Hlavní navigace

Piráti platí mnohem více než nepiráti

23. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden zveřejnil britský komunikační regulátor Ofcom výsledky výzkumu, podle kterého piráti utrácejí za obsah v průměru o dost více než nepiráti. Z obsáhlé úplné zprávy vytahuje to nejpodstatnější TorrentFreak. Uvádí, že výzkum byl proveden na 4400 britských uživatelích starších dvanácti let. Šestnáct procent ze všech se přiznalo k tomu, že si stáhlo alespoň něco nezákonně, a jen čtvrtina z této skupiny tvrdí, že konzumuje výhradně obsah upirátěný. Ti ostatní — 12 % britského obyvatelstva…

Tento týden zveřejnil britský komunikační regulátor Ofcom výsledky výzkumu, podle kterého piráti utrácejí za obsah v průměru o dost více než nepiráti.

Z obsáhlé úplné zprávy vytahuje to nejpodstatnější TorrentFreak. Uvádí, že výzkum byl proveden na 4400 britských uživatelích starších dvanácti let. Šestnáct procent ze všech se přiznalo k tomu, že si stáhlo alespoň něco nezákonně, a jen čtvrtina z této skupiny tvrdí, že konzumuje výhradně obsah upirátěný. Ti ostatní — 12 % britského obyvatelstva — také někdy za něco zaplatí. A v průměru mnohem více než ti, kdo údajně nestahují nikdy nic. Výzkum odhalil i to, že mnohé zábavní produkty tito dílčí piráti oceňují výše, že jsou ochotni za totéž zaplatit více.

Výzkum zahrnoval nejen CD, DVD a fanouškovské předměty, ale i lístky na koncerty, do kin a divadel, a patrně i placený obsah televizní. I ti, kteří sami sebe uvádějí jako čisté piráty, však zjevně občas utratí alespoň za něco, ačkoli méně než čistí nepiráti.

Takovýto výzkum však nedokáže odpovědět na otázku, co by bylo, kdyby pirátit nešlo. Jako vysvětlení k pirátům příznivé se nabízí, že náruživá konzumace obsahu získaného i v rozporu s autorským právem podporuje a živí zájem o danou oblast tvorby a v důsledku vede k většímu utrácení.

MMF tip early

Proti tomu lze postavit domněnku, že prvotní je vysoký zájem, který by ti lidé měli, i kdyby pirátit nešlo, a že nyní pirátí nad rámec toho, co jsou ochotni zaplatit — hlavně proto, že to jde. Takové stanovisko zpravidla zastávají odpůrci pirátství.

Podle Ofcomu však lidé pirátství často zdůvodňují i tím, že něco si stáhnout je pohodlné (ve 48 % případů) a rychlé (44 %).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).