy ale neprozradíme.

Od letošního ledna UPC nabízí k digitální kabelové televizi videorekordér Handan CV-6000 DVR. Jak na něj reagují diváci?

Petr Švejda: Ne každý ví, že když lze prostřednictvím DVR souběžně nahrávat čtyři programy a na pátý se dívat, existuje u tohoto způsobu nahrávaní a sledování určité omezení. Handan CV-6000 DVR má dva tunery, a proto lze nahrávat maximálně ze dvou streamů (multiplexů).

František Kříž: Zatím jsme se ale nesetkali s nějakými výtkami diváků, protože pokud chce někdo nahrávat, obvykle jeden program nahrává a na druhý se dívá. Pokud nenahráváte víc než jeden program, sledovat můžete všechny zbylé kanály. Že se dá nahrávat víc programů najednou paralelně nebo v libovolný čas, je služba navíc, kterou využije jen část zákazníků.

Jde o to, jestli lze divákům jednoduše vysvětlit, že nahrávání více programů najednou je omezuje ve sledování dalších programů.

Petr Švejda: Přímo ve výčtu programů na obrazovce se divákovi ukáže, které stanice může reálně sledovat a které jsou kvůli nahrávání dočasně nedostupné. Zablokované programy mu v seznamu „zešednou“, přístupné jsou napsané bílým písmem.

Handan CX-6000 DVR zepředu

Kabelový set-top-box Handan CX-6000 DVR s digitálním videorekordérem o kapacitě 160 GB

Existují přijímače, které by umožnily nahrávat více programů a divák by zároveň mohl sledovat jakýkoli další program?

Petr Švejda: Je to o tom, kolik by měl takový přijímač tunerů. V současné době UPC digitálně vysílá sedm streamů ve standardním rozlišení a jeden v HD kvalitě. Pokud bych chtěl nahrávat čtyři libovolné programy a sledovat další libovolný program, musel by mít tento přijímač pět tunerů.

Jak divák pozná, z jakého streamu zrovna nahrává? Respektive v jakém streamu vysílají ty které programy?

Petr Švejda: Pokud si divák nemění pořadí programů, které se mu načte při automatickém ladění, má je seřazené podle streamů. Jinak to zjistí podle prvního čísla v informační tabulce o technické specifikaci kanálu. Programy ve stejném streamu je mají shodná.

Cloud23

Bude UPC nabízet set-top-boxy, přes které bude možné sledovat digitální kabelovou televizi na několika televizorech najednou?

Petr Švejda: Ne, nemáme k tomu důvod. Nabízíme zákazníkům druhý set-top-box se stejnou programovou nabídkou, jakou si zákazník objednal k prvnímu přijímači. Proto není absolutně žádný důvod dávat do jedné krabičky dva přijímače. Pak by nastávaly problémy s dálkovým ovládáním, zapojením, atd. Takhle jsou to dva samostatné přijímače za minimální poplatek navíc.

Je dobré, že UPC dá vybrat zákazníkům digitální kabelové televize ze dvou typů základních set-top-boxů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).