Hlavní navigace

Po účtu na Twitteru neobstál před „hackery“ ani premiérův e-mail na Seznamu

5. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Hned několik soukromých e-mailů premiéra zveřejnila skupina Nacionální h@ckeři na stránkách White media. Úřad vlády už předává případ policii.

Premiér Bohuslav Sobotka zkouší ulovit nové voliče, a tak během posledních pár týdnů ukazuje trochu jinou tvář, alespoň tedy rétorikou. Z introvertního premiéra se stává politik, který se pouští do otevřené kritiky prezidenta a posilujících nacionalistických hnutí. 

To s sebou evidentně nese rizika. Před Vánoci se na premiérově twitterovém účtu objevily sdílené články z ultrapravicových serverů a příspěvky o tom, že demokratické elity devastují Evropu a podobně. Náhoda? Nemyslíme si.

Teď se podle Lidových novin zaměřili piráti na premiérův freemail. Že by šlo o hack, tedy násilné prolomení schránky, vyvrací mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová. „Rozhodně nedošlo k žádné kompromitaci služby Seznam.cz Email. Podle popisu to vypadá, že se někomu povedlo uhádnout heslo k nějaké z e-mailových schránek. K takovým odhalením hesla může dojít prostým pokusem, a to zejména tehdy, pokud je heslo příliš snadné a nedbá různých doporučení, která právě odhadnutí hesla mají zabránit, případně pomocí sociálního inženýrství či natažením viru do počítače,“ tvrdí.

Některé e-maily ze Sobotkovy soukromé korespondence byly zveřejněny na extremistických stránkách White media. „Na této stránce publikujeme informace o akcích nacionálních h@ckerů, vystavujeme jejich trofeje a snažíme se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví,“ píše se v hlavičce stránky. Jde především o zprávy týkající se migrační politiky a EU. 

Podle Hospodářských novin se někdo v pondělí večer dostal také na premiérův blog na Aktuálně.cz, kde pod jeho jménem publikoval několik rasistických textů. Správce blogů je ale vzápětí smazal. 

Mluvčí vlády Martin Ayrer tak mohl oprášit podobný post z konce roku. „Úřad vlády prověřuje útok hackerů, který se má týkat údajné emailové schránky premiéra Sobotky. Ve věci jsme se již obrátili na Policii ČR,“ píše na svém Twitteru.

A nečekané popularity premiérových účtů si všiml i Tonda Blaník. Série vtipů bude pravděpodobně následovat. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.