Hlavní navigace

Po účtu na Twitteru neobstál před „hackery“ ani premiérův e-mail na Seznamu

5. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Hned několik soukromých e-mailů premiéra zveřejnila skupina Nacionální h@ckeři na stránkách White media. Úřad vlády už předává případ policii.

Premiér Bohuslav Sobotka zkouší ulovit nové voliče, a tak během posledních pár týdnů ukazuje trochu jinou tvář, alespoň tedy rétorikou. Z introvertního premiéra se stává politik, který se pouští do otevřené kritiky prezidenta a posilujících nacionalistických hnutí. 

To s sebou evidentně nese rizika. Před Vánoci se na premiérově twitterovém účtu objevily sdílené články z ultrapravicových serverů a příspěvky o tom, že demokratické elity devastují Evropu a podobně. Náhoda? Nemyslíme si.

Teď se podle Lidových novin zaměřili piráti na premiérův freemail. Že by šlo o hack, tedy násilné prolomení schránky, vyvrací mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová. „Rozhodně nedošlo k žádné kompromitaci služby Seznam.cz Email. Podle popisu to vypadá, že se někomu povedlo uhádnout heslo k nějaké z e-mailových schránek. K takovým odhalením hesla může dojít prostým pokusem, a to zejména tehdy, pokud je heslo příliš snadné a nedbá různých doporučení, která právě odhadnutí hesla mají zabránit, případně pomocí sociálního inženýrství či natažením viru do počítače,“ tvrdí.

Některé e-maily ze Sobotkovy soukromé korespondence byly zveřejněny na extremistických stránkách White media. „Na této stránce publikujeme informace o akcích nacionálních h@ckerů, vystavujeme jejich trofeje a snažíme se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví,“ píše se v hlavičce stránky. Jde především o zprávy týkající se migrační politiky a EU. 

Podle Hospodářských novin se někdo v pondělí večer dostal také na premiérův blog na Aktuálně.cz, kde pod jeho jménem publikoval několik rasistických textů. Správce blogů je ale vzápětí smazal. 

ebf - témata 1

Mluvčí vlády Martin Ayrer tak mohl oprášit podobný post z konce roku. „Úřad vlády prověřuje útok hackerů, který se má týkat údajné emailové schránky premiéra Sobotky. Ve věci jsme se již obrátili na Policii ČR,“ píše na svém Twitteru.

A nečekané popularity premiérových účtů si všiml i Tonda Blaník. Série vtipů bude pravděpodobně následovat. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).