Hlavní navigace

Počítačový vir přežije i ve vesmíru

6. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

I mistr tesař se někdy utne, takže se „pozemský“ počítačový červ dokázal dostat i na jinak doufejme dobře zabezpečenou výzkumnou stanici na oběžné dráze. Máme se bát útoku z vesmíru?
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

BBC píše, že se červu daří dobře. To se nám experti z NASA zase předvedli. Museli ovšem přiznat, že se do laptopů určených pro vesmírnou stanici dostal červ známý pod jménem Gammima.AG.

Tento červ je úplně stejný jako všechny ostatní, nešlo tedy o cílenou akci. Počítače kosmonautů byly prostě nakaženy úplně normálním červem, který se šíří třeba při hraní online her. Na červ se přišlo na Zemi a NASA dokonce přiznala, že to nebyl první případ, kdy se díky ní počítačový záškodník podíval do vesmíru. NASA tvrdí, že viry a červy v žádném případě nemohou narušit bezpečný provoz stanice a vlastně vůbec nijak nevadí.

Takže jediným problémem může být astronautovo ukradené heslo k nějaké online hře? Napadené počítače totiž sloužily obyvatelům vesmírné stanice k periodickému odesílání e-mailů na Zemi. A to ať nikdo netvrdí, že na zmíněných počítačích neprovozovali nějakou tu kratochvilnou hru. Možná dokonce virus šířili z oběžné dráhy na Zemi!

Kuriózní je, že napadené počítače nemají spuštěný žádný antivirový program. Proč taky, koho by napadlo, že se červy dostanou až tak daleko? Pokud ale vezmeme v úvahu, že za šířením virů stojí vždy nějaký ten neukázněný uživatel, tak to zase není nic divného. Nad absencí antivirového programu ale i tak může zůstat jenom rozum stát…

BRANDstorming tip2

Co vlastně červ dělá? Krade hesla a loginy k online hrám. Jenom aby astronauti nepřišli o svá konta, napracovali se na nich víc než dost. NASA s partnery prý nyní zjišťuje, jak je možné, že se červ do počítačů dostal. Data do vesmírné stanice se totiž přenášejí najednou a před přenosem jsou kontrolována. Vysvětlení je asi jednoduché – někdo z astronautů si s sebou „nahoru“ vzal USB disk. Nezkontrolovaný…

NASA nyní přemýšlí, jak do budoucna zabránit těmto nehodám. Měl by být vyvinut systém, který by něco podobného neměl dopustit. Co takhle prohledávat astronautům kapsy, aby si s sebou nevzali nakažený USB disk? Nebo snad nainstalovat antivirový program? Těžko říci, který z tajně chystaných plánů zvítězí, ale jedno je jasné. Pokud se na vesmírné stanici objeví další virus, tak bude celá slavná parta mezi odborníky na bezpečnost považována za břídily…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).