Hlavní navigace

Piráti platí mnohem více než nepiráti

Marek Janouš

Tento týden zveřejnil britský komunikační regulátor Ofcom výsledky výzkumu, podle kterého piráti utrácejí za obsah v průměru o dost více než nepiráti. Z obsáhlé úplné zprávy vytahuje to nejpodstatnější TorrentFreak. Uvádí, že výzkum byl proveden na 4400 britských uživatelích starších dvanácti let. Šestnáct procent ze všech se přiznalo k tomu, že si stáhlo alespoň něco nezákonně, a jen čtvrtina z této skupiny tvrdí, že konzumuje výhradně obsah upirátěný. Ti ostatní — 12 % britského obyvatelstva…

Tento týden zveřejnil britský komunikační regulátor Ofcom výsledky výzkumu, podle kterého piráti utrácejí za obsah v průměru o dost více než nepiráti.

Z obsáhlé úplné zprávy vytahuje to nejpodstatnější TorrentFreak. Uvádí, že výzkum byl proveden na 4400 britských uživatelích starších dvanácti let. Šestnáct procent ze všech se přiznalo k tomu, že si stáhlo alespoň něco nezákonně, a jen čtvrtina z této skupiny tvrdí, že konzumuje výhradně obsah upirátěný. Ti ostatní — 12 % britského obyvatelstva — také někdy za něco zaplatí. A v průměru mnohem více než ti, kdo údajně nestahují nikdy nic. Výzkum odhalil i to, že mnohé zábavní produkty tito dílčí piráti oceňují výše, že jsou ochotni za totéž zaplatit více.

Výzkum zahrnoval nejen CD, DVD a fanouškovské předměty, ale i lístky na koncerty, do kin a divadel, a patrně i placený obsah televizní. I ti, kteří sami sebe uvádějí jako čisté piráty, však zjevně občas utratí alespoň za něco, ačkoli méně než čistí nepiráti.

Takovýto výzkum však nedokáže odpovědět na otázku, co by bylo, kdyby pirátit nešlo. Jako vysvětlení k pirátům příznivé se nabízí, že náruživá konzumace obsahu získaného i v rozporu s autorským právem podporuje a živí zájem o danou oblast tvorby a v důsledku vede k většímu utrácení.

Content 2017 Tip Kytary

Proti tomu lze postavit domněnku, že prvotní je vysoký zájem, který by ti lidé měli, i kdyby pirátit nešlo, a že nyní pirátí nad rámec toho, co jsou ochotni zaplatit — hlavně proto, že to jde. Takové stanovisko zpravidla zastávají odpůrci pirátství.

Podle Ofcomu však lidé pirátství často zdůvodňují i tím, že něco si stáhnout je pohodlné (ve 48 % případů) a rychlé (44 %).

Našli jste v článku chybu?
23. 11. 2012 22:32

"Chceš zaplatit? Ne? No tak zaplatíš až budeš moct."

Nebo se mi ještě nestalo, že by pirátká kopie obsahovala nějaký nenávistný hrozby. Naproti tomu u originálního DVD si připadám jako zločinec při čtení nepřeskočitelných výhružek a protipirátských reklam.

24. 11. 2012 15:33
B (neregistrovaný)

A taky napriklad nekupuju kocku v pytli. To znamena, ze napriklad stahnu 10 ruznych albumu poslechnu jednou co se nelibi rovnou smazu neco poslechnu 2x a uz nikdy ale to co se mi zalibi casem koupim a klidne za plnou cenu. A podobne s filmem. Kdyz je to film vhodny kina tak jdu na neho do kina a kdyz je dobry tak si ho koupim na BR, pokud je za normalni cenu (a kupodivu i novinky se daji uz koupit za v pohode cenu). Pokud to neni film pro mne vhodny do kina (komedie, drama, horor) tak si ho stah…