Hlavní navigace

Po T-Mobilu rozjíždí volání přes Wi-Fi i Vodafone. Zatím v testu

Jan Beránek

Operátor spouští v testovacím režimu kromě VoWiFi i volání přes datovou síť VoLTE.

Doba čtení: 1 minuta

Obě technologie jsou k dispozici všem zákazníkům tuzemské mobilní trojky. Po ukončení testovacího režimu by se měly dostat i do balíku pro firmy OneNet.

Vodafone připravil pro novinku i vlastní aplikaci, která umožňuje rozjet služby i na telefonech, které technologie nepodporují v základu. "Díky volně dostupné aplikaci Wi-Fi volání mohou zákazníci tuto moderní službu využít na všech telefonech se systémem Android 4.0 a novějším,“ říká Petr Dvořák, viceprezident pro koncové zákazníky operátora.

Volání přes Wi-Fi přichází v době, kdy pomalu končí roaming. Každopádně hovory z ciziny budou účtovány stejně jako v Česku. Platí to ovšem jen pro volání na česká čísla - odchozí hovor, SMS nebo MMS na zahraniční číslo bude operátor účtovat jako mezinárodní volání z ČR do zahraničí.

Zabudovanou podporu volání přes bezdrátovou Wi-Fi síť má zatím jen pár mobilů – operátoři nejčastěji zmiňují jen Samsung Galaxy S6 či Samsung Galaxy S6 edge. Právě s jihokorejskou firmou Vodafone exkluzivně spolupracoval na testování. 

Pro volání v rámci mobilní datové sítě LTE potřebuje LTE SIM kartu. „Všechny SIM karty vydané od 1. 7. 2013 již nabízejí přístup k LTE automaticky, starší SIM karty lze vyměnit za nové na obchodních místech Vodafonu,“ dodává Dvořák.

Interka19

Vodafone není první, kdo podobné služby na českém trhu spouští. Otestované a rozjeté už obě technologie má třeba T-Mobile. Počet uživatelů volání přes LTE se pohybuje kolem osmdesáti tisíc a u Wi-Fi se suma zákazníků ustálila na zhruba desetině.  


Zdroj: T-Mobile

Statistiky provozu VoLTE a VoWiFi u T-Mobile. 

Obě společnosti si ale od volání přes Wi-Fi slibují úspěch zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě, jako jsou například suterénní restaurace, bary či hudební kluby, ocelové výrobní haly nebo sklady.

Našli jste v článku chybu?