Hlavní navigace

Po mobilech by se mohly sjednotit i nabíječky notebooků

Martin Vyleťal

Mezinárodní elektrotechnická komise pracuje na specifikaci pro jednotnou nabíječku notebooků. Slibuje si od ní výrazné snížení objemu elektro odpadu.

Zatímco většina chytrých telefonů a tabletů je dnes v Evropě dodávána s MicroUSB nabíječkami (s výjimkou výrobků značky Apple), u nabíječek notebooků to se vzájemnou kompatibilitou zatím není příliš slavné.

Situaci, kdy každá značka používá vlastní řešení, chce změnit Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electrotechnical Commission, IEC). Ta pracuje na specifikaci pro jednotnou nabíječku notebooků. Přesněji řečeno pro nabíječky s jednotnou koncovkou, napětím a odstupňovaným výkonem. Hotová by měla být v prvních měsících roku 2014.

IEC si od jednotné nabíječky slibuje výrazné snížení množství elektro odpadu. Jedinou nabíječku by totiž bylo možné využít k dobíjení širokého spektra zařízení. Bylo by mnohem jednodušší nabíječky znovu použít i v případě, že musíte notebook vyhodit kvůli poruše. Stejně tak by odpadly starosti se sháněním konkrétní nabíječky pro jednotlivá zařízení.

IEC odhaduje, že ročně se vyhodí až 500 tisíc tun nabíječek pro různá elektro zařízení.

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2013 23:20
x (neregistrovaný)

Zdroje jsou ten nejmensi problem ... u pracovnich notesu vyrobce zcela umyslne s kazdym modelem generuje novej dok. Jedinej rozdil je posunuta pozice konektoru. Takze firma, presto ze ma desitky doku, ktere by mohly slouzit klidne dalsich nekolik generaci ntb., musi s kazdou obmenou koupit i nove doky.