Hlavní navigace

Pinterest začíná mít problémy s autorským právem

13. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pinterest – www.pinterest.com – má přes milion uživatelů a v posledních týdnech je v pozici „miláčka“ médií. Stoupající popularita, úvahy nad tím zda je to "další Facebook i první pokusy firem o využití znamenají ale i jiný druh pozornost. Více a více se objevují ti, kteří nejsou zdaleka spokojení s přístupem Pinterestu k autorským právům.

Pinterest – www.pinterest­.com – má přes milion uživatelů a v posledních týdnech je v pozici „miláčka“ médií. Stoupající popularita, úvahy nad tím zda je to "další Facebook i první pokusy firem o využití znamenají ale i jiný druh pozornost. Více a více se objevují ti, kteří nejsou zdaleka spokojení s přístupem Pinterestu k autorským právům.

Pinterest využívá toho, že coby provozovatel služby není zodpovědný za obsah, který porušuje autorská práva. Podobný obsah může vlastník práv nahlásit a Pinterest je v souladu s platným americkým právem povinen nelegálně umístěný obsah odstranit. Zásadním problémem Pinterestu je ale to, že jde hlavně o „vizuální“ sociální síť, cokoliv na něm uživatelé zveřejňují jsou hlavně fotografie (a případně i video). A přístup Pinterestu je zajímavý i v tom, že pokud „vyvěsíte“ („Pin it“) na Pinterest nějakou fotografii z Internetu, dojde k jejímu stažení a umístění na Pinterest – při vyvěšování pomocí bookmarkletu sice zůstane zachována informace o původním zdroji, ale fotografie jako takové se ocitne na serverech Pinterestu.

BRAND

Poměrně radikální přístup spolu se snadností vyvěšení na Pinterest se nelíbí – na iStockPhoto.com tak například najdete vlákno Watermarked iStock images on Pinterest.com, které se tomuto problém věnuje. K žádnému závěru ale nedochází, až na konstatování faktu, že prostřednictvím uživatelů se na servery Pinterestu dostávají autorsky chráněné fotografie fotografů z iStockPhoto.com. Podle PaidContent.org (viz Pinterest: Is It A Facebook Or A Grokster?) se stejný problém řeší mezi Pinterestem a Getty Images.

Zda se Pinterest dostane k soudu je prozatím krajně nejisté, ale nebylo by to zdaleka poprvé, kdy se tak stalo. Určitým způsobem Pinterest funguje „na hraně“ – jakkoliv má ochranu danou zákony, charakter jeho podnikání mu může značně znesnadnit pozici. A majitelé práv se mohou začít domáhat nejenom funkčního systému na nahlašování porušování práv, ale také možná chtít podíl na ziscích, které Pinterest (dříve nebo později) bude z kopií cizích autorských děl mít. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).