Hlavní navigace

Poslední číslo Insideru vyjde na konci října, abonenti dostali předplatné HN [AKTUALIZOVÁNO]

22. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokus o vydávání placeného deníku Insider skončí po více než třech letech. Economia chce placený obsah soustředit pod hlavičkou Hospodářských novin.
  • 22.10. 8:00 – v prvních odstavcích jsme upřesnili informace o datu, kdy vyjde poslední číslo, a o nabídce pro předplatitele

Dalo se to čekat. Placený elektronický Deník Insider, který v listopadu 2011 začal vycházet po boku online deníku Aktuálně.cz, skončí. Poslední číslo vyjde 31. října 2014.

Vydavatelství už předplatitelům Insideru rozeslalo e-mail, ve kterém je o uzavření deníku informuje: „Místem, kde původní a kvalitní obsah v digitálním, online prostředí zpoplatňujeme, se od začátku října stal web Hospodářských novin, IHNED.cz. Z tohoto důvodu dojde k ukončení deníku Insider k 31. 10. 2014,“ stojí ve zprávě.

Jako náhradu za už zaplacené předplatné Economia abonentům Insideru nabízí přechod na digitální předplatné Hospodářských novin HN Digital, tedy přístup na webu a mobilních aplikacích) – na dobu, která jim z předplatného Insideru zbývá, plus dva měsíce zdarma.

„Pokud například mají poslední tři měsíce předplatného Insideru, dostanou pět měsíců HN Digital,“ upřesňuje produktový šéf firmy Pavel Vopařil. „Všichni předplatitelé mají automaticky aktivovaný přístup do HN Digital, takže nemusí nic řešit nebo se znovu registrovat,“ dodává.

Primárně Hospodářské noviny

Konec deníku Lupě v polovině října potvrdil generální ředitel vydavatelství Economia Roman Latuske:

„V rámci naší strategie budeme chtít placený obsah do budoucna zastřešit primárně pod značku Hospodářské noviny / ihned.cz. Oproti tomu bude zpravodajský portál aktualne.cz zaměřen na širokou cílovou skupinu a zcela volně přístupný. Stávající předplatitele Insideru plánujeme do konce roku přemigrovat na nabídku HN,“ uvedl v odpovědi na naše dotazy.

Na blížící se konec deníku ukazovalo v poslední době několik indicií. Hlavně to, že z webu Insideru nedávno zmizela možnost koupit si dlouhodobé předplatné, zůstala jen možnost koupit vydání z jednoho dne a odkazy na mobilní aplikace (v těch ovšem stále existuje možnost měsíčního předplatného).

Odchod editorů

Letos v lednu také z redakce Aktuálně.cz odešla řada klíčových editorů a redaktorů, kteří se na vydávání Insideru podíleli. V březnu pak deník začal místo odpoledne vycházet v ranních hodinách.

ICTZ23

Podle údajů Economie z letošního února mělo deník předplaceno „více než tisíc osob“. Na jaře 2013 přitom hlásil 1400 předplatitelů. K tomu, jak se jeho vydávání vyplácí, se Economia odmítala vyjádřit. Pokud vynásobíme roční předplatné 990 Kč počtem abonentů, vycházejí teoretické příjmy kolem jednoho milionu korun na rok – náklady (zejména na redakci) ale musely být rozhodně mnohem vyšší.

Insider poprvé vyšel 1. listopadu 2011. Ze začátku byl dostupný ve čtečkách Amazon Kindle a na webu. Později se přidaly také aplikace pro iOS a Android. Šéfredaktorkou deníku byla až do svého odchodu do Mafry Sabina Slonková.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn