Hlavní navigace

Pirátství tady, pirátství tam, všude kam se podívám

12. 10. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přesně tímto sloganem by se dala popsat současná situace s pirátstvím v Čechách. Mnoho lidí si tento problém ani neuvědomuje a směle přenáší programy z domu do práce a naopak. Svou úvahou nad tímto stavem přispívá David Procházka, doufejme, že ji napsal na legálním software. :-)

Přesně tímto sloganem by se dala popsat současná situace s pirátstvím v Čechách. Mnoho lidí si tento problém ani neuvědomuje a směle přenáší programy z domu do práce a naopak. Svou úvahou nad tímto stavem přispívá David Procházka, doufejme že ji napsal na legálním software. :-)

Jelikož jsem se setkal s mnoha počítači, mohu klidně tvrdit, že se pirátsky nahrané programy vyskytují nejen v domácnostech, ale i ve školách a na úřadech, ba dokonce i na policejních stanicích. Výjimkou mohou být snad jen počítače, na kterých se používá pouze jeden program (nemocnice, atd.).

Tento problém není jen v lidech a jejich chuti neplatit za programy, jistě mnohdy náročně vytvořené, ani v cenách programů, ale bohužel v životní úrovni obyvatel. Zdaleka nechci tvrdit, že ve vyspělých západních zemích pirátství neexistuje, ale je doménou pouze malého procenta obyvatel.

Nynější situaci bohužel také silně podporuje Internet. Když se na něj podrobněji podíváme, nebude nám dělat problémy nalézt mnoho stránek s pirátskou tématikou. Jeden z nejznámějších českých serverů, které sdružují pirátský software je Jaydee. Na jeho stránkách lze nalézt nejen aktuální odkazy na „zkrácené“ verze her a programů, ale také aktuality a budoucí projekty výrobců, ale také pirátů. Nechci však na tento sever házet špínu – naopak, tím čím se zabývají, dělají perfektně.

Nedokážu si také představit počínání softwarové policie, která má zkoumat šíření neoriginálních programů. Je poněkud zvláštní, když přijdou do domácnosti, kde mají děti na hraní PC 486 a začnou dávat statisícové pokuty za to, že si chtěly zahrát například hru Prince of Persia. To stejné platí u PC, které slouží pouze jako lepší psací stroj. Znám takovýchto lidí mnoho a jistě i vy. Na druhou stranu existuje mnoho lidí, kteří by potřebovali trochu „usměrnit“. Myslím tím „paliče“ softwarových a herních CD. Jejich seznamy se také vyskytují na Internetu. Stačí zaslat e-mail na adresu s koncovkou free-emailového serveru a do dvou týdnů vás ve schránce čeká duhový disk. V těchto případech by softwarová policie ani neměla příliš práce – a přesto je laxní.

CIF23

Myslím, že bychom se všichni měli zamyslet a zbytečně dále nešířit software, o kterém si nejsme jisti, že je shareware, freeware, apod. Možná mnohým z vás mé řeči nejsou příjemné nebo vám dokonce připadají zbytečné. Právě VY se zamyslete – Nešlo by šíření programů nějak zabránit? Kolik by mě vlastně stálo zakoupení originálu? Právě na veletrhu Invex bylo možno zakoupit mnohý software se značnou slevou.

David Procházka

Autor článku

David Procházka je autorem několika technických publikací a stovek odborných článků v počítačových magazínech a na webových serverech zabývající se IT oblastí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).