Hlavní navigace

AVG reaguje na poznatky o šmírování a diskutabilní kontrole na viry

12. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

AVG čelí celosvětově ostré kritice poté, co se zjistilo, že jejich AVG Mobilation pro Windows Phone 7 je spíše označitelné jako spyware a scareware (viz Aplikace AVG pro Windows Phone šmíruje uživatele). Vedle sledování uživatelů a předávání unikátního identifikátorů zařízení i e-mailu uživatele je diskutabilní i „antivirová“ funkce – AVG Mobilation používá pouze kontrolu na základě kontrolních součtů/jmen souborů oproti databázi AVG.

AVG čelí celosvětově ostré kritice poté, co se zjistilo, že jejich AVG Mobilation pro Windows Phone 7 je spíše označitelné jako spyware a scareware (viz Aplikace AVG pro Windows Phone šmíruje uživatele). Vedle sledování uživatelů a předávání unikátního identifikátorů zařízení i e-mailu uživatele je diskutabilní i „antivirová“ funkce – AVG Mobilation používá pouze kontrolu na základě kontrolních součtů/jmen souborů oproti databázi AVG.

AVG reagovalo v Update: AVG's response to community feedback regarding our Windows Phone 7 app a reakce nese poněkud  viditelné příznaky zapojení PR firmy, která bohužel nechápe závažnost situace a krizovou komunikaci nezvládá.

Cloud 22 temata

AVG se v reakci šmírování a diskutabilní antivirovou funkci pokouší zlehčovat. Míchá hrušky s jablky v podobě velkých čísel týkající se všech existujících antivirových řešení, o samotné funkčnosti (a případné úspěšnosti) WP7 verze neuvádí ani slovo. Diskutabilní je i prohlášení o „poskytnutí software Microsoftu pro certifikaci před zveřejněním“ – něco takového je v případě aplikací pro WP7 nutnost, veškeré aplikace pro Windows Phone 7 procházejí tímto procesem.

K otázce šmírování se AVG staví pouze tak, že slibuje bezpečnost získaných dat a žádné využití pro data mining, cílení inzerce či bez svolení uživatele. Detailněji toto rozebírá v AVG’s geo location and privacy data policy for Windows 7 Phone je šmírování zdůvodněno hlavně možností vyhledat ztracený či ukradený telefon – paradoxně tato funkcionalita je běžnou součástí WP7 na úrovní operačního systému.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.