Hlavní navigace

Phishing se může tvářit i jako charita

18. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost McAfee sestavila přehled tuctu obvyklých podvodů a útoků, se kterými se lze na Internetu setkat teď v předvánočním a vánočním období. Letos není na seznamu žádná opravdu nová praktika, což lze chápat jako dobrou zprávu. Tradiční už jsou například vánoční e-mailové pohlednice obsahující záškodnický kód. Svátečního sklonu k dobročinnosti zase využívají podvodníci, kteří připravují podvodné charitativní sbírky, jejichž cílem je nejen výběr peněz, ale i krádež osobních dat včetně třeba…

Společnost McAfee sestavila přehled tuctu obvyklých podvodů a útoků, se kterými se lze na Internetu setkat teď v předvánočním a vánočním období. Letos není na seznamu žádná opravdu nová praktika, což lze chápat jako dobrou zprávu. Tradiční už jsou například vánoční e-mailové pohlednice obsahující záškodnický kód. Svátečního sklonu k dobročinnosti zase využívají podvodníci, kteří připravují podvodné charitativní sbírky, jejichž cílem je nejen výběr peněz, ale i krádež osobních dat včetně třeba údajů o platebních kartách. Na zlevněné zboží luxusní značky typu Cartier, Gucci a Tag Heuer zase lákají tvůrci webových stránek sloužících k šíření malwaru.

Většího počtu společenských aktivit kolem Vánoc zneužívá internetové podsvětí, když sází na obvyklou vánoční družnost. Mezi spamem se tak objevují podvržené žádosti o přidání do seznamu přátel na populárních komunitních serverech, kde obsažené odkazy opět vedou na záškodnické weby. Opatrní by uživatelé měli být i při stahování vánočních tapet na plochu nebo koled, protože opět se objevují podvodné stránky, přes které se distribuuje různý spyware a adware. Podle McAfee se také množí podvody v aukčních síních a pokusy o krádeže hesel. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.