Hlavní navigace

Spyware

Šmíruje vás vláda? Amnesty International uvádí nástroj, který špehy odhalí

Aplikace Detekt proskenuje počítač a pokusí se odhalit spyware, který podle Amnesty International používají (nejen) vládní agentury pro špehování aktivistů a novinářů.

Doba čtení: 1 minuta

E-mail od InfoAxe.net? Neklikejte, míří na vás další phishingový útok

Možná jste také dostali e-mail s otázkou, zda je jistá osoba vaším přítelem. Zpráva tvářící se jako nabídka další sociální sítě je ve skutečnosti klasickým pokusem o phishing.

Doba čtení: 2 minuty

Americkému zábavnímu průmyslu se zachtělo rootkitů, spyware a trojanů

Ve zhruba 80 stránkách zprávy komise věnující se „krádežím amerického duševního vlastnictví“ se objevuje snaha o legalizaci rootkitů, spyware, trojanů a dokonce ransomware.

Doba čtení: 1 minuta

Trendy v bezpečnosti 2012: soukromí, Facebook, mobilní platby a stará dobrá havěť

Čtvrtý ročník konference Trendy v internetové bezpečnosti ukázal na mnoha příkladech, že s tím, jak se svět víc a víc propojuje a omotává počítačovými sítěmi, přibývá zároveň bezpečnostních rizik. Všechna nemůžeme předpokládat, natož podchytit. Co tedy s nimi?

Doba čtení: 9 minut

Den, kdy zemřelo soukromí: kauza Carrier IQ

Řekněme to rovnou: skandál s Carrier IQ je průšvih zcela zásadního významu, vedle kterého blednou i konspirační hrátky WikiLeaks.

Doba čtení: 7 minut

AVG reaguje na poznatky o šmírování a diskutabilní kontrole na viry

AVG čelí celosvětově ostré kritice poté, co se zjistilo, že jejich AVG Mobilation pro Windows Phone 7 je spíše označitelné jako spyware a scareware (viz Aplikace AVG pro Windows Phone šmíruje uživatele). Vedle sledování uživatelů a předávání unikátního identifikátorů zařízení i e-mailu uživatele je diskutabilní i „antivirová“ funkce – AVG Mobilation používá pouze kontrolu na základě kontrolních součtů/jmen souborů oproti databázi AVG.

Doba čtení: 1 minuta

Inovace Facebooku ve spárech podvodníků

Nové funkce Facebooku posloužily ihned jako odrazový můstek pro spamery a podvodníky. Pokročilí uživatelé mohou být relativně v klidu, zato začátečníci stále ve střehu.

Doba čtení: 5 minut

Jak spameři nahradí málo účinný spam, aby dostali malware do našeho počítače?

Jakými způsoby útočníci nejraději zneužívají Internet, aby nás nalákali ke stažení škodlivého kódu? Nebezpečný spam již nemusí být tolik účinný, bohužel je k dispozici hned několik šťavnatých alternativ.

Doba čtení: 4 minuty

Bezpečnost v roce 2011? Útočníci si už brousí zuby

Ani příští rok nás z pohledu počítačové bezpečnosti nečeká klidné období, stávající útoky se přenesou také do něj, dojde nejspíš na jejich další inovace. Na se tedy musíme připravovat?

Doba čtení: 5 minut

ESET Cybersecurity: nový antivir pro Mac OS X

ESET začal prodávat nové bezpečnostní řešení ESET Cybersecurity pro Mac OS X, které se orientuje na klientelu z řad domácností. Jedná se o tradiční antivirový program doplněný o ochranu před spywarem. Vedle rezidentního štítu poskytuje také prověřování obsahu paměťových médií, kde se dnes velmi často skrývá nebezpečí. Prověřování může být automatické nebo ručně spouštěné.

9. 11. 2010 9:32
Doba čtení: 1 minuta

Password managery jsou pohodlné, cílenému útoku se ale neubrání

Hesel, která si musí zapamatovat běžný uživatel počítače, jsou dnes desítky – včetně rodného čísla, čísla kreditní karty a řady dalších údajů. Existují programy, které vám tuhle práci ušetří. Jak fungují a jsou bezpečné?

Doba čtení: 9 minut

Dávku smrticích webů, prosím. Protřepat, nemíchat

Nová zpráva Global Threat Report mapuje dění v oblasti bezpečnosti během půl roku. Méně zkušení uživatelé se musí třást strachy, jelikož invence útočníků nezná mezí. Ani ti pokročilí nebo správci však nemohou klidně spát, armády zombie počítačů jsou totiž stále připraveny k útoku.

12. 10. 2010 6:25
Doba čtení: 5 minut

Letní online hrozby: klasika i botnety

Podle aktuálních statistik se nám na lepší časy ještě dlouho blýskat nebude, uživatelé jsou zřejmě nepoučitelní. Zelenou dostávají botnety čekající na povel svých tvůrců, stejně jako moderní klasika v podobě virů zneužívajících autorun informací. Co přesně tedy prozrazují aktuální statistiky?

Doba čtení: 5 minut

Dell vyzdvihuje bezpečnost Ubuntu, od srovnávání s Windows ale upustil

Známý výrobce počítačů Dell ubral ze svého chvalozpěvu na Ubuntu, které už nějaký ten pátek nasazuje na některé své notebooky. Před několika dny publikoval desatero, jehož prostřednictvím tuto populární linuxovou distribuci představuje uživatelské veřejnosti. V jeho původní verzi bylo explicitně uvedeno, že Ubuntu je výrazně bezpečnější než Windows. Militantnější část linuxové komunity měla z tohoto prohlášení takřka druhé vánoční svátky, ale šťastné a veselé nevydržely dlouho.

23. 6. 2010 14:15
Doba čtení: 1 minuta

Jak se daří spamu, virům a podvodníkům?

Přelom dubna a května přinesl několik zajímavých zpráv z oblasti bezpečnosti. Falešné antiviry jsou stále větší hrozbou, množství scarewaru, tedy falešných antivirových a antispywarových programů, se od prvního čtvrtletí roku 2009 zdvojnásobilo. Jen v USA tento problém postihl nejméně 69 000 uživatelů. Skoro 90% odeslaných e-mailů tvoří spam, odesílaný téměř výhradně roboticky. Riziko roste i pro podniky.

Doba čtení: 7 minut

ESET SmartSecurity 4.2 nejen s vylepšeným firewallem

Společnost ESET uvedla na trh ostrou verzi svého bezpečnostního balíku ESET SmartSecurity 4.2, o jehož přípravách jsme vás již informovali. Vylepšeny byly prakticky všechny klíčové části včetně antivirové a antispywarové ochrany a ochrany před nevyžádanými reklamními e-maily. Osobní firewall nyní podporuje práci s profily. Novinkou je též plná podpora pro Windows Automated Installation Kit 2.0 pro Windows 7. Vylepšen byl i HTTP skener. ESET SmartSecurity 4.2 je k dispozici pro uživatele…

15. 3. 2010 9:20
Doba čtení: 1 minuta

Bezplatný Microsoft Security Essentials už i v české verzi

Microsoft zpřístupnil českou a slovenskou verzi svého bezplatného antivirového programu Microsoft Security Essentials. Ostrá verze v angličtině a několika dalších jazycích vyšla už loni v září. Nyní je bezplatný antivir Microsoftu oficiálně dostupný i pro uživatele z České republiky. Dříve byli (někteří) čeští zájemci o stažení odmítnutí hláškou Not available in your country or region. Microsoft Security Essentials v portfóliu Microsoftu nahrazuje službu Windows Live OneCare a podporuje Windows…

Doba čtení: 1 minuta

Acronis představil portfólio nových bezpečnostních produktů

Společnost Acronis, která se doposud zaměřovala na zálohovací software, představila svůj nový produkt Acronis Backup and Security 2010, jenž má uživatelům z řad domácností nabídnout ochranu dat i před malwarem. Acronis uvedení bezpečnostního řešení avizoval již dříve. Jak řešení pro zálohování a obnovu, tak bezpečnostní řešení jsou ve své podstatě zaměřena na ochranu informací. Ať dojde ke smazání souboru, jeho narušení nebo infekci, má to pro uživatele stejný efekt. Jejich zpětná vazba nám…

10. 2. 2010 15:23
Doba čtení: 1 minuta

Acronis uvede vlastní antivirová a antispamová řešení

Společnost Acronis prezentovala svůj záměr rozšířit pole působnosti v softwarové branži. Acronis se doposud věnuje vývoji softwaru pro zálohování a obnovu dat. Koncoví uživatelé mohou znát třeba Acronis True Image Home 2010. Nově se Acronis hodlá v oblasti ochrany dat angažovat i bezpečnostním softwarem. Plánuje celou řadu nových produktů a služeb. Bude mezi nimi antivirový software, nástroj pro boj se spywarem nebo ochrana před nevyžádanými e-maily.

25. 1. 2010 15:26
Doba čtení: 1 minuta

Facebook bude nyní v oblasti bezpečnosti spolupracovat s McAfee

Společnost McAfee bude spolupracovat s komunitním serverem Facebook v oblasti zajištění bezpečnosti jeho uživatelů. Vyhrála totiž vypsané výběrové řízení. McAfee tedy bude uživatelům stále populárnějšího komunitního serveru Facebook, který údajně eviduje už i dva miliony uživatelů z České republiky, nabízet různé bezpečnostní utility a výukové materiály. Například pro uživatele kompromitovaných účtů má dodávat bezplatné nástroje pro ověření zabezpečení počítače.

25. 1. 2010 10:11
Doba čtení: 1 minuta

Avast 5 realitou: vedle bezplatné verze přichází i komplexní balíček

Český antivirový program Avast! 5, jehož testovací verzi si loni mohli exkluzivně vyzkoušet uživatelé programového balíčku Google Pack, se konečně dočkal ostré verze. Společnost Alwil Software jej uvedla ve třech edicích. Avast! Free Antivirus nahrazuje v našich končinách velmi populární Avast! Home. Nadále je zdarma k dispozici pro domácnosti k nekomerčnímu užití. Právě tuto verzi obsahují i vybrané lokalizace již zmíněného balíčku Google Pack, kde nahrazuje konkurenční Spyware Doctor with…

Doba čtení: 1 minuta

ESET Smart Security 4.2 Beta: firewall nyní s podporou vlastních profilů

ESET nabídl k otestování veřejnou betaverzi bezpečnostního balíčku Smart Security ve verzi 4.2. Stabilněji a efektivněji by měly fungovat všechny čtyři základní ochranné složky: antivirus, antispyware, antispam a osobní firewall. Nezajímavější prezentované novinky se ale týkají právě osobního firewallu, u kterého přibyla možnost vytvářet vlastní profily pro jeho různá nastavení v různých situacích. Dále bylo mj. vylepšeno skenování HTTPS komunikace a přibyla podpora nového e-mailového klienta…

Doba čtení: 1 minuta

Phishing se může tvářit i jako charita

Společnost McAfee sestavila přehled tuctu obvyklých podvodů a útoků, se kterými se lze na Internetu setkat teď v předvánočním a vánočním období. Letos není na seznamu žádná opravdu nová praktika, což lze chápat jako dobrou zprávu. Tradiční už jsou například vánoční e-mailové pohlednice obsahující záškodnický kód. Svátečního sklonu k dobročinnosti zase využívají podvodníci, kteří připravují podvodné charitativní sbírky, jejichž cílem je nejen výběr peněz, ale i krádež osobních dat včetně třeba…

18. 12. 2009 7:27
Doba čtení: 1 minuta

Security Essentials slaví úspěch hlavně u testerů Windows 7

Nový bezplatný antivir Security Essentials od Microsoftu si na nezájem uživatelů nemůže stěžovat. Týden po vydání ostré verze Microsoft zaznamenal přes 1,5 milionu jeho stažení. Celkové číslo by přitom mohlo být ještě větší, protože Security Essentials si uživatelé stahují i z různých alternativních zdrojů jako je třeba Slunečnice.cz. Oficiální web programu totiž uživatele z řady zemí (včetně České republiky) odmítne s tím, že jejich region není podporován. Ze Spojených států se rekrutuje 27…

Doba čtení: 1 minuta

Nové AVG 9.0 sází na rychlost a ochranu online identity

Společnost AVG Technologies uvedla na trh ostrou verzi bezpečnostního řešení AVG 9.0. Devátá generace AVG slibuje snížení zátěže systémových prostředků a celkové zrychlení, což je v posledních letech obvyklé zaklínadlo při uvádění nového antiviru na trh. AVG Technologies konkrétně slibuje zkrácení doby skenování souborů, protože při první kontrole jsou označeny jako bezpečné a potenciálně nebezpečné. Při následující kontrole program bezpečné soubory vynechává, tedy pokud se nezmění jejich…

Doba čtení: 1 minuta

Ostrá verze Microsoft Security Essentials se dere na svět

Společnost Microsoft oficiálně oznámila, že k dnešnímu dni plánuje uvolnění ostré verze svého nového bezplatného antiviru Microsoft Security Essentials, který je již řadu týdnů veřejně testován. Ostrá verze se má během dneška objevit na webových stránkách zmíněného programu (v tuto chvíli tam ale ještě není). Microsoft Security Essentials v portfóliu redmondského softwarového giganta nahrazuje službu Windows Live OneCare. Bude koncovým uživatelům poskytován zdarma coby samostatný program.

Doba čtení: 1 minuta

Microsoft Security Essentials během několika týdnů

Ostrá verze bezplatného antivirového programu Microsoft Security Essentials vyjde během několika nejbližších týdnů. Microsoft o tom informuje v e-mailu pro současné účastníky testování. Microsoft Security Essentials má v portfóliu redmondského softwarového giganta nahradit službu Windows Live OneCare. Bude poskytován zdarma, ovšem na rozdíl od programů Windows Firewall nebo Windows Defender nikoliv jako součást některé z verzí operačního systému MS Windows. Kromě klasické antivirové ochrany…

21. 9. 2009 12:24
Doba čtení: 1 minuta

TrustPort USB Antivirus 2010 i se šifrováním a skartací souborů

Společnost TrustPort se během následujících týdnů chystá uvést na trh antivirové programy TrustPort USB Antivirus 2010 a TrustPort U3 Antivirus 2010. Jde o nové verze programů představených letos v lednu, které jsou určeny k instalaci např. na USB flash disky. Poslouží uživatelům, kteří během dne pracují na různých počítačích a obvykle si přenášejí data právě na přenosných paměťových médiích. Oba zmíněné programy umožňují jak antivirovou kontrolu dat na těchto médiích, tak prověření systému…

Doba čtení: 1 minuta

Malware Bredolab útočí mj. s využitím fiktivních faktur

Společnost Trend Micro upozorňuje na aktivity relativně nového malwaru Bredolap. Tento záškodnický program byl poprvé zachycen už v květnu 2009 a v poslední době je na vzestupu. Očekáváme, že se tato hrozba postupem času ještě dále rozšíří a bude ztrpčovat život internetovým uživatelům po celém světě, uvedl Ivan Macalintal, manažer výzkumného programu Trend Micro. Zachycen byl například podvodný e-mail vydávající se za jako faktura za nákup laptopu. Po otevření přílohy se však v systému spustil…

4. 9. 2009 6:58
Doba čtení: 1 minuta

Společnost Trend Micro představila produktovou řadu 2010

Společnost Trend Micro představila nové verze svých vlajkových programů Internet Security a Internet Security Pro. Jde o produktovou řadu pro rok 2010, která je již připravena mimo jiné pro nová Windows 7. Ve srovnání s loňským rokem zredukovaly naše nové produkty o 20 % velikost instalovaných souborů i dobu kontroly, uvedla Carol Carpenter, generální ředitelka útvaru pro spotřebitele a malé podniky ve společnosti Trend Micro. Bezpečnostní řešení Internet Security 2010 a Trend Internet Security…

1. 9. 2009 10:04
Doba čtení: 1 minuta