Hlavní navigace

AVG reaguje na poznatky o šmírování a diskutabilní kontrole na viry

Daniel Dočekal

AVG čelí celosvětově ostré kritice poté, co se zjistilo, že jejich AVG Mobilation pro Windows Phone 7 je spíše označitelné jako spyware a scareware (viz Aplikace AVG pro Windows Phone šmíruje uživatele). Vedle sledování uživatelů a předávání unikátního identifikátorů zařízení i e-mailu uživatele je diskutabilní i „antivirová“ funkce – AVG Mobilation používá pouze kontrolu na základě kontrolních součtů/jmen souborů oproti databázi AVG.

AVG čelí celosvětově ostré kritice poté, co se zjistilo, že jejich AVG Mobilation pro Windows Phone 7 je spíše označitelné jako spyware a scareware (viz Aplikace AVG pro Windows Phone šmíruje uživatele). Vedle sledování uživatelů a předávání unikátního identifikátorů zařízení i e-mailu uživatele je diskutabilní i „antivirová“ funkce – AVG Mobilation používá pouze kontrolu na základě kontrolních součtů/jmen souborů oproti databázi AVG.

AVG reagovalo v Update: AVG's response to community feedback regarding our Windows Phone 7 app a reakce nese poněkud  viditelné příznaky zapojení PR firmy, která bohužel nechápe závažnost situace a krizovou komunikaci nezvládá.

Content 2017 - tip Footshop

AVG se v reakci šmírování a diskutabilní antivirovou funkci pokouší zlehčovat. Míchá hrušky s jablky v podobě velkých čísel týkající se všech existujících antivirových řešení, o samotné funkčnosti (a případné úspěšnosti) WP7 verze neuvádí ani slovo. Diskutabilní je i prohlášení o „poskytnutí software Microsoftu pro certifikaci před zveřejněním“ – něco takového je v případě aplikací pro WP7 nutnost, veškeré aplikace pro Windows Phone 7 procházejí tímto procesem.

K otázce šmírování se AVG staví pouze tak, že slibuje bezpečnost získaných dat a žádné využití pro data mining, cílení inzerce či bez svolení uživatele. Detailněji toto rozebírá v AVG’s geo location and privacy data policy for Windows 7 Phone je šmírování zdůvodněno hlavně možností vyhledat ztracený či ukradený telefon – paradoxně tato funkcionalita je běžnou součástí WP7 na úrovní operačního systému.

Našli jste v článku chybu?
12. 9. 2011 20:00

Ano, je to alibistický krok, na druhou stranu ten uživatel nemůže ani ceknout, protože to odsouhlasil, že si to nečetl, je zcela a zčista jeho problém.

Jinak takového uživatele znám, sebe. Já si ty smlouvy čtu a kolikrát je mi do breku, a pokud se mi to nelíbí, nesouhlasím. Proto třeba nepoužívám Windows. Četl jste to někdo někdy? Ten software si nekupuje, ale stáváte se jeho otrokem ;-)

12. 9. 2011 13:14

To záleží na úhlu pohledu. Každá slušná aplikace (například G+ od Google) se při prvním spuštění zeptá, zda chci tyto informace sdílet. Ne že se o tom jen tak mimochodem zmíní v třiceti stránkové EULA, napsané nejlépe anglicky, a ve výchozím nastavení to je zapnuté.

Na druhou stranu souhlasím, že to je alespoň v té EULA, ale určitě to není zrovna férový přístup.