Hlavní navigace

Počet uživatelů HbbTV překročil hranici 1,3 milionu diváků a certifikovaných DVB-T2 televizorů už je přes tisíc

30. 9. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: archiv autora
TÝDENNÍ REVIZE – Pravidelný seriál zmapoval deset klíčových zobrazovacích technologií, vysílací Rada udělila čtyři televizní licence a Vltava představila nové programové schéma.

Prima představila vlastní výzkum penetrace hybridním HbbTV vysíláním

Podle aktuálního měření FTV Prima sleduje HbbTV v České republice 1 325 567 diváků. U obrazovky průměrně sedí 2,06 diváka. Obecně narůstá také popularita využívání hybridní televize HbbTV, když návštěvnost jednotlivých kanálů FTV Prima meziročně vzrostla o 91 procent, zatímco konzumace videí v archivu vzrostla dokonce o 136 procent. 

Čísla o používání HbbTV v českých domácnostech jsou proto pro nás důležitá, a jelikož výsledky se dlouhou dobu rozcházely, rozhodli jsme se navrhnout novou metodiku a realizovat výzkum ve spolupráci s odborníky z Českých Radiokomunikací a společnosti Hybrid, vysvětluje Daniel Grunt, ředitel nových médií FTV Prima.

HYBRIDNÍ TELEVIZI BUDE VĚNOVÁN ŘÍJNOVÝ KULATÝ STŮL SERVERU DIGIZONE

Televize Prima hlásí 1,3 milionu uživatelů hybridní televize

Prohlédněte si prezentaci televize Prima k hybridnímu vysílání

Nabídka DVB-T2/HEVC přijímačů se neustále rozšiřuje

První přístroje s logem „DVB-T2 ověřeno“ se objevily loni v září a v seznamu Českých Radiokomunikací mají uvedeno datum 19. září 2016. Je to tak více než rok, co Radiokomunikace připravenost na budoucí zemské DVB-T2/HEVC zkoušejí. 

Během té doby se objevují doslova stovky televizorů a set-top boxů, i když těch druhých je stále velmi málo. Napočítali jsme jich asi patnáct, řada z nich jsou však pouhé odvozeniny základního modelu.

Zato televizorů jsou doslova stovky, celkový počet všech kompatibilních přístrojů s poslední aktualizací z 25. září dosáhl čísla 1145. Netestují se pochopitelně všechny, zkouší se vždy platforma, na které je typicky televizor postaven, protože ta je shodná s řadou dalších modelů v různých úhlopříčkách.

Další várka televizorů ověřených pro DVB-T2, celkem jich je už hodně přes tisíc

Sencor SLE 3259TCS: televizor se zvukovou lištou nejen pro DVB-T2

Desítka klíčových zobrazovacích technologií

Oblast zobrazovacích technologií prošla za posledních několik let turbulentním vývojem, i když zdaleka ne vše se povedlo. Zopakujme si úspěchy i neúspěchy výrobců televizních přijímačů. Sestavili jsme pro vás seznam deseti technologií, které v posledních letech hrály roli při sledování televizního vysílání. Osm z nich představuje jednotlivé stupně vývoje, poslední dvě jsou pak určeny slovy Járy Cimrmana pro „pionýry slepých uliček“.

Deset obrazových technologií, které mohou změnit zážitek z televizního vysílání

Do éteru se chystá Óčko Star, Kutil, Šlágr 2 a Brno 1

RRTV udělila čtyři licence k provozování televizního vysílání, první z nich získala společnost Stanice O k provozování televizního vysílání programu Óčko Star šířeného prostřednictvím družice. Rada také odsouhlasila změnu názvu stanice z Óčko Gold na Óčko Star. 

Společnost Šlágr TV získala licenci k provozování programu Šlágr 2 prostřednictvím zemského digitálního televizního vysílání. Stejnému provozovateli také na základě žádosti z letošního září zanikla licence k vysílání programu Šlágr Rádio prostřednictvím systému T-DAB. 

Firma S&P Broadcasting, provozovatel stanic Mňam a Mňau, získala oprávnění k vysílaní televizní stanice Kutil TV prostřednictvím zvláštních přenosových systémů. Její program by měly tvořit pořady o kutilství, o veškerých záležitostech týkajících se domu, bytu, zahrady a o životním stylu.

Poslední televizní licenci obdržela společnost Brno TV, ve které drží většinový podíl vydavatel internetových Parlamentních listů. Ta může vysílat program TV Brno 1 v regionálním zemském digitálním multiplexu.

RRTV udělila čtyři televizní licence a rozporuje vyváženost Duelu Jaromíra Soukupa


Autor: S&P Broadcasting

Jednou z nových stanic je i Kutil TV z portfolia podnikatele Pála Milkovicse.

Přehled hudebních přenosů zdarma i jako služeb na vyžádání

Mluvčí brněnské opery Národního divadla Juraj Gerbery sestavil vyčerpávající přehled televizních i internetových služeb, které nabízejí přenosy koncertů vážné hudby nebo opery. Na koncerty vážné hudby tuzemských symfonických orchestrů, na hostující zahraniční interprety a na operní představení v českých a moravských divadlech vynaloží přímí diváci každoročně kolem tří set milionů korun.

Hudební přenosy: rozdíly v nabídce placených a volně dostupných služeb

Opera Nápoj lásky.
Autor: ČT

Opera Nápoj lásky.

Rozhlasová Vltava představí nové programové schéma

Největší změna za posledních patnáct let by měla lépe reflektovat kulturní dění, především na domácí, ale i na mezinárodní scéně. Zcela nová zvuková grafika pak vznikla pod taktovkou hudebního skladatele Ivana Achera.

Stanice Českého rozhlasu Vltava chce také klást důraz na ještě kvalitnější kulturní publicistiku a hodlá spolupracovat s výraznými osobnostmi české společenské a umělecké sféry. 

Do role autorů nových rubrik a pořadů tak byli obsazeni například hudební skladatel Vladimír Franz, spisovatel Pavel Kosatík, historik Martin C. Putna či předseda Asociace spisovatelů Václav Kahuda nebo hudební publicista Pavel Klusák.

Vltava mění vysílací schéma. Chce se stát „komplexní artovou stanicí“

Ferguson i400: univerzální kombinace s FM/DAB a CD

Krátce

Společnost SPI International vysílá od začátku letošního září na svém hlavním kanále reklamu. Reklamní přestávky jsou zařazeny nejen mezi jednotlivé pořady, ale i ty jsou průběžně přerušovány reklamním blokem o délce šesti minut. V současnosti je vysílání reklamy testováno a výsledná podoba se může změnit.

Česká mutace filmového kanálu FilmBox zařazuje od září reklamní spoty, zastupuje ji AtMedia

Reklamní break na stanici FilmBox.

Nový motoristický pořad České televize s pracovním názvem Drajv by měl od března nahradit tradiční Auto Moto Revue. Uvádět jej bude moderátorská dvojice Pavel Liška a Honza Révai. Jak DigiZone informovala zástupkyně produkční společnosti Kloboukfilm Helena Váňová, název nového pořadu musí ještě schválit Rada České televize, je ale jasné, že se nebude jmenovat Auto Moto Revue. Jako pracovní název používáme počeštěné slovo Drajv. Nový název by měl odkazovat i na více lifestylový charakter pořadu, vysvětlila Váňová.

Nový motoristický pořad České televize nahradí od března původní Auto Moto Revue

Novinka Amazon Fire TV 4K (Ultra HD) je zatím jen na předobjednávku (prodávat se má od 25. října) a podporuje ultra vysoké rozlišení a obsah s HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah). Přijde v přepočtu na asi 2000 Kč. V ceně dostanete dálkový ovladač s možností řízení hlasem (Alexa Voice Remote), naopak nedostanete kabel HDMI.

Amazon Fire TV: Ultra HD, HDR a podpora celé řady streamovacích služeb 

KL22_nominace


Autor: Amazon

Amazon Fire TV 4K. 

Samsung ke všem televizorům z řady QLED, tedy Q7, Q8 a Q9, zdarma nabízí exkluzivní servis, včetně odvozu domů a kompletní instalace. Nabízí i služby v případě servisního zásahu a on-line asistenční službu Live Assistant. V případě potřeby se navíc zákazníci mohou obracet na speciální infolinku. Uvedené služby jsou podmíněny nákupem zařízení v oficiální distribuční síti Samsungu v České republice (nebo na Slovensku), což mohou být i značkové prodejny a také oficiální e-shop Samsungu.

Služba „Moje QLED TV“ nabízí bezplatnou instalaci, a nejen to

Samsung QLED TV-MyQLED servis.
Autor: Samsung

Samsung QLED TV-MyQLED servis.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.