Hlavní navigace

Placené SMS: Gatekeeper, levnesms.cz a sms.sluzba.cz

4. 2. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vedle služby Mobilem.cz se začínají objevovat další služby stejného zaměření, nabízející ještě nižší ceny za odeslání zprávy SMS bez ohledu na to, v síti kterého mobilního operátora bude doručena. Oblíbený desktopový program Gatekeeper již také podporuje placené zprávy SMS, ale spolupracovat umí jen s jednou službou.

Včera jsem na Lupě ve článku Jak funguje Mobilem.cz? popisoval, jak funguje služba Mobilem.cz, nabízející zpoplatněné zasílání zpráv SMS z Internetu do všech mobilních sítí, za jednotnou cenu 1,50 Kč. Ještě včera, skrze diskusi pod článkem, vyšlo najevo, že nejde zdaleka o jedinou službu svého druhu a na obzoru by mohla být skutečná konkurence – včetně boje o zákazníka skrze ceny, kvalitu a rozsah služeb, spolehlivost a další parametry. Dnes se tedy zmíním ještě o dvou dalších službách:

  • poněkud podrobněji o službě www.levnesms.cz, která nabízí odeslání SMS zprávy za 1,15 Kč
  • jen velmi stručně o sms.sluzba.cz: tato ještě nefunguje, ale slibuje, že nabídne cenu, která nepřesáhne 1,20 Kč

Levnesms.cz
levnesms.cz funguje na obdobném principu jako včera popisovaná Mobilem.cz. Jde o placenou službu, u které se uživatel musí registrovat, vytvořit si (nabít) určitý kredit a z něj pak může čerpat – tj. odesílat za úplatu zprávy SMS. Cena, kterou levnesms.cz v současné době nabízí, je výrazně nižší než u Mobilem.cz: 1,15 Kč.

Služba jako taková již řádně funguje (mohu dosvědčit), ale zatím jen přes provizorní SMS centrum. To se konkrétně projevuje tak, že jako číslo odesilatele se u přijatých SMS zpráv objevuje dočasné číslo, které se zřejmě brzy ještě změní. Stejně jako u Mobilem.cz se u přijaté zprávy neobjeví telefonní číslo skutečného autora zprávy (i když je službě známo, díky údajům zadaným při registraci). Důvod bude nejspíše stejný jako u Mobilem.cz (viz včerejší článek ).

Weblevnesms.cz by ještě měl projít celkovou změnou designu, a služba bude časem nabízet také další rozšíření. Provozovatelé mi k tomu napsali:

Snažíme se dojednat ještě levnější ceny a možnost zvyšování kapacity SMS centra (ta má nyní velké rezervy, hledíme však do budoucna). Spolu s těmito jednáními probíhá tvorba druhé verze stránek. Spojili jsme se s profesionální designérskou firmou a se serverem poskytujícím nadstandardní SMS služby (loga, vyzvánění, java aplikace do mobilu). Budeme usilovat o co nejrychlejší převedení výsledku našeho spojení do praxe.

Zajímavé je také vyjádření provozovatelů služby levnesms.cz k otázce cen:

Dočasnou nemožnost poskytovat rozšířené mobilní služby vyrovnáváme nejnižší cenou za SMS na trhu, která by se ani po uvedení nového webu s větší nabídkou služeb neměla zvyšovat. To však BOHUŽEL nemůžeme garantovat, protože jsme (stejně jako veškerá konkurence) přímo závislí na cenách SMS od T-Mobile.

Pojďme nyní k vlastnostem levnesms.cz a k jejímu fungování. Princip je skutečně stejný jako u Mobilem.cz (a nejspíše bude stejný i u dalších služeb tohoto typu). Konkrétními odlišnostmi od Mobilem.cz jsou například:

  • absence vazby na samostatný program typu Gatekeeperu, jediná možnost odesílání SMS zpráv je přes webové rozhraní
  • dobíjení jen převodem na účet provozovatele (není zde varianta eBanky)
  • není zde archiv odeslaných SMS zpráv ani detailní výpis účtu
  • levnesms.cz naopak již nyní nabízí telefonní seznam (možnost vytvořit si vlastní adresář se jmény a telefonními čísly)

Pokud jde o praktické použití levnesms.cz, zde jsem narazil na jednu malou nepříjemnost, která by asi stála za ošetření. Jde o použití klávesy ENTER při psaní textu zprávy. V případě Mobilem.cz ENTER fungoval jako odřádkování v textu (byť na to původně nebylo připraveno javascriptové počítadlo délky zprávy a počítalo chybně), a pro odeslání celé zprávy SMS bylo třeba explicitně kliknout na příslušné tlačítko. U levnesms.cz je každý stisk klávesy ENTER interpretován jako povel k okamžitému odeslání zprávy SMS. Než mi to došlo, už jsem měl za sebou dvě zprávy SMS odeslané. Je to asi o zvyk, ale přesto bych se přimlouval za „bezpečnější“ variantu, s nutností explicitně potvrdit odeslání zprávy.

Formulář pro zápis a odeslání zprávy SMS u služby levnesms.cz ukazuje následující obrázek:

Gatekeeper
Včera jsem sliboval ještě popis toho, jak se změnil oblíbený program Gatekeeper, umožňující připravovat a odesílat zprávy SMS s plným komfortem z počítače přes webové SMS brány. Jelikož zde nemám prostor na detailnější popis, soustředím se na změny, ke kterým u něj došlo v souvislosti se zpoplatněním zpráv SMS u T-Mobile.

Jednou změnou je to, jak se dostat k plné verzi programu. Ten je dostupný jako freeware živený reklamami, nebo jako placená plná verze. Jak už jsem psal včera, pokud si na Mobilem.cz nabijete kredit alespoň na 500 korun (ne nutně najednou), dostanete za to plnou verzi Gatekeeperu. Z diskuse s autorem a provozovatelem Mobilem.cz jsem však pochopil, že zatím ještě nemají dořešen mechanismus samotného poskytnutí plné verze registrovaným zákazníkům s dostatečnou výší kreditu. Jelikož Gatekeeper není integrální součástí služby, vzniká problém s registračními údaji zákazníků Mobilem.cz autorovi programu Gatekeeper, aby jim mohl vystavit potřebné sériové číslo.

Aktuální verze Gatekeeperu (1.6.1.0) již je připravena na placené SMS zprávy. Obecně možná prostřednictvím různých placených bran, resp. služeb, ale v současné době podporuje jen ty, které vytváří služba Mobilem.cz (a není mi známo, zda spolupráce mezi autorem Gatekeeperu a provozovateli Mobilem.cz je či není exkluzivní).

V nabídce dostupných bran v Gatekeeperu jsou tedy ode dneška dvě placené brány, provozované Mobilem.cz (jedna do sítě T-Mobile a druhá do zahraničí), a Gatekeeper samozřejmě umí načíst jejich definice a pracovat s nimi (viz obrázek). Ačkoli Mobilem.cz již dnes nabízí zpoplatněné posílání SMS zpráv i do ostatních mobilních sítí, z Gatekeeperu by je asi nikdo nepoužíval, dokud je dostupné zasílání zdarma.

Praktické použití placených či neplacených bran, resp. volba mezi nimi, se provádí předvolbou čísla, na které má být SMS zpráva zaslána. To lze dělat jak jednorázově, při samotném odesílání, tak i trvale, v rámci nastavení konkrétní položky v telefonním seznamu (adresáři) – viz následující obrázek, kde je pro konkrétního příjemce pevně nastavena brána, přes kterou mu budou SMS zprávy zasílány.

Content 23

Když pak už začnete psát SMS zprávu někomu, komu bude zaslána skrze placenou bránu, Gatekeeper to samozřejmě rozpozná a průběžně vám počítá cenu vaší zprávy (viz obrázek, červeně).

Spolupráce mezi Gatekeeperem a Mobilem.cz je však ještě těsnější, než jen pouhé využití placené SMS brány. Součástí nastavení (konfigurace) Gatekeeperu je i zadání přihlašovacího jména a hesla k Mobilem.cz (což je ostatně nutné pro využití placené brány). Díky tomu pak ale Gatekeeper dokáže „sáhnout“ na web Mobilem.cz a otevřít vám okno (instanci browseru) ukazující stav vašeho uživatelského účtu u této služby, viz obrázek.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).